Przesyłki kurierskie. Jak prawidłowo nadać paczkę?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wysyłając paczki prywatne lub biznesowe, należy pamiętać o ich właściwym opakowaniu i oznaczeniu. Starannie zabezpieczony towar oraz prawidłowo wypełniony list przewozowy stanowią gwarancję sprawnego dostarczenia przesyłki kurierskiej do adresata. Przypominamy, co musisz wziąć pod uwagę przed nadaniem paczki.

Przesyłki kurierskie – o czym pamiętać podczas pakowania paczek? 

Pakowanie paczek wydaje się łatwe, jednak wiele osób nadal zapomina o podstawowych zasadach. Niewłaściwe materiały pakowe, nieregularne kształty przesyłek, stare etykiety na opakowaniu zewnętrznym to najczęściej popełniane błędy. Utrudniają one pracę kurierom i opóźniają cały proces. Mogą także spowodować naliczenie dodatkowych opłat, kiedy przesyłka zostanie uznana za niestandardową. 

Standardy i wymogi pakowania w poszczególnych firmach kurierskich mogą się różnić. Ogólną instrukcję, a także szczegółowe wytyczne obejmujące przesyłki kurierskie DPD, DHL, FedEx, InPost czy UPS znajdziesz na stronie https://shipcenter.pl. W tym samym miejscu sprawdzisz dopuszczalne wymiary paczek i palet oraz ograniczenia poszczególnych przewoźników. 

Aby mieć pewność, że przesyłka bezpiecznie dotrze do adresata, należy spakować ją w sztywny karton w kształcie prostopadłościanu. Pudełko powinno być wytrzymałe, dostosowane do ciężaru zawartości. Karton dodatkowo można zabezpieczyć szeroką taśmą pakową. Wzmocni to jego strukturę i zabezpieczy przed przypadkowym otwarciem. 

Wysyłanie paczki kurierem – list przewozowy

List przewozowy – nazywany również etykietą kurierską – to dokument, bez którego nie można nadać przesyłki. Stanowi potwierdzenie przyjęcia paczki przez firmę kurierską, ale to nie wszystko. Zawiera szereg niezbędnych informacji potrzebnych do weryfikacji przesyłki i jej prawidłowego dostarczenia do adresata. Najczęściej można go wypełnić za pośrednictwem strony internetowej kuriera.

Jakie są główne elementy listu przewozowego? Zaliczymy do nich: 

  • data wystawienia dokumentu;
  • kod kreskowy umożliwiający weryfikację;
  • numer do śledzenia przesyłki;
  • imię, nazwisko oraz numer telefonu nadawcy i odbiorcy;
  • adres odbioru i adres doręczenia paczki;
  • waga przesyłki.

Pamiętaj, aby nie zginać etykiety i umieścić ją w widocznym miejscu na górnej części opakowania. Do przymocowania można użyć zwykłego kleju lub samoprzylepnej przezroczystej kieszeni na dokumenty. Pozostałe etykiety i naklejki ze znakami ostrzegawczymi (np. „nie rzucać”) nie powinny nachodzić na list przewozowy. To samo dotyczy nieprzezroczystych taśm pakowych. 

Tania wysyłka kurierem – jak zaoszczędzić na wysyłce?

Cena przesyłki kurierskiej w dużej mierze zależy od ciężaru i gabarytów. Uzyskanie niższej wagi oraz wykorzystanie kartonu o możliwie najmniejszych wymiarach z pewnością pozwoli zaoszczędzić kilka lub nawet kilkanaście złotych. W przypadku wysyłki kurierem paczki za granicę oszczędności mogą być wyższe. Zawsze staraj się, aby wewnątrz pudełka nie zostawało dużo wolnego miejsca. 

Przedmioty należy dobrze zabezpieczyć, aby nie przesuwały się w trakcie transportu. Puste przestrzenie w kartonie najlepiej wypełnić lekkim materiałem np. folią bąbelkową, poduszkami powietrznymi, wiórkami papierowymi, czy skropakiem. Takie wypełnienie nie wpłynie na wagę paczki. 

Innym sposobem na oszczędność jest ponowne wykorzystanie pudełek i materiałów do wypełniania, o ile są w dobrym stanie. Z kartonów każdorazowo trzeba usunąć stare listy przewozowe i inne etykiety, które mogą utrudnić właściwą identyfikację paczki. Przesyłka kurierem będzie nie tylko tania, ale przede wszystkim ekologiczna.