Camping w Chorwacji. Gdzie warto spędzić wakacje?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Chorwacja i jej ciepłe wybrzeża Adriatyku pełne słonecznych piaszczystych plaż to bardzo częsty cel wakacyjnych podróży Polaków. Nic dziwnego – takie miejsce jest wprost idealne na letni odpoczynek. W kraju tym można wybrać różne opcje noclegowe, w tym tradycyjne pokoje hotelowe. Nic jednak nie zapewni takiego kontaktu z naturą, jak camping w Chorwacji, najlepiej tuż przy plaży, żeby po przebudzeniu można było właściwie od razu wejść do ciepłej morskiej wody. Oto trzy najczęściej wybierane regiony Chorwacji na campingowe wyjazdy pod kątem ich urokliwej okolicy, dostępu do morza, a także wartych zwiedzenia zabytków.

Camping na Istrii – malowniczy półwysep i słoneczne plaże

Istria to półwysep znajdujący się w północnej części ciepłego Morza Adriatyckiego. Miejsce to znane jest z urokliwych miasteczek, regionów porośniętych zielenią i słonecznych plaż. Wybierając camping Istria, można liczyć także na zwiedzanie ciekawych zabytków, w tym średniowiecznych chorwackich miasteczek. W Puli, jednym z większych miast tego regionu, znajduje się jeden z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich, który również przyciąga do siebie wielu turystów. Ciekawostką jest także fakt, że w samym środku Istrii osadzone jest najmniejsze miasto świata – Hum. Jego powierzchnia to jedynie 990 metrów kwadratowych.

Istria słynie także z pięknej linii brzegowej i dostępu do wielu plaż, na których latem niemalże nieustannie świeci słońce. Campingi na Istrii bardzo często osadzane są tak blisko plaży, żeby móc dostać się na nią pieszo w przeciągu kilku minut, lub nawet posiadają bezpośredni dostęp do morza. Czy można wyobrazić sobie przyjemniejsze wakacje, niż odpoczynek na świeżym powietrzu z widokiem na morskie fale?

Wakacje w Dalmacji – campingi nad wybrzeżem Adriatyku

Dalmacja to bardzo rozległy i piękny teren, ciągnący się przez ponad 400 km wzdłuż wybrzeża Adriatyku. Obejmuje on region aż od wyspy Pag na północy, po Zatokę Kotorską, w tym także wiele przybrzeżnych wysp. Ponieważ Dalmacja rozciąga się wzdłuż wybrzeża, właściwie z każdego położonego w niej miejsca można mieć łatwy dostęp do morza i piaszczystych chorwackich plaż. Campingi w Dalmacji to często rozbudowane parki, które poza dostępem do plaży oferują wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, ułatwiając organizację wyjazdu rodzinom.

Będąc w Dalmacji, zdecydowanie warto wybrać się także na wycieczkę po okolicy i zwiedzić parę pięknych i zabytkowych miejsc. Jednym z nich jest Dubrownik – średniowieczne miasto z solidnymi murami obronnymi, widokiem na rozciągające się aż po horyzont morze i przepięknym starym miastem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dubrownik to oczywiście niejedyne warte zobaczenia miejsce. Kolejnym jest miejscowość Split, w której mieszczą się ruiny pałacu cesarza Dioklecjana oraz Trogir ze starówką tak piękną, że przez wielu porównywaną z urokiem Dubrownika.

Kempingi w zatoce Kvarner pomiędzy Istrią a Dalmacją

Zatoka Kvarner to kolejne często wybierane miejsce na wakacyjny wyjazd. Nic w tym dziwnego – region ten znajduje się dokładnie pomiędzy Dalmacją a Istrią, polecanymi jako niezwykle piękne, słoneczne i ciepłe. Sam także ma w sobie masę uroku i wiele campingów osadzonych w malowniczych okolicach plaż. W zatoce Kvarner także znaleźć można piękną linię brzegową, aż trzy rodzaje plaż: piaszczyste, kamieniste i żwirowe, a nawet wyspy nienaruszone przez działalność człowieka. Wyspy te, porośnięte gęstą roślinnością, są domem dla wielu zagrożonych gatunków fauny i flory, w tym między innymi rzadko spotykanych na świecie ptaków.

Każda wyspa w okolicy zatoki Kvarner ma nieco inną charakterystykę. Dla przykładu wyspa Pag znana jest z nocnego życia, oferującego turystom stale otwarte lokale i bary. To miejsce często wybierane przez młodych ludzi, którzy podczas wyjazdu chcą tańczyć do rana i bawić się w ciepłym nadmorskim klimacie. Inne wyspy jak wyspa Krk, uznawane według miejscowych za nieco „spokojniejsze”, oferują liczne campingi dla rodzin z dziećmi, z pięknym widokiem i dodatkowymi usługami hotelarskimi. Poza odpoczynkiem przy malowniczej linii brzegowej tu także jest co zwiedzać, w tym między innymi najstarsze chorwackie sanktuarium z klasztorem franciszkańskim.