Dzika przyroda, narciarski azyl i relaks dla ciała, czyli dolina Val Senales

Południowy Tyrol w północnych Włoszech to niekwestionowany lider wśród europejskich regionów przystosowanych do sportów zimowych. Okolica przyciąga nie tylko malowniczymi miasteczkami, pięknymi krajobrazami i pyszną kuchnią. Turyści i entuzjaści zimowego szaleństwa doceniają również jej doskonałą infrastrukturę. To wszystko może zaoferować dolina Val Senales/Schnalstal położona w zachodniej części regionu!

Wyjątkowy Południowy Tyrol

Tutejsi mieszkańcy cechują się gościnnością i radosnym usposobieniem – być może dlatego, że słońce świeci nad wzniesieniami i leżącymi w dolinach miasteczkami przez średnio 300 dni w ciągu roku. Alpejskie produkty dostarczają składników do wyjątkowych potraw stanowiących kulinarną śródziemnomorsko-alpejską mieszkankę.

Copyright Martin Rattini

Rajska dolina Val Senales

W tutejszym krajobrazie możemy dostrzec najpiękniejszą stronę zimy. Dolina Val Senales ciągnie się od wioski Naturno/Naturns do lodowca Schnalstaler Gletscher, na którym usytuowano wspaniały ośrodek narciarski. Związane z regionem góry należą do najpiękniejszych w Alpach. Nie mieszka tu wielu ludzi, za to wybierając się na szlak turystyczny, z dużą pewnością spotkamy okoliczne zwierzęta.

Mimo że region żyje z turystyki, dolina Val Senales należy do najdzikszych i najmniej przekształconych przez człowieka miejsc w okolicy. Z drugiej strony, odwiedzając choćby miasto Merano/Meran, natkniemy się na dziewiętnastowieczne cuda architektury, kompleks spa Terme Merano, a także urocze kawiarenki oraz restauracje.

Atrakcje dla narciarzy, doświadczonych i najmłodszych

Ośrodek narciarski na lodowcu Schnalstaler Gletscher z pewnością należy do najciekawszych w Południowym Tyrolu, nie tylko ze względu na wyjątkową lokalizację. W górskiej miejscowości Maso Corto/Kurzras, położonej na końcu doliny Val Senales, na wysokości 2 011 m n.p.m, znajduje się kolejka linowa. Za jej pomocą, w ciągu kilku minut, goście mogą dostać się do górskiej stacji Grawand. To tutaj, na wysokości 3 212 m n.p.m, znajduje się wiele stoków narciarskich i rozpoczynają się szlaki turystyczne. Trzydzieści pięć kilometrów tras zjazdowych prezentuje bardzo zróżnicowany poziom. Aż 40% z nich przeznaczono dla wytrawnych narciarzy i oznaczono kolorem czarnym, jednak nie brakuje także tras niebieskich i czerwonych.

Copyright Peter Santer

Rustykalne schroniska stanowią klimatyczny azyl dla narciarzy. Z kolei o wypoczynek najmłodszych dba okoliczna szkółka narciarska i snowboardowa, a także park dla dzieci Tiroli Kinderland. Nieopodal Val Senales rozpościerają się urokliwe trasy do narciarstwa klasycznego – ten sport można uprawiać zarówno w dolinie, jak i na samym lodowcu.

Fot. Schnalstaler Gletscherbahnen / Alex Filz

Wyjątkowe centrum spa

Obowiązkowym punktem wizyty w dolinie jest odwiedzenie miasta Merano/Meran położonego nieopodal doliny Val Senales. Pod koniec XIX wieku miasto stanowiło popularne miejsce wypoczynku europejskich arystokratów. Dziś z jego uroków chętnie korzystają urlopowicze z całego kontynentu, podziwiając wspaniałą architekturę miasteczka. W Merano znajduje się także popularny kompleks spa – Terme Merano. Funkcjonują tutaj liczne sauny, a urlopowicze mogą korzystać w sumie z 25 krytych i odkrytych basenów. W końcu zmęczeni na stoku narciarze zasługują na relaks, po którym warto uraczyć się lokalnym winem i dobrodziejstwami tutejszej kuchni.

Copyright Therme Meran/Tappeiner

Więcej informacji: www.merano-suedtirol.it/zima