Logistyka morska w biznesie międzynarodowym wymaga współdziałania jednostek w zakresie procesów wytwarzania i transportu. Obejmuje operacje przeładunkowe i transportowe oraz przewozy morskie. Jak dokładnie wygląda zarządzanie logistyką w transporcie morskim?
Czym jest logistyka morska?
Logistyka morska to wszystkie działania, których celem jest optymalizacja transportu towarów drogą morską oraz przeładunek w portach, łączących transport morski z lądowym. To z kolei przekłada się na zaspokojenie wymagań klientów, przy zachowaniu najwyższej jakość usług, minimalnych kosztach i nakładzie pracy.
Logistyka morska stanowi grupę działań, w skład której wchodzą planowanie, organizowanie, pilotowanie i koordynowanie zadań w danym przedziale czasowym i przestrzennym w przedsiębiorstwach związanych z transportem morskim. Dotyczy ona przemieszczania się produktów drogą morską, od etapu pozyskania surowców aż do dostarczenia towaru końcowego do konsumentów.
Logistyka morska obejmuje agencje żeglugowe, przedsiębiorstwa spedycji morskiej, przeładunkowo-składowe, centra usług logistyczno-dystrybucyjnych, służby państwowe, instytucje finansowe handlu morskiego, przewoźników lądowych i wiele innych.
Logistyka morska – funkcjonowanie
Do działań w obszarze logistyki morskiej należy nie tylko transport, ale również wszelkie, niezbędne do funkcjonowania technologie informacyjne, obsługę portową, załadunek i rozładunek produktów oraz kontrola bezpieczeństwa. Logistyka morska ma łączyć oczekiwania kontrahentów, zachowując efektywnością kosztową. Wśród etapów procesu transportowego wyróżnić należy logistykę punktu, z którego pochodzi towar, działania zapleczowe, pracę w porcie załadowania, transport drogą morską, wyładowanie towarów, logistykę przedpolową oraz dostarczenie do punktu finalnego.
Logistyka morska – jakie zadania obejmuje?
Przewóz załadunku drogą morską do punktów zlokalizowanych w dużej odległości od punktu wyjścia wymaga dokładnie zaplanowanej organizacji. Niezbędna jest oczywiście wiedza, dotycząca wszelkich formalności oraz metod logistycznych. Dzięki dopilnowaniu wszystkich poszczególnych elementów możliwe jest sprawne przygotowanie towarów, transport, czynności przeładunkowe, dopilnowanie odpraw celnych oraz magazynowania z zachowaniem minimalnego potrzebnego do wykonania zadań czasu i kosztów. Logistyka morska to skomplikowany proces, wymagający szczegółowej znajomości sposobów efektywnej kontroli zapasów, sprawnej realizacji zamówień, a także obsługi zwrotów, czuwania nad procesem zaopatrzeniowym i optymalnego gospodarowania odpadami. Każde z tych działań należy wykonywać zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żeglugi oraz ochrony środowiska.
Logistyka portowa – usługi
Sieć transportowa w profesjonalnych firmach logistycznych pozwala skutecznie łączyć łańcuch dostaw z wieloma środkami transportu. Kompleksowe usługi dla transportu morskiego, środlądowego, kolejowego i intermodalnego możliwe są dzięki dostępności terminali logistycznych, ulokowanych w największych portach morskich, flocie statków morskich oraz obecności na europejskich szlakach wodnych i kolejowych.
Do usług w ramach logistyki portowej należą:
- transport morski, zarówno w zakresie importu, jak i eksportu,
- przewóz ładunków nietypowych, drobnicy oraz drobnicy FCL i LCL,
- transport kolejowy,
- transport śródlądowy,
- przeładunek drobnicy konwencjonalnej, skonteneryzowanej, towarów masowych oraz tych, określonych jako nietypowe w kraju i na świecie,
- składowanie oraz dystrybucja z wykorzystaniem własnych magazynów oraz magazynów w portach morskich,
- obsługa celna, czyli odprawa towarów, usługi składu celnego, procedury celne w postaci przywiezienia, wywiezienia, tranzytu,
- recycling szkła.
Jedną z profesjonalnych firm logistycznych jest przedsiębiorstwo Rhenus, które od ponad 100 lat świadczy najwyższej jakości usługi transportowe, stawiając na nieustanny rozwój.