Ryga i Jurmała. Nie tylko na weekend

Autor tekstu: , Data publikacji:

Położona w Zatoce Ryskiej, u ujścia rzeki Dźwiny, stolica Łotwy to duże nadbałtyckie miasto z piękną starówką, gdzie można podziwiać średniowieczne kupieckie kamieniczki i gotyckie kościoły. Ryga to również idealne miejsce dla fanów secesji, ponieważ niemal jedna trzecia budynków w tym hanzeatyckim mieście to „perełki” Art Nouveau.

Starówka, czyli Vecriga

Przechadzając się urokliwymi uliczkami Vecrigi – ryskiego starego miasta, odbywamy prawdziwą podróż w czasie. Zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uchodzi za najpiękniejszą starówkę nad Bałtykiem. Jej punktem centralnym jest plac Ratuszowy (Rātslaukums) i dwie zabytkowe, charakterystyczne kamienice – Dom Wagi i Dom Bratctwa Czarnogłowych. Ten drugi mieścił niegdyś gildię najbogatszych kupców miasta, choć przynależność do tego elitarnego „klubu” miała jeden warunek – kupiec musiał być wolny, a więc – być kawalerem.

Będąc na starówce w Rydze nie można ominąć XIII-wiecznej gotyckiej katedry, zabytkowych kościołów: św. Piotra oraz Janów (Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty), który uchodzi za najstarszą świątynią w mieście.

Malowniczym miejscem jest uliczka, przy której stoją trzy różne domy, nazywane przez mieszkańców miasta „Trzema Braćmi”. Najstarszy z budynków, znajdujący się po lewej stronie, powstał w XV wieku i jest przykładem późnego gotyku. Środkowa kamienica reprezentuje styl renesansowy, a najmłodszy z „braci” – wąski dom po lewej stronie, to XVII-wieczna kamienica czynszowa. „Trzej bracia” ustawieni obok siebie, za to bez architektonicznego porządku, nawiązują do znajdujących się w Tallinie budynków nazwanych „Trzema Siostrami”.

To trzeba zobaczyć

Ryga została założona w 1201 roku, a pochodzenie jej nazwy nie jest do dziś wyjaśnione. Prawdopodobnie wywodzi się od słowa ringi, co oznacza zakole rzeki. Inna wersja podaje, że inspiracją do nazwania miasta – Ryga jest słowo riga, czyli żyto, uprawiane dawniej na tych terenach. Ryga, jako miasto portowe, była przez wieki członkiem Hanzy, a jej spektakularny rozwój od czasów średniowiecza wiąże się oczywiście z działalnością kupiecką.

Zamek ryski – XIV wieczny Rigas pils – to również jedno z miejsc, które koniecznie trzeba w Rydze zobaczyć. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany, choć zatracił swój średniowieczny charakter i z czterech baszt przetrwała do dziś jedna – wciąż pozostaje ważną, spektakularną budowlą w mieście. Przez wiele lat był siedzibą rosyjskich władz, a dziś urzęduje w nim prezydent kraju i mieszczą się dwa muzea: Muzeum Historyczne i Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej, posiadające w swoich zbiorach zabytki z Grecji, Włoch i Niemiec.

Jedną z najpięknieszych ulic w Rydze jest ulica Alberta (Albertaiela), przy której stoją rzędem secesyjne kamienice. Większość z nich została pięknie odrestaurowana, można więc podziwiać ich bogate zdobienia: liście, kwiaty, twarze ludzi i postaci zwierząt. Miejsce to jest tak urokliwe, że z powodzeniem może konkurować z architekturą secesyjną Wiednia. W całym mieście jest bowiem aż 800 domów zaprojektowanych w stylu Art Nouveau. W jednej z kamienic, przy ulicy Alberta 12, mieści się  Muzeum Secesji, a tuż obok – sklep, w którym można kupić „sesesyjne” pamiątki: meble, lampy, porcelanę, czy zakładki do książek.

