Pomorska Kolej Metropolitalna już wozi pasażerów

Autor tekstu: , Data publikacji:

Od wtorku Pomorska Kolej Metropolitalna wozi już pasażerów. Dzięki tej największej od kilkudziesięciu lat inwestycji kolejowej w Polsce gdańskie lotnisko w Rębiechowie zyskało tanie, szybkie i wygodne połączenie z Gdańskiem, Gdynią i Sopotem.

Według danych PKM pierwszego dnia z pociągów skorzystało 4362 pasażerów. Bilety na przejazdy PKM można kupić w każdej stacjonarnej kasie na linii SKM i u kierowników pociągów PKM bez dodatkowej opłaty oraz w automatach biletowych ZTM na terenie Gdańska i na peronach SKM.

Pomorska Kolej Metropolitalna to jedna z największych inwestycji kolejowych w Polsce od kilkudziesięciu lat. Koszt całej inwestycji – połączenia Gdańska i Gdyni z lotniskiem Rębiechowo oraz zapewnienia połączenia Gdańska z Kościerzyną i Kartuzami – wyniesie prawie miliard złotych, z czego ponad 600 milionów to wsparcie z funduszy unijnych. |Docelowo linia będzie liczyć łącznie 55 km i 18 przystanków.

Otwarcie pierwszego, 18-kilometrowegoodcinka z Gdańska Wrzeszcza do Osowa to bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy dolatują do Gdańska samolotem. Zyskują dzięki temu wygodny (pociągi w kierunku Gdańska jeżdżą co 15 minut, stacja kolejowa znajduje się na wiaduckie tuż obok od wyjścia z nowego terminala) i tani środek transportu do Trójmiasta. Do tej pory pasażerowie skazani byli na drogie taksówki bądź kusrujące rzadko autobusy.