4 godziny w Katanii, co warto zobaczyć?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Katania to drugie co do wielkości miasto Sycylii. To miejsce o bogatej historii sięgającej antycznych czasów, licznych zabytkach i atrakcjach, a to wszystko w tle gorącej Etny!

Piazza del Duomo

Zwiedzanie Katanii na Sycylii rozpocznij od Placu Katedralnego, wokół niego bowiem znajduje się najwięcej ciekawych atrakcji. Za dzisiejszy wygląd placu jest odpowiedzialny Giovanni Battista Vaccarini, pochodzący z Palermo architekt, który zmierzył się z trudami odbudowy placu po trzęsieniu ziemi w 1693 roku. To szczególnie ciekawe, bo Palermo i Katania to odwieczni rywale!

Na terenie placu znajduje się warta zwiedzenia Katedra św. Agaty (Duomo di Sant’Agata), a to ze względu na bogato zdobioną fasadę. Uroku nie odejmuje jej fakt, że była odbudowywana po dwóch trzęsieniach ziemi. Katedrę możesz zwiedzać już od 07:00 rano a wewnątrz zobaczysz grobowiec Vincenzo Belliniego, cenionego mieszkańca Katanii oraz Kaplicę św. Agaty, w której przechowywane są cenne relikwie tej świętej.

Pod katedrą i placem odkryjesz nie lada perełkę. Znajdują się tam bowiem pochodzące z III wieku naszej ery termy, co prawda jedynie ich fragment, ale zdecydowanie wart obejrzenia. Wejście do nich znajduje się tuż obok katedry.

W dalszej, południowo-zachodniej części placu możesz obejrzeć pochodzącą z XIX wieku Fontannę Amenano, pod którą zobaczysz fragment przepływającej pod miastem rzeki o tej samej nazwie. Na uwagę zasługuje także Fontanna Słonia stojąca na środku placu. Postać słonia wykonana została z lawy wulkanicznej i wspiera na plecach egipski obelisk.

Jeśli chcesz zobaczyć to wszystko z góry, koniecznie wejdź na zewnętrzną część kopuły kościoła Opactwa św. Agaty ( Chiesa della Badia di Sant’Agata), to doskonały punkt widokowy na katedrę i plac. Mimo stromych schodów i męczącej dla niektórych wspinaczki, ten widok wart jest zobaczenia.

Ciekawym doświadczeniem będzie dla Ciebie również wizyta na znajdującym się nieopodal targu rybnym La Pescheria, sam widok niezliczonych owoców morza, pełne stragany, harmider i chaos pokażą Ci ducha prawdziwego włoskiego życia.

Via Etnea, Amfiteatr rzymski i Ogrody Belliniego

Po zwiedzaniu placu przejdź się ulicą Via Etnea. Wzdłuż niej jest mnóstwo butików i kawiarni oraz przykłady sycylijskiego baroku pomiędzy XIX wiecznymi budynkami.

Rzymski amfiteatr – Piazza Stesicoro, to tak naprawdę fragment rzymskiego amfiteatru. Sięga historią do II wieku naszej ery. Za dobrych czasów mieścił nawet do 15 tysięcy widzów! Ogrody Belliniego to z kolei zielona oaza, w której odpoczniesz ciesząc się włoskim słońcem. Tuż obok parku spróbujesz licznych sycylijskich smakołyków w najpopularniejszej tutaj kawiarni i piekarni Pasticceria Savia. Na wzniesieniu w ogrodach znajduje się także ciekawy zegar i datownik, na którym data jest układana codziennie z żywych roślin!

Klasztor Benedyktynów i Kościół Świętego Mikołaja

Wybudowany na wzniesieniu klasztor został wpisany na listę światowego dziedzictwa, jest to zatem konieczny punkt do zobaczenia podczas zwiedzania Katanii. Dawniej w jego miejscu wznosił się grecki akropol. Dzisiaj w klasztorze znajduje się uniwersytet, na którego terenie możesz spokojnie spacerować i chłonąć studencką atmosferę. Obejrzysz tutaj też miejską bibliotekę Biblioteche Riunite Civica e A. Ursino Recupero z niesamowitymi freskami na suficie. Przed głównym wejściem możesz także zobaczyć fragment oryginalnej rzymskiej drogi.

Do klasztoru przylega Kościół Świętego Mikołaja (Chiesa di San Nicolò l’Arena) będący jednym z największych tego typu obiektów Sycylii. Znajdują się tutaj złote organy i zegar słoneczny.

Zamek Ursino, Teatro Massimo Bellini i Palazzo Biscari

Castello Ursino to XII wieczny zamek mieszczący w swoim wnętrzu warte obejrzenia muzeum miejskie. Na miejscu obejrzysz liczne wykopaliska archeologiczne, wystawę broni, rzeźby, ceramikę i mozaiki, których historia sięga od czasów antycznych aż po XVIII wiek. Co ciekawe zamek ten znajdował się kiedyś na klifie nad samym morzem, ale wybuch wulkanu oddalił znacznie linię wody.

Teatr Massimo Bellini to budynek ze wspaniałą fasadą nawiązującą do sycylijskiego baroku. Podczas wycieczki wewnątrz możesz wejść na scenę i zobaczyć pomieszczenia operowe a także zwiedzić znajdujące się na miejscu muzeum Belliniego – kompozytora urodzonego w tym mieście.

Palazzo Biscari to podobno najpiękniejszy pałac Katanii. Bogato zdobione pomieszczenia, liczne dzieła sztuki i antyki oraz imponujące sale balowe to prawdziwy włoski kunszt. Pałac został nawet opisany przez Johanna Goethe w jednej z jego książek. Dzisiaj odbywają się w nim liczne imprezy i luksusowe wesela.

Dla smakoszy

Kioski z napojami i Targ Fera o ‘Luni

W rozstawionych w wielu punktach w mieście kioskach napijesz się świeżych soków i wody, to idealny przystanek podczas spaceru. Targ Fera o ‘Luni to raj dla smakoszy. Znajdziesz tu dosłownie wszystko. Ten odbywający się codziennie na placu Carlo Alberto targ bogaty jest w smaczne sery, ryby, warzywa, owoce, ale i przedmioty codziennego użytku. Możesz zaopatrzyć się tu w prawdziwie włoskie produkty. Katania to także doskonałe miejsce do wypróbowania sycylijskich smaków w licznych knajpkach i wypicia pysznego espresso w kawiarniach, posmakowania katańskich makaronów z bakłażanem i bogatej sycylijskiej kuchni.

To niesamowite miasto wykorzystało wciąż aktywny wulkan w pozytywny sposób. Lawa jest tutaj często widoczna jako budulec w elementach budynków, pomnikach a nawet w ulicach i chodnikach. Na przykład Plac Duomo jest wyłożony brukiem z wulkanicznej lawy! Koniecznie zatem zajrzyj do punktów z naszej listy zwiedzanie rozpoczynając od mocnej kawy i słodkich katańskich wypieków.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji

Podobne tematy