Ile waluty przygotować dla pracownika?
Koszty stałe, ale i nieprzewidziane wydatki, nie wiemy, ile pracownik wyda w restauracji, czy pogoda nie zaburzy harmonogramy podróży i nie będzie musiał przebookować biletu lotniczego, kupić więcej paliwa, zapłacić za dodatkową noc w hotelu, przedłużyć wynajmu samochodu.
Przewóz gotówki poza granice UE
Prawo dewizowe Unii Europejskiej, a dokładnie rozporządzenie (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r., wymaga zgłoszenia odpowiednim organom wywozu gotówki poza obręb Unii Europejskiej lub przywozu jej z innych krajów na teren UE jeśli kwota gotówki jest równa lub wyższa niż równowartość 10 tys. Euro. Przy przejazdach pomiędzy krajami UE zgłoszenia robić więc nie musimy, o ile kraj, który odwiedzamy należy jednocześnie do strefy Schengen. Przykładowo jeśli przemieszczamy się z Francji do Wielkiej Brytanii (która należy do UE, lecz nie przystąpiła do porozumienia z Schengen), musimy dokonać zgłoszenia wwozu/wywozu waluty w gotówce.
Bezpieczna waluta w podróży służbowej
Na szczęście trudno sobie wyobrazić, żeby pracodawcy wymagali od pracowników podróżowania z tak wysokimi kwotami w gotówce. Lecz podróżowanie nie z walizką, a z portfelem pełnym zagranicznych banknotów także wydaje się więc mało wygodnym i niebezpiecznym rozwiązaniem. Dla bezpieczeństwa pracownika warto jednak dobrze rozważyć, czy istnieje konieczność obarczania go gotówką nawet przy zabieraniu kwot rzędu kilkuset euro czy dolarów. Zamiast wręczać wyjeżdżającemu plik pieniędzy, możemy zdeponować środki na karcie walutowej. Tak ulokowane, bezpieczne, „plastikowe” pieniądze zajmą mniej miejsca w portfelu, a będą równie wygodne w użyciu.
Karta walutowa
Pracodawca nie musi posiadać konta walutowego, żeby umożliwić swoim pracownikom dokonywanie opłat kartą za granicą. Do realizacji bezpiecznych płatności kartą za pośrednictwem terminali płatniczych wystarczy karta walutowa pre-paid (www.kartawalutowa.pl). Przy użyciu karty walutowej zapłacimy np. w hotelu, restauracji, sklepie, punktach usługowych, na stacjach benzynowych – wszędzie tam, gdzie standardowo przyjmowane są płatności kartą. Jest to doskonałe narzędzie do płatności przez internet, np. podczas rezerwacji hotelu, samochodu, zakupu biletu lotniczego. Dużą zaletą karty walutowej jest fakt, że użytkowana jest na okaziciela, więc z tej samej karty może podczas jednego lub kilku kolejnych wyjazdów służbowych skorzystać kilka osób. Na polskim rynku dostępne są karty walutowe w trzech najpopularniejszych walutach: EUR, UDS i GBP.
Duża wygoda niskim kosztem
– Transakcje bezgotówkowe realizowane kartą walutową oferowaną przez nasz kantor internetowy są bezpłatne – mówi ekspert walutowy Łukasz Trzeciak z kantoru internetowego Kantoria.com. – natomiast niewielka prowizja (ok. 2 EUR, USD, GBP) pobierana jest za wypłaty z bankomatów za granicą. To jednak i tak w ogólnym rozrachunku się opłaca, ponieważ deponowane na karcie pieniądze w walucie pozwalają na uniknięcie niekorzystnego przewalutowania, które zwykle następuje podczas płatności tradycyjną kartą płatniczą do konta bankowego w Polsce.
Zamawianie i zasilanie karty walutowej
Kartę walutową swojego pracownika pracodawca możne wielokrotnie w prosty sposób zasilać przez internet do wysokości narzuconego górnego rocznego limitu (2000-3000 jednostek waluty). Może też w dowolnej chwili sprawdzić saldo, historię wydatków czy zastrzec kartę, np. w przypadku zgubienia.
Zamówienie na kartę walutową najwygodniej złożyć przez internet (www.kartawalutowa.pl). Jednorazowy koszt zakupu karty to kilkanaście złotych.