Zmiana czasu 2019. Kiedy w marcu zmieniamy czas z zimowego na letni?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Kiedy zmieniamy czas letni na czas zimowy w 2019 roku? W nocy z soboty na niedzielę 30-31 marca o godzinie 2 przesuniemy zegarki na godzinę 3. Czyli śpimy o godzinę krócej!

Choć od wielu lat zmieniamy czas dwa razy do roku – w październiku i w marcu – za każdym razem nie wiemy, kiedy dokładnie ma to nastąpić. I dlatego dwa razy do roku wyszukiwarka google niemal puchnie od zapytań typu „zmiana czasu 2019„, „kiedy zmiana czasu„, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni” etc.

Zmiana czasu obowiązuje – z zachowaniem stref czasowych – w całej Unii Europejskiej. Po co zmieniamy czas? Po to, by wraz ze zmianą pór roku lepiej wykorzystać światło słoneczne i po prostu oszczędzać elektryczność. Dwa razy do roku zmiana czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni powoduje konieczność dostosowania rozkładów jazdy komunikacji. Np. w przypadku pociągów zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że pociągi dodatkową godzinę przeczekują na stacji. W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni raz w roku podróż staje się o godzinę krótsza.

W Polsce zmieniamy czas – z drobnymi przerwami – od okresu XX-lecia międzywojennego. Zmiana czasu została na stałe wprowadzona do polskiego kalendarza w 1977 roku. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie.