Jasna Adrenaline, czyli freeriderzy poszaleją na Chopoku

Autor tekstu: , Data publikacji:

3 marca na Chopoku po raz piętnasty odbędą się legendarne zawody Jasna Adrenalin, które są zarazