Jakie zapasy żywności powinniśmy przygotować w razie wojny?

Autor tekstu: , Data publikacji:

W obliczu wzrastających napięć międzynarodowych możliwość wybuchu wojny w kraju jest tematem, który nieustannie się pojawia. Aby być przygotowanym na taką sytuację, najlepszym rozwiązaniem jest zgromadzenie zapasów żywności, które będą w stanie zapewnić zdrowe i zbilansowane posiłki w czasie wojny. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie zapasy na wojnę powinniśmy przygotować, aby zapewnić sobie i naszej rodzinie bezpieczeństwo w razie działań wojennych.

Jakie zapasy na wojnę gromadzić?

Gromadzenie zapasów jest ważnym elementem przygotowań do wojny. Zapasy pozwalają ludziom przetrwać trudne czasy, zapewniając im dostęp do niezbędnej żywności, energii i innych zasobów. Umożliwiają przetrwanie zwłaszcza w przypadkach, gdy inne źródła żywności i energii zostały zniszczone.

Ponadto warto mieć świadomość – i odpowiednio się do tego przygotować – że wojna oznacza wyższe ceny, dlatego trzeba przewidzieć, jakich źródeł utrzymania użyć, aby uniknąć niedoborów jedzenia. Doprowadzenie do sytuacji, w której znajduje się wystarczająco dużo jedzenia na wojnę, wymaga wcześniejszego i sumiennego przygotowania się do najgorszego. Warto również śledzić aktualną sytuację i informacje, które będą się pojawiać.

Jakie zapasy w razie wojny – najważniejsze kroki

Wojna to jeden z najbardziej stresujących okresów w życiu człowieka. Jeśli jesteśmy przygotowani na taką sytuację, możemy uniknąć niektórych kłopotów. Jednym z najważniejszych elementów przygotowań jest posiadanie odpowiednich zapasów żywności. Oto kilka kluczowych kroków, które powinniśmy podjąć w tym kierunku:

 • Określenie potrzeb żywieniowychprzed rozpoczęciem gromadzenia żywności, najlepiej jest sprawdzić, jakie produkty są najbardziej potrzebne. Należy również obliczyć potrzeby osób w poszczególnych grupach wiekowych. Jest to kluczowe, aby określić, ile zapasów żywności powinniśmy przygotować.
 • Wybór żywności najlepiej skupić się na produktach o długim okresie przydatności do spożycia. Należy wybrać produkty o długiej trwałości, wysokiej jakości i możliwości przechowywania ich w temperaturze pokojowej.
 • Wybór artykułów spożywczych – warto zdecydować się na artykuły, które są proste w przygotowywaniu i pozwolą prowadzić zbilansowaną dietę. Konserwy, sucha żywność, puszkowane produkty i produkty mrożone są dobre do stworzenia dań, które będą odpowiednie dla całej rodziny. Warto również zaopatrzyć się w gotowe racje żywieniowe, które pozwolą dostarczyć organizmowi potrzebne składniki odżywcze i odpowiednią ilość kilokalorii. 
 • Częstość rotowania zapasów – ważne jest sprawdzanie dat ważności poszczególnych produktów. Kiedy gromadzimy żywność, musimy się upewnić, że produkty nie są przeterminowane. Jeśli zaopatrzymy się w żywność liofilizowaną z 20-letnim terminem przydatności, rotacja żywności zostanie ograniczona do minimum. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pieniądze, które wydaliśmy na zapasy, nie zostaną zaprzepaszczone. 

Ogromną zaletą przygotowywania zapasów żywności w razie wojny jest to, że gwarantują poczucie bezpieczeństwa zarówno nam, jak i naszym najbliższym. Bez względu na to, co się wydarzy podczas wojny, stosując się do powyższych zaleceń, będziemy mieli dobrze zaplanowane żywnościowe zapasy, z których możemy skorzystać w każdej chwili.

