Zmiana czasu 2019. Kiedy w marcu zmieniamy czas z zimowego na letni?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Kiedy zmieniamy czas letni na czas zimowy w 2019 roku? W nocy z soboty na niedzielę 30-31 marca o godzinie 2 przesuniemy zegarki na godzinę 3. Czyli śpimy o godzinę krócej!

Choć od wielu lat zmieniamy czas dwa razy do roku – w październiku i w marcu – za każdym razem nie wiemy, kiedy dokładnie ma to nastąpić. I dlatego dwa razy do roku wyszukiwarka google niemal puchnie od zapytań typu “zmiana czasu 2019“, “kiedy zmiana czasu“, kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni” etc.

Zmiana czasu obowiązuje – z zachowaniem stref czasowych – w całej Unii Europejskiej. Po co zmieniamy czas? Po to, by wraz ze zmianą pór roku lepiej wykorzystać światło słoneczne i po prostu oszczędzać elektryczność. Dwa razy do roku zmiana czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni powoduje konieczność dostosowania rozkładów jazdy komunikacji. Np. w przypadku pociągów zmiana czasu z letniego na zimowy sprawia, że pociągi dodatkową godzinę przeczekują na stacji. W przypadku zmiany czasu z zimowego na letni raz w roku podróż staje się o godzinę krótsza.

W Polsce zmieniamy czas – z drobnymi przerwami – od okresu XX-lecia międzywojennego. Zmiana czasu została na stałe wprowadzona do polskiego kalendarza w 1977 roku. Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach w Europie.

Dyskusja

 • Julia Bonder 18 października 2012

  gf

 • Zmiana czasu to strata czasu I bezsens. Nikt do tej pory nie policzył pożytku z tego powodu. Przykładem tego jest Wielka Rosja, która wycofała się z wirtualnych oszczędności.

  Franciszek Pacyga 30 marca 2013

 • Anna Domanska Kapusta 30 marca 2013

  Glupota, nawet nie wiecie jak to dziala na moje dzieci, masakra

 • spoko niema ruznicy tylko dla tych co pracujom w okresie zimowym pracujom dłuzej o godzine nic nie szkodzi tak czeba.

  Mytzen Kot 31 marca 2013

 • zeli 9 października 2015

  Chyba z 24 na 25! z soboty na niedziele!

 • W nocy z soboty 25 października na niedzielę 26 października 2015 r przestawiamy zegarki. Ale daty nie pasują do tego roku. Sobota to 24, a niedziela 25. ????

  Zdezorientowana 18 października 2015

 • Tadeusz Zamorski 18 października 2015

  Pomijam już głupotę zmiany czasu – ale noc z soboty na niedzielę to jest z 24 na 25 października, a nie tak, jak tu wypisano z 25 na 26 !!!!!!!!!!!!!!!

 • W sobote jest 24 pazdziernika

  tosia 18 października 2015

 • tosia 18 października 2015

  Sobota jest 24 pazdziernika

 • trzeba przygotować społeczną inicjatywę i zgłosić ją do sejmu RP,aby w Polsce nie dokonywać zmiany czasu.ile trzeba zebrać w tej sprawie podpisów?

  tur 18 marca 2016

 • pompon 13 października 2016

  Ale bzdury z tym oszczędzaniem elektryczności… Tryb pracy latem i tak jest taki sam co zimą, zmiany sa takie same, co sie “zaoszczędzi” wieczorem to się “straci” rano a gospodarstwa domowe nie maja ZADNYCH oszczędności, wystarczy spojrzeć w rachunek… Zmiana czasu to zwyczajna tresura ludzi. Tak samo jak nakaz pracy w zakładach od-do. Człowiek jest wydajny najbardziej wtedy, kiedy sie obudzi wyspany i kiedy nie musi przez dwie-trzy godziny dostosowywać sie do stanu nienaturalnego wybudzenia ze snu… Dla niby tylu chorych na depresje? Z powodu zaburzania naturalnych stanów spania i bycia aktywnym…

Dołącz do dyskusji