3S Eisgratbahn – największa inwestycja narciarska na lodowcu Stubai

Autor tekstu: , Data publikacji:

To będzie największa nowa inwestycja narciarska w Austrii. Już od października tego roku, wraz z początkiem sezonu narciarskiego 2016-17 tyrolski lodowiec Stubai wzbogaci się o hipernowoczesną kolei linową 3S Eisgratbahn oraz nową nartostradę. Koszt imponujący – 60 milionów euro.

Nowa kolej zostanie oddana do użytku 29 października – wtedy zazwyczaj panują na tych wysokościach prawdziwie zimowe warunki narciarskie. 3S Eisgratbahn będzie mieć 4,7 km długości. To w sumie 48 nowoczesnych kabin, zaprojektowanych przez włoskich specjalistów od designu z biura projektowego Pininfarina. Każdy z wagoników pomieści około 30-tu narciarzy, w sumie przepustowość 3S Eisgratbahnbędzie wynosić 3000 osób na godzinę. Podróż z doliny (z wysokości 1697 m n.p.m.) na szczyt (2900 m n.p.m.) przy średniej prędkości 25 km/h zajmie mniej niż 11 minut.

Stubai to najrozleglejszy teren lodowcowy w austriackich Alpach. Fot. Julia Zambrzycka

Stubai to najrozleglejszy teren lodowcowy w austriackich Alpach. Fot. Julia Zambrzycka

Kolejka pokonuje przewyższenie ponad 1200 m, opierając się na 7 słupach. W ramach inwestycji powstaje także nowa, licząca 3,8 km długości trasa zjazdowa ze stacji pośredniej Fernau do doliny. Zarząd Stubai Gletscherbahn zainwestuje aż 60,6 mln EUR w ten przełomowy projekt. Żadna inna austriacka firma nie przeznaczyła tak dużej kwoty na budowę kolejki narciarskiej.

ZOBACZ WIDEO:

Więcej o dolinie Stubai TU >>>

Gaia. Niecodzienny spektakl w Neustift

W nowym sezonie na narciarzy i turystów czeka niecodzienna atrakcja – 17 lutego odbędzie się premiera plenerowego przedstawienia „Stubai Gaia – Matka Ziemia”. Przygotował je znany tancerz i choreograf Enrique Gasa Valga.
– Ziemia znajduje się na krawędzi zagłady. Nadmierna industrializacja, zanieczyszczenie, chciwość i korupcja rządzą światem, który jest opanowywany przez ciemną armię. Jednak pewna kobieta (Gaia – Matka Ziemia) i jej syn podejmują walkę. Ludzie są zabijani lub zniewoleni, jednak Gaia buntuje się przeciwko takiemu rozwojowi wydarzeń. Razem z synem – wybawcą ziemi – i ostatnimi wolnymi ludźmi ucieka do Doliny Stubai. To tam pokonują mrocznego tyrana i łamią klątwę nienawiści, utrzymującą ludzi w niewoli – Tak brzmi streszczenie multimedialnej inscenizacji „Stubai Gaia”, która zostanie wystawiona przez Enrique Gasa Valgę w lutym 2017 roku na plenerowej scenie w Neustift/ Milders.

ZOBACZ WIDEO:

Enrique Gasa Valga urodził się w Barcelonie. Występował na Kubie, w Szkocji, Mannheim i Karlsruhe, jednak jego międzynarodowa kariera taneczna sprowadziła go w 2003 roku do Tyrolu. Od 2009 roku z powodzeniem prowadzi grupę taneczną jako dyrektor baletu w Tiroler Landestheater.

Enrique Gasa Valga_Portrait

Stubai dla zaawansowanych i dzieci

Lodowiec Stubai to największy lodowcowy teren narciarski w Austrii. Do wyboru są tutaj 34 nartostrady, oferujące każdy poziom trudności. Na uwagę zasługuje trasa Daunhill 
o nachyleniu do 60% oraz tor zjazdowy BIG Family Fun Slope. Dzieci i młodzież mogą zdobywać umiejętności narciarskie w szkółce BIG Family Ski Camp. Na najmłodszych czekają specjalnie przygotowane tereny do nauki jazdy: Kinderland i Miniland, a także przedszkole (tuż przy stacji) oraz restauracja dla dzieci.
Power Department na lodowcu Stubai proponuje 12 tras freeride’owych, filmy video z tras, specjalne punkty kontrolne oraz teren do przeprowadzenia szkoleń lawinowych.
Na turystów czeka również Snowpark Stubai Zoo, uznany przez magazyn „Transworld Snowboarding” za najlepszy obiekt tego typu na świecie. Jego teren jest codziennie kształtowany i przygotowywany na kolejne wyczyny snowboardzistów.
Na Eisgrat warto zajrzeć do jaskini lodowej, ciągnącej się 200 m w głąb lodowca. Przygotowana ścieżka edukacyjna oraz spektakularny pokaz świateł pozwalają odkryć fascynujące oblicze tego fenomenu przyrody.