4 godziny w… Rydze

, Data publikacji:

Stolica Łotwy to niezwykle spokojne miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, słynące z malowniczych ogrodów, szerokich bulwarów oraz architektury secesyjnej. Gdyby nie sąsiedztwo zwalistego budynku Akademii Nauk z czasów sowieckich i cerkwi prawosławnej, można by ją nazwać Małym Wiedniem.

Ulica Elżbiety

Wycieczkę po mieście najlepiej rozpocząć od odrestaurowanej starówki. Na początku XX wieku, kiedy Ryga była zamożnym miastem, powstało tu sporo budowli w stylu secesyjnym. Wiele z nich zostało zaprojektowanych przez rosyjskiego architekta Michaiła Eisensteina, którego syn Sergiej był reżyserem filmu „Pancernik Potiomkin”.
Jednym z ciekawszych dzieł Eisensteina jest budynek mieszczący się przy ulicy Elżbiety pod numerem 10a/b, choć jeszcze bardziej efektownie prezentuje się kamienica stojąca u zbiegu ulic Alberta i Strelnieku, której fasadę zdobią greckie twarze, kolorowe płytki, azteckie maski, gargulce oraz stylizowane motywy roślinne. W budynku pod numerem 2a urodził się filozof Isaiah Berlin, a pod numerem 12 mieści się Muzeum Sztuki Secesyjnej.

Katedra Narodzenia Chrystusa

Dziesięć minut drogi pieszo od ulicy Alberta znajduje się pokryta złotą kopułą prawosławna katedra, z którą sąsiaduje 27-piętrowy hotel Radisson Blu Latvija. Ta niezwykła neobizantyjska budowla została ukończona w 1883 roku. W latach 60. ubiegłego wieku, kiedy Sowieci zakazali praktykowania religii, katedrę przekształcono w planetarium i kawiarnię. Musiało minąć niemal 30 lat, aby obiekt znów stał się miejscem kultu.
Ściany w świątyni pomalowane są na turkusowo, czerwono, złoto i zielono, w głębi znajdziemy Ikonostas, czyli ozdobną ścianę, na której mieszczą się wizerunki aniołów i apostołów oraz figurki przedstawiające Chrystusa. Powietrze przepełnione jest zapachem kadzidła. Co ciekawe, podczas odprawianych tu nabożeństw wierni stoją, ponieważ w katedrze nie ma ani jednej ławki. Brīvības bulvāris 23; wstęp wolny.

Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki

Z katedry przechodzimy przez park do odległego o kilka minut drogi Narodowego
Muzeum Sztuki, które w maju 2015 roku, po trzech latach renowacji ponownie otwarto dla zwiedzających. Budynek muzeum zachwyca ogromnymi kolumnami i szerokimi schodami wejściowymi, a wewnątrz mieści się imponująca kolekcja dzieł sztuki łotewskiej z XIX i XX wieku.
Na parterze i górnych piętrach znajdują się prace przedstawicieli rosyjskiej awangardy oraz socrealizmu i neoekspresjonizmu. Wśród wielu ciekawszych dzieł można tu obejrzeć m.in. czarno-biały obraz autorstwa Leonardsa Laganovskisa, przedstawiający Lenina w otoczeniu kieliszków do wódki, a także grafiki z lat 20. autorstwa Gustawa Kłucisa oraz pejzaże zimowe, które wyszły spod ręki Vilhelmsa Purvitisa.
Czynne w godz. 10:00-18:00 (w pt. do 20:00, w weekendy do 17:00); wstęp 6 euro; Krisjana Valdemara iela 10a; lnmm.lv/en

Park Bastejkalns

Po sporej dawce sztuki czas na wypoczynek w zielonych ogrodach parku Bastejkalns, w których wiosną i latem kwitną prześliczne tulipany. Wzgórze Bastion to idealne miejsce do podziwiania okolicy i przyglądania się kajakarzom, przeprawiającym się przez tutejszy kanał. Stąd już niedaleko do mostu Zakochanych, ozdobionego setkami kłódek, i pomnika Niepodległości, na którego szczycie stoi Pani Wolność trzymająca trzy złote gwiazdy, będące odniesieniem do trzech regionów kraju. Pomnik ten wzniesiono ku czci żołnierzy poległych w wojnie o niepodległość w latach 1918-20.

Strzelnica Walters Sautuve

Czas na prawdziwą frajdę dla poszukiwaczy adrenaliny, czyli wizytę w strzelnicy Walters Sautuve, która znajduje się na obrzeżach centrum. Najwygodniej dojechać tam taksówką i poprosić kierowcę, aby wysadził nas obok czerwonej cerkwi – strzelnica znajduje się tuż obok. Jedną z ciekawszych atrakcji tego miejsca jest możliwość przetestowania słynnego karabinu AK-47, natomiast po wykupieniu Pakietu Bonda będziemy mogli skorzystać z modeli, których używał sam agent 007, czyli Glocka 17, Sig Sauera, Makarova i brazylijskiego rewolweru. Najpotężniejszą bronią w tutejszym arsenale jest strzelba bojowa SPAS-15, której wystrzał generuje tak silny odrzut, że nierzadko na ramieniu strzelca pozostaje widoczny siniak. Wszystkie modele są półautomatyczne, koszt pakietu od 25 do 70,5 euro. Warto zarezerwować miejsce telefonicznie, obowiązkowy dowód tożsamości. Meza iela 1; tel.: +371 2215 8877; shooting.lv

Terrace Riga

Jeśli wizyta na strzelnicy wzmogła w nas chęć naśladowania Jamesa Bonda, możemy wrócić do centrum na lampkę wytrawnego martini. W tym celu warto udać się do centrum handlowego Galleria. Na jego dachu znajduje się taras o powierzchni 3 tysięcy mkw., z którego rozciąga się panoramiczny widok na miasto. Znajdziemy tu cztery bary (Martini, Bacardi, Stoli i Remy Martin), w których oprócz alkoholu możemy zamówić także ostrygi oraz sushi. Polecamy martini z wódką (wstrząśnięte, nie mieszane), sporządzone z produkowaną na Łotwie stolichnayą. Czynne w godz. 12:00-21:00 (w sezonie letnim nieco później). Dzirnavu iela 67, Galleria Riga; terraceriga.com