4 godziny na …Malcie

, Data publikacji:

La Valletta, najniżej wysunięta na południe stolica Europy, ma swój niepowtarzalny urok i tajemnicę. Mdina wydaje się być makietą barokowego miasta idealnego. Na plaży Paradise Bay powstawały zdjęcia do filmu „Troja” z Bradem Pittem. Ale to nie wszystkie powody, dla których warto odwiedzić Maltę.

Malta jest jednym z najmniejszych państw świata, ale atrakcji na wyspie nie brakuje. Odwiedzają ją fani archeologii i historii, miłośnicy sztuki i architektury, amatorzy śródziemnomorskich specjałów, dobrego wina, sportów wodnych i czystego morza. Malta uchodzi za najcieplejszy kraj w Europie ze średnią temperaturą 32 stopni Celsjusza latem i 13 stopni Celsjusza zimą oraz – co nie mniej istotne – za najbardziej słoneczny.

Pałac Wielkiego Mistrza

O stolicy Malty mówi się często, że jest jednym wielkim muzeum na otwartym powietrzu. Miasto kolorowych balkonów – przypomina peruwiańską Limę z niezwykłą historią, pełne jest zabytków i tajemniczych zaułków.
Jedną z najbardziej fascynujących budowli Valletty jest Pałac Wielkiego Mistrza. Ukończony w 1574 roku, szybko stał się symbolem potęgi i bogactwa joannitów i przez długie lata odgrywał rolę siedziby władz zakonu. Jego wnętrza zostały udekorowane obrazami i fryzami przedstawiającymi historię kawalerów maltańskich, a ze ścian spoglądają na nas portrety wielkich mistrzów zakonu. Obecnie mieści się tu siedziba maltańskiego parlamentu i prezydenta, a zwiedzenie kilku sal jest możliwe jedynie w ściśle ustalonych godzinach i tylko wtedy, gdy nie toczą się w nich żadne obrady. Warto również zobaczyć przylegającą do pałacu zbrojownię, która najlepiej oddaje ducha tego miejsca i daje wyobrażenie, jak kiedyś wyglądały ulice tego miasta rycerzy.

Katedra św. Jana

Świątynię, którą trudno zapomnieć i nie sposób porównać z żadną inną na świecie, zbudowano w zaledwie cztery lata. Z zewnątrz nie przedstawia się imponująco, ale to, co zobaczymy w środku, robi ogromne wrażenie zarówno na turystach, jak i koneserach sztuki. Jak wiadomo, kawalerowie maltańscy słynęli z zamiłowania do piękna, a hojność ich mecenatu najlepiej widać we wnętrzach katedry św. Jana właśnie, określanej przez znawców jako najznamienitszy przykład sakralnej sztuki baroku. Znajdują się w niej dziesiątki grobów rodzin szlacheckich XVI i XVII wieku, ze zdobnymi płytami, na których wypisano historię ich życia i mężne czyny. Chodząc więc po posadzce katedry, głowę warto też spuszczać w dół. Koneserzy malarstwa przyjeżdżają do Valletty, żeby zobaczyć jedno z najsłynniejszych dzieł Caravaggia – „Ścięcie św. Jana”, które obecnie znajduje się w nawie bocznej świątyni, wraz z kolekcją innych obrazów niezwykłego malarza. Po wyjściu z katedry warto usiąść na kawę lub kieliszek wina w jednej z pobliskich kawiarni, a następnie wyruszyć na spacer po mieście, w którym mieszają się wpływy wielu kultur. Można też wstąpić do Narodowego Muzeum Archeologicznego, w którym znajdują się bogate zbiory przedmiotów, pozwalających wyjaśnić i zrozumieć dzieje wyspy.

Malta2

Klify Dingli i Błękitna Grota

Leżące na południu Malty klify Dingli dosłownie wyrastają z morza na wysokość blisko 200 metrów, tworząc jeden z najbardziej malowniczych widoków na wyspie. Można tam dojechać autobusem z Valletty i spędzić niemal cały dzień. Podążając drogą wzdłuż klifów Dingli, rozsianych na południu wyspy w stronę Błękitnej Groty, dotrzemy do kaplicy św. Marii Magdaleny. Na tyłach kaplicy znajduje się ławka, na której można przysiąść i popatrzeć na morze i skały. Podążając wzdłuż wybrzeża na wschód, dotrzemy do spektakularnej Błękitnej Groty, która uchodzi za jedną z największych atrakcji wyspy. Zobaczymy tam niewielką plażę i kameralne kąpielisko w zatoce. Główną atrakcją tego zakątka jest 20-minutowy rejs po okolicznych jaskiniach i zatoczkach, wypełnionych wodą w kolorze niebieskim i lazurowym. Można tu również wykąpać się w turkusowym morzu.

Mdina

Planując wyprawę na Maltę, nie można pominąć Mdiny. Ta dawna stolica wyspy liczy dziś sobie zaledwie 400 mieszkańców i nazywana jest cichym miastem. Mdina jest położona w najwyższym punkcie wyspy, otoczona wysokimi na 25 metrów murami obronnymi w kolorze piasku i stanowi przykład idealnego miasta barokowego. Wszystko jest w niej autentyczne, szlachetne, pokryte patyną upływającego czasu. Trzeba wejść do katedry i jej muzeum, a także powłóczyć się po uliczkach miasteczka, chłonąc jego niepowtarzalny klimat.

Kiedy? Jak? Gdzie?
Na Maltę można podróżować przez cały rok. Lato jest upalne, jesień ciepła, a zima
– przyjazna. Wizz Air oferuje na Maltę dwa bezpośrednie loty tygodniowo z Warszawy (środy i niedziele) i dwa loty tygodniowo z Gdańska (wtorki i soboty); wizzair.com

O stolicy Malty mówi się często, że jest jednym wielkim muzeum
na otwartym powietrzu.
Maltę odwiedzają fani archeologii i historii, miłośnicy sztuki i architektury, amatorzy
śródziemnomorskich specjałów, dobrego wina, sportów wodnych i czystego morza.