Miejsce dla smakoszy

Stolica Rygi, to również dobre miejsce dla smakoszy. Tym wszystkim, którzy mają ochotę na świeże ryby prosto z Bałtyku, słynne ryskie kiszonki, musujące wina i balsamy – polecamy wyprawę do Hal Targowych znajdujących się na południe od Starówki. Jest to miejsce, w którym dawniej mieściły się – sterowce. Zbudowano je w łotewskiej Lipawie podczas pierwszej wojny. Stamtąd zeppeliny miały bombardować Petersburg. Po zakończeniu wojny przeniesiono je do Rygi i przebudowano, aby stały się konstrukcją targowiska. W jednej z hal można kupić, a nawet zjeść na miejscu owoce morza, w innej nabiał, mięso czy pieczywo. Ryskie hale są bardzo popularne, a towar w nich sprzedawany jest świeży i konkurencyjny cenowo. Trudno wyobrazić sobie wyprawę do Rygi bez wizyty na tym nowoczesnym bazarze. Również mieszkańcy miasta uwielbiają swoje „hale”, do których przychodzą, żeby zasiąść przy długich stołach i biesiadować godzinami.

Wychodząc z hal warto obrócić się za siebie, żeby zobaczyć Wieżowiec Akademii Nauki Łotwy, będący niemal kopią Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Powstały w tym samym czasie, a dziś w tym budynku mieszczą się instytuty naukowe i wydawnictwa.

Pociągiem do Jurmały

Będąc w Rydze, koniecznie trzeba wybrać się do pobliskiego kurortu, jakim jest Jurmała. Czekają tam na gości piękne szerokie bałtyckie plaże, rzeka Lelupa i dobre hotele. Stylowe wille z XIX i początku XX wieku otoczone dużymi ogrodami, leśne alejki i bliskość morza sprawiają, że jest to jedno z naczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Łotwie. Do Jurmały można dojechać z Rygi pociągiem, samochodem lub taksówką. Miejsce to docenią również fani natury, łagodnego mikroklimatu, oraz leczniczych źródeł mineralnych. Można tu uprawiać winsurfing, zbierać grzyby w pobliskich lasach, grać w golfa, a płytkie, ciepłe wody Zatoki Ryskiej tworzą idealne warunki do morskich kąpieli. Tutejsze kąpieliska: Bulduri, Dzintari, Majori, Dubulti, Jaunkemeri posiadają status tzw. błękitnej flagi – certyfikatu potwierdzającego czystość wody.

Status uzdrowiska Jurmała zdobyła już w XIX wieku. Centrum miasta przecina deptak, wzdłuż którego stoją klasyczne wille oraz tak charakterystyczne dla Jurmały drewniane domy. Można tu zjeść dobry lunch lub kolację, zatrzymać się na kawę w stylowej kawiarni, czy też posiedzieć w jednym z wielu barów kosztując wino lub lokalne rzemieślnicze piwo. Latem odbywa się tu wiele imprez, m.in. festiwale muzyczne w spektakularnej sali koncertowej blisko morza, otoczonej pięknym parkiem.

Jurmała jest także dobrym punktem wypadowym do miejsc, które warto w tym regionie odwiedzić. Jednym z nich jest Park Narodowy Kemeri, prawdziwy raj dla amatorów pieszych wycieczek. Sosnowy las, bagna, torfowiska, tysiące ptaków – w Kemeri można rozpocząć dzień od powitania słońca, a skończyć go na obserwacji zachodzących promieni. Można tu również pływać kajakami lub na SUP-ie, obserwować zwierzęta i wędrować po dzikich zakątkach tej zielonej oazy w specjalnych butach przypominających rakiety śnieżne. Są one niezbędne do chodzenia po lekko falujących torfowiskach.

Jak dolecieć?
Z Warszawy bezpośrednio LOT-em lub z lotniska Warszawa-Modlin.

Gdzie nocować?
Pullman Riga Old Town, pullmanriga.lv
Baltic Beach Hotel&Spa, balticbeach.lv

Wyprawy po Parku Narodowym Kemeri
Advaita Adventures
advaitaadventures.lv