Wybór odpowiedniego biura podróży dzięki ocenom e-użytkowników

Autor tekstu: , Data publikacji:

Planując wyjazd, czy to wakacyjny, czy nawet i zimowy, najpierw należy podjąć decyzję, czy będzie to samodzielnie zorganizowana wycieczka, czy może lepiej będzie skorzystać z oferty biura podróży. Biura cieszą się coraz większym zainteresowaniem i nic dziwnego – samemu ciężko jest zorganizować wyjazd na inny kontynent, podczas gdy dla biura podróży nie jest to wielkie wyzwanie. Jak znaleźć odpowiednie biuro i doświadczyć niezapomnianej podróży? Warto uważnie czytać opinie pozostawiane przez internautów!

Jak znaleźć najlepsze biuro podróży?

Na co zwracać uwagę, wybierając biuro podróży, żeby móc być pewnym udanego wyjazdu? Pierwszą, zwykle oczywistą, ale absolutnie konieczną do sprawdzenia kwestią, jest legalność działania branych pod uwagę biur. Żeby to zrobić, nie trzeba przeglądać żadnych trudnodostępnych dokumentów – wystarczy sprawdzić, czy dane biuro jest wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Ewidencja ta udostępniona jest dla każdego, kto ma połączenie z internetem. Wpis świadczy o tym, że wybrane biuro podróży jest legalnie działającą, zarejestrowaną firmą. Warto wiedzieć także, że biura podróży są zobowiązane do regularnego opłacania składek na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który zabezpiecza klientów przed ewentualną niewypłacalnością firmy. We wspomnianej wcześniej ewidencji turystycznej znaleźć można wysokość gwarancji ubezpieczeniowej każdego z legalnie działających biur podróży.

Poza ogólnym działaniem firmy, ważne są oferty ich wycieczek. Już na wstępie warto przyjrzeć się dokładnie każdej z nich pod kątem czasu jej trwania, miejsca, trasy i środków transport oraz tego, co zostaje zapewnione w cenie, czyli między innymi noclegom czy posiłkom. Wszystko to powiązane jest z ceną konkretnej wycieczki, na którą składa się nie tylko obowiązkowa część zapłaty na rzecz biura podróży, ale także opcjonalne koszty i budżet, w który należy się wyposażyć przed wyjazdem.

Po znalezieniu jednej, dwóch, albo kilku interesujących ofert biur podróży, czas na zweryfikowanie ich wśród opinii e-użytkowników.

Internetowe opinie o biurach podróży

Podczas zbierania informacji na temat biur podróży, warto brać pod uwagę zarówno opinie zasłyszane od znajomych czy rodziny, jak i te znalezione na stronach i forach internetowych. Z jednej strony opinie osób bliskich zwykle uważa się za bardziej wiarygodne, z drugiej jednak dobrze jest pamiętać, że nikt nie ma tak dużej rodziny, aby mogła ona sprawdzić wszystkie oferty, a ich zdanie zawsze jest subiektywne. Informacje zebrane od bliskich warto więc uzupełniać tymi, którymi dzielą się użytkownicy internetu.

Jakie opinie są szczególnie warte uwagi? Przede wszystkim te, w których autor wspomina o kontakcie z biurem podróży, swoim zadowoleniu z zakupionej wycieczki, sposobie rozliczenia płatności, czy wysokości dodatkowych kosztów, jakie poniósł podczas wyjazdu. Czytając negatywne komentarze, warto pamiętać, że ludzie znacznie chętniej mówią o przykrych doświadczeniach, czasem nawet nieco je przerysowując, niż tych, w których wszystko przebiegało tak, jak należy. Zawsze dobrze jest dokładnie przeczytać treść takiego komentarza i samemu stwierdzić, jak ocenia się opisaną w nim sytuację.

Co ważne, portale takie jak https://www.gowork.pl to nie tylko zbiór komentarzy do przeczytania. Każdy, kto ma własne pytania dotyczące oferty firmy, współpracy z danym biurem podróży, czy nawet zatrudnienia, może zadać je osobom bogatszym o te kilka doświadczeń. W ten sposób z portalu zbierającego opinie tworzy się żywe forum, na którym każdy, kto chce podzielić się własną oceną, pozostawia wartościowe informacje dla przyszłych klientów, a nawet pracowników.

Na co zwracać uwagę w opiniach dotyczących poszczególnych wycieczek?

Nie tylko opinie odnoszące się do funkcjonowania całego biura podróży są ważne podczas wyboru odpowiedniej dla siebie oferty. Istotne są także oceny i komentarze na temat konkretnych wycieczek, zapewnionych podczas nich noclegów i atrakcji, przejechanej trasy, czy środków transportu, jakimi się podczas nich przemieszczano. To opisy prawdziwych doświadczeń, na które samemu zamierza się teraz zdecydować, dlatego zawsze warto dokładnie je przeczytać. Co szczególnie istotnego można wśród nich znaleźć?

W opiniach o konkretnych wycieczkach warto poszukać informacji między innymi o dodatkowych, czasami ukrytych kosztach podróży. Mogą to być na przykład opłaty za bilety autobusowe, koszty niezapewnionych przez biuro posiłków, albo ceny płatnych wejściówek do miejsc takich jak muzea. Przy okazji czytania komentarzy, można wiele dowiedzieć się na temat rzeczywistego przebiegu programu wycieczki i wszystkich dostępnych atrakcji.