Podróże służbowe pociągiem 2023 rok. Jak je planować i oszczędzać?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Rok 2022 charakteryzował powrót pracowników do biur i przechodzenie z pracy zdalnej na hybrydową lub na całkowicie stacjonarną. Menedżerowie firm dostrzegli bowiem ważną rolę nawiązywania relacji między współpracownikami i partnerami biznesowymi w offlinie. To wiązało się również ze wzrostem liczby podróży służbowych, które bezpośrednio przekładają się na koszty firmy. Jak będą wyglądały podróże służbowe w 2023 roku? To duża szansa dla wzrostu popularności podróży pociągiem. Bo są ekonomiczne, ekologiczne i bardziej komfortowe.

Podróże służbowe 2023 rozporządzenie – jakie zmiany czekają nas od stycznia?

Z początkiem stycznia 2023 roku weszły zmiany dotyczące podróży służbowych, co już wpływa na zwiększenie popularności pociągów. W ramach obowiązującego od 1 stycznia 2023 roku rozporządzenia, pracodawcy muszą stosować m.in. wyższe diety za podróże służbowe na terenie kraju. Kwota wzrosła do 45 zł (do 31 grudnia była to kwota 38 zł), ale to nie jedyna podwyżka, ryczałt za nocleg oraz dojazdy miejscowe także poszły w górę. Teraz wynoszą odpowiednio 67,50 zł i 9 zł.

Należy pamiętać, że decyzję w sprawie transportu w przypadku podróży służbowej podejmuje pracodawca. Biorąc pod uwagę ogromny wzrost cen paliw, podróże służbowe samochodem stają się mniej opłacalne niż wyjazd służbowy pociągiem. Pracodawca, który jest związany podniesieniem diet pracownikom, będziesz szukał oszczędności przy jednoczesnym dbaniu o komfort podczas wyjazdu służbowego swoich pracowników, a pkp spełnia te wymogi.

Podróże służbowe pociągiem 2023 Kraków, Warszawa, Gdańsk

Zainteresowanie podróżami biznesowymi pociągiem stale rośnie. Popularność wynika z wygody i potrzeb klientów, a zwiększający się komfort pociągów na dłuższych trasach sprawia, że przedsiębiorcy jeszcze chętniej kupują bilet na pociąg pracownikom. Dobrym przykładem będzie podróż służbowa na trasie Kraków – Warszawa – Gdańsk. Duża liczba połączeń w ciągu dnia, komfort podróży i tani bilet wpływają również na decyzję, by wybrać pociąg.

Co więcej, wygodne, komfortowe pociągi mają wydzielone strefy, które doskonale wpisują się w potrzeby klientów biznesowych. Podróże w Strefie Wygody (Intercity) czy w Strefie Ciszy (Pendolino) pozwala podróżującym pracować podczas przejazdu, a wybór takiego rozwiązania wcale nie oznacza wyższej ceny za bilet pkp. To kolejny argument przemawiający za wyborem pociągu, jako środka transportu na spotkania biznesowe.

Klienci biznesowi mogą skorzystać także z opcji wynajęcia przestrzeni przystosowanej do organizacji spotkań online. Przedziały są klimatyzowane, a wzmocniony sygnał pozwala sprawnie korzystać z internetu, by odczytywać e-maile lub odbyć meeting podczas podróży. Do dyspozycji podróżnych są m.in. wygodne stoliki, na których zmieszczą się zarówno laptop, jak i dokumenty.

Gdzie kupić bilet pkp online i jak rozliczyć podróż służbową pociągiem?

Bilet pkp online można kupić na EuroPodróże.pl. Serwis wraz z biletem na pociąg oferuje wiele korzyści, które sprawdzą się m.in. w podróży biznesowej. Użytkownik otrzymuje bilet na e-mail i sms, a zaledwie jednym kliknięciem załącza go również do swojego kalendarza. Profesjonalne wsparcie BOK jest dostępne 7 dni w tygodniu na infolinii, w kanałach mediów społecznościowych oraz przez e-mail. A co więcej, konsultanci porozumiewają się w 4 językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Co więcej, po założeniu konta Moje Podróże można jeszcze łatwiej organizować wyjazdy pracowników i je rozliczać. W ramach konta można wybrać następujące sekcje:

– Moje bilety, w których użytkownik znajdzie historię swoich podróży i bilety pkp,

– Profile Pasażerów, w ramach której można łatwo organizować wyjazdy służbowe, kupując bilety dla innych podróżujących,

– Dane kontaktowe, w którym można podać e-mail i numer telefonu, na które będzie wysłany bilet pkp

– Dane faktur, zapisane profile faktur pozwalają na szybkie ich wygenerowanie

– Ustawienia konta, intuicyjny panel do zmiany danych użytkowników i resetu hasła.

Rozliczenie przejazdu służbowego odbywa się na podstawie przedstawionych dokumentów i faktur VAT. Zgodnie ze zmianami w procedurze dokumentowania tego typu wydatków, od 1 lipca 2021 r. wystawiony przez przewoźnika kolejowego bilet jednorazowy, niezależnie od odległości przejazdu, jest jednocześnie fakturą VAT.

Serwis EuroPodróże.pl oferuje intuicyjną wyszukiwarkę połączeń, umożliwia szybkie sprawdzenie rozkładu jazdy i sprawną wymianę, zwrot lub reklamację biletu pkp wszystkim użytkownikom.

Biznesowe podróże pociągiem – korzyści dla przedsiębiorców

Korzyści podróżowania pociągiem jest wiele, największą przewagą nad innymi środkami transportu dla pracodawcy jest oszczędność czasu i pieniędzy. Pracownik podróżuje komfortowo i łatwo rozliczy swoją delegację. W szerszej perspektywie oprócz kwestii ekonomicznych należy wskazać aspekt ekologiczny – podróże są najbardziej ekologicznym środkiem transportu.

Podsumowując, podróże służbowe w 2023 roku będę ważnym elementem kultury firm i współpracy z partnerami biznesowymi. Trendy pokazują, pociąg będzie częstszym wyborem w przypadku transportu służbowego między miastami. Koszty delegacji będą rosnąć w związku z podwyżkami cen paliw i energii elektrycznej, ale kolej nadal będzie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.