4 godziny w… Nicei

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nicea to stolica Lazurowego Wybrzeża, regionu leżącego na południu Francji. Nicea to idealna destynacją, na krótki, weekendowy wyjazd czy dłuższe wakacje. Miasto, w którym słońce świeci ponad 320 dni jest idealnym miejscem na wyjazd o każdej porze roku. Oto 4 godziny w Nicei, podczas, których musisz koniecznie zobaczyć.

Wzgórze Zamkowe w Nicei – początek zwiedzania

Uważane za najstarszą część Nicei. Tu tu Grecy w IV w. P. n. E. założyli osadę, którą nazwali Nikaia. Na próżno szukać tu zamku, od którego wzgórze wzięło swoją nazwę, został zburzony w 1706 r. na polecenie Ludwika XIV.  Dziś wzgórze, to ulubione miejsce spacerów oraz fantastyczny punkt widokowy, od którego warto zacząć zwiedzanie Nicei. Można się tu dostać o własnych siłach, wchodząc po stromych schodach lub skorzystać z bezpłatnej windy wykutej w danej studni diabła.

Będąc na górze warto zobaczyć:

 • sztuczny wodospad zbudowany pod koniec XIX w.
 • panoramę Nicei z tarasu widokowego, który znajduje się nad wodospadem
 • ruiny katedry w centralnym miejscu parku
 • widok na port w Nicei po drugiej stronie wzgórza.

Wzgórze zamkowe można odwiedzać od godziny 8:30 do zachodu słońca. Od kwietnia do października – do  godziny 20:00, a od października do marca – do godziny 18:00.

Stare Miasto – poczuj się jak we Włoszech

Historyczne stare miasto zajmuje obszar od Placu Masséna aż do wzgórza zamkowego (z nim włącznie). Południową granicę wyznacza morze, a na północy park Promenade du Paillon, pod którym płynie nicejska rzeka. Stare Miasto, gdzie nie jeden turysta może poczuć się jak we Włoszech jest pełne uroku o każdej porze dnia.

Będąc na Starym Mieście warto zobaczyć:

 • gmach Opery Nicejskiej
 • Poranny targ prowansalski na ulicy Cours Saleya
 • Pałac Książąt Sabaudii, gdzie podpisano słynny traktat reformujący Unię Europejską
 • kaplicę Miłosierdzia (Chapelle de la Miséricorde)
 • słynną wytwórnię czekoladek Patisserie Henri Auer
 • Dawne domy rybackie Les Ponchettes
 • Wąskie uliczki Starego Miasta

Katedra w Nicei (Cathédrale Sainte Réparate de Nice)

Katedra Sainte Réparate to główny kościół Nicei. Barokowa Świątynia wzniesiona została według projektu architekta Jeana-André Guiberta ku czci świętej męczennicy Réparate, patronki Nicei. Kościół to kwintesencja  stylu barokowego, zwieńczony jest ogromną kopułą ozdobioną kolorowymi, ceramicznymi dachówkami. Widok na Katedrę najlepszy jest ze Wzgórza Zamkowego. Przy katedrze znajduje się dzwonnica, która została dobudowana nieco później, bo w XVIII wieku. Stoi w centrum Starego Miasta, przy niewielkim placu, zwanym placem Rossetti, otoczonym budynkami w różnych kolorach ochry. To tu możecie zjeść jedne z najlepszych lodów, Azurro.

Katedra otwarta jest dla zwiedzających w poniedziałki od 14:00 do 18:00 oraz od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-12:00 i 14:00-18:00. W katedrze przy niektórych kaplicach dostępne są opisy w języku polskim.

Plac Garibaldi

Ten olbrzymi plac, gdzie po środku stoi statua Garibaldiego, twórcy zjednoczenia Włoch zbudowano pod koniec XVIII wieku na granicy starego miasta. Plac nazwano na cześć urodzonego w Nicei w 1807 roku Giuseppe Garibaldi’ego – włoskiego rewolucjonisty, żołnierza i polityka, działacza i bojownika o zjednoczenie Włoch. Dookoła placu znajdziemy kilka kafejek i restauracji. Pomiędzy rządem kafejek ukrywa się skryty kościół Chapelle du Saint-Sépulcre. Świątynia zbudowana została w 1782 roku. W każdą sobotę o 19:30 odbywa się tu msza święta prowadzona w języku polskim. Kościół otwarty jest dla turystów jedynie we wtorki od 14:30 do 17:00 lub podczas specjalnych okazji.

Plac Massena (Place Masséna)

Za centralny punkt Nicei można uznać Plac Masséna z siedmioma postaciami umieszczonymi na wysokich kolumnach. Instalacja ta nosi nazwę „Rozmowy w Nicei” i nawiązuje się do siedmiu kontynentów. Plac otoczony jest kolorowymi budynkami, a zamyka go po stronie południowej piękna Fontanna Słońca (Fontaine du Soleil). Na północ od placu ciągnie się główna ulica handlowa miasta – Avenue Jean Médecin. Na całej jej długości funkcjonują sklepy (w tym galeria handlowa Galeries Lafayette), knajpy i restauracje. Dość interesującym budynkiem na ulicy jest neogotycka bazylika Notre-Dame (Basilique Notre-Dame de l’Assomption). Na wschód od placu Masséna ciągnie się wizytówka Nicei – ciągnący się aż do Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej MAMAC 12-hektarowy park Promenade du Paillon. To jedno z ulubionych miejsc mieszkańców. Szczególnie polecamy pokaz fontann, który odbywa się co około 10 min. To wspaniałe miejsce dla dzieci, bowiem znajduje się tu ogromny plac zabaw, a w fontannach można się kąpać

Historyczne stare miasto, czyli tzw. Vieux Nice znajduje się tuż obok, trzeba tylko przejść tory tramwajowe. Stąd również kilka minut do Promenady Anglików i plaż nicejskich.

Promenada Anglików (Promenade des Anglais)

Najbardziej rozpoznawalny symbol Nicei – ciągnąca się na niemal siedem kilometrów nadmorska Promenada Anglików. Trasa zaczyna się na wysokości lotniska i ciągnie się aż do wysokości ogrodu Alberta I (Jardin Albert I). Dziś Promenada Anglików jest dla mieszkańców istotnym miejscem na mapie miasta. To tutaj odbywa się część słynnego nicejskiego karnawału, imprezy sportowe, wystawy i spotkania. Promenada Anglików to także droga prowadząca do wielu ciekawych miejsc i atrakcji w Nicei. Są to piękne parki, muzea, plaże, luksusowe hotele i kasyna, np. Palais de la Mediterranee, kasyno Ruhl wraz z hotelem Le Meridien, a także słynny hotel Negresco położony obok Muzeum Massena. To ulubione miejsce spacerów mieszkańców i turystów. Warto tu zakończyć zwiedzanie Nicei.

Co roku miliony turystów odwiedzają Niceę. Chcesz dołączyć do tego grona? Zapraszamy na zwiedzanie Lazurowego Wybrzeża z polskim przewodnikiem lub organizację szytego na miarę wyjazdu na Lazurowe Wybrzeże: www.wycieczkidofrancji.pl