Zapasy żywności na czas wojny – ugrupowanie

W ciężkich czasach wojny zapasy żywności odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia i wzmocnieniu odporności. Najlepszym sposobem na przygotowanie się na wojnę jest stworzenie trwałego zapasu żywności, który pozwoli przetrwać długie miesiące bez dostępu do spożywania produktów świeżych. Aby ułatwić przygotowanie odpowiedniego zapasu żywności, produkty żywnościowe możemy podzielić na dwie główne grupy:

 • lekkie produkty spożywcze  –  cukier, owoce suszone, owies, mąki, wyroby mączne (np. makarony), kasze, makaron, sucharki, soki, przetwory mleczne (np. ser żółty, jogurty),
 • trwałe produkty spożywcze – konserwy, produkty z warzyw takie jak ziemniaki, soczewica, groszek, fasola, koncentraty warzywne, słoiki z suszonymi produktami (drożdże, warzywa, grzyby, orzechy, oliwki, suszone owoce itp.), produkty zbożowe (mąka, kasza, płatki zbożowe), oleje, tłuszcze, miody, pasty, nasiona strączkowe, alkohole.

Jakie zapasy na wojnę – produkty spożywcze

W razie wojny ważne jest, aby posiadać wystarczające zapasy żywności. Niezbędne składniki żywnościowe to:

 • zboża – zapewniają zbilansowaną dietę i dostarczają organizmowi energii i składników odżywczych,
 • warzywa, owoce i produkty zbożowe – dostarczają witamin, błonnika i niezbędnych składników odżywczych,
 • zdrowe tłuszcze –  pomogą uzupełnić niezbędne kalorie,
 • orzechy, nasiona i pestki – stanowią źródło potrzebnych nienasyconych kwasów tłuszczowych,
 • produkty mleczne –  dostarczają organizmowi białka i witamin z grupy B,
 • mięso, ryby i jaja – uzupełniają ilość białka,
 • produkty spożywcze długotrwałe.

To, jakie zapasy na wojnę uda nam się zgromadzić, zależy wyłącznie od własnych preferencji. Warto jednak pomyśleć o produktach spożywczych odpornych na działanie czasu, m.in.: zupy instant, kawa rozpuszczalna, herbata, miód, przyprawy, czekolady i nasiona, które można wykorzystać do uprawy własnej żywności. Zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu, w którym znaleźć można zapasy żwyności na wojnę: https://megazapas.pl/sklep/

Poniżej przedstawiamy przykładowy zapas produktów spożywczych dla czteroosobowej rodziny: 

 • 28 kg ryżu,
 • 52 kg makaronu,
 • 79 kg mąki,
 • 28 kg kaszy,
 • 173 kg cukru,
 • 56 butelek oleju roślinnego.

Jeśli założymy, że każdy z członków rodziny będzie zjadał 2,500 kcal dziennie, podane wyżej zapasy wystarczą nawet na 180 dni!

Jakie zapasy na wojnę – pozostałe produkty

Zaleca się także zaopatrzenie się w detergenty, odkażacze i środki czystości oraz artykuły takie jak środki opatrunkowe i leki. Oprócz żywności powinniśmy mieć również magazyn witamin i leków. Ziołowe środki antyseptyczne są szczególnie przydatne w celu zapobiegania chorobom. Dodatkowo zalecamy zakup produktów higieny i czyszczenia. Rękawiczki i jednorazowe maseczki są bardzo przydatne w sytuacjach wojennych.

Zalecane jest posiadanie zapasów prądu, paliwa, a także węgla i drewna do ogrzewania lub innego źródła energii, w takiej ilości, aby wystarczyły  nawet na kilkutygodniowe grzanie. Warto zaopatrzyć się w środki do konserwacji i naprawy, takich jak akumulatory, narzędzia, poradniki i materiały budowlane. Dodatkowo pamiętajmy, aby zadbać o niezbędne akcesoria do prania, prasowania i czyszczenia odzieży. Na uwadze powinniśmy mieć również większe wydatki spowodowane wyposażeniem siebie i bliskich w niezbędne produkty, takie jak ubrania, obuwie, koce, materace itp.

Dobrze jest również zaopatrzyć się w małe urządzenia do przetwarzania żywności, takie jak: maszynka do mielenia, blendery, krajalnica, maszynka do wyciskania soku. Te urządzenia pozwolą przygotować produkty żywnościowe, mające za zadanie pomóc nam przetrwać ciężkie czasy.