Kiedy powstanie Pętla Mazurska?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Mazurskie samorządy przygotowują dokumentację niezbędną do rozpisania przetargu na wykonanie nowego szlaku wodnego tzw. Pętli Mazurskiej. Projekt przewiduje połączenie Śniardw z Niegocinem.

Główną ideą budowy wodnej drogi jest stworzenie żeglarzom możliwości opłynięcia w pętli wielkich jezior mazurskich, takich jak Niegocin, Jagodne, Tałty, Mikołajskie i Śniardwy. Zgodnie z założeniami ujętymi we wstępnych projektach w pierwszej kolejności połączonoby ze sobą, za pośrednictwem kilometrowego kanału, jeziora Tyrkło i Buwełno. Aktualnie mazurskie samorządy przygotowują dokumentację niezbędną do rozpisania przetargu, dotyczącego opracowania wstępnej dokumentacji przedsięwzięcia – informuje portal rp.pl.

– W tym zadaniu będzie chodziło m.in. o przeanalizowanie wszelkich związków, jakie już łączą samorządy, jakie jeszcze rzeczy trzeba wykonać, by wspólna inwestycja w postaci nowej drogi wodnej mogła być prowadzona – tłumaczy koordynatorka projektu Agnieszka Kombel.

Przygotowanie wstępnej dokumentacji będzie pierwszą fazą wcielania planu Mazurskiej Pętli w życie. W dalszej kolejności w celu skierowania projektu do realizacji niezbędne będzie także przeprowadzenie szczegółowych badań przyrodniczych, geologicznych i hydrologicznych na obecnie istniejących terenach lądowych, które zgodnie z założeniami ujętymi w planie przedsięwzięcia miałyby zostać przekopane w celu połączenia jezior. Przetarg na przeprowadzenie niezbędnych badań ma zostać ogłoszony już w najbliższych tygodniach. Ta faza projektu potrwa nieco dłużej, bowiem sam proces monitoringu terenów i gromadzenia danych zajmie około roku.

Pomimo względnie daleko odroczonej w przyszłość potencjalnej daty rozpoczęcia budowy Mazurskiej Pętli i wysokich kosztów przedsięwzięcia (same badania to koszt około 1,2mln zł) władze mazurskich samorządów nie zniechęcają się, dostrzegając w inwestycji szansę na turystyczną promocję regionu. Plan wybudowania wodnej drogi na Mazurach przypadł do gustu także żeglarzom zdaniem, których nowy szlak wodny rozładowałby występujący latem tłok na Szlaku Wielkich Jezior.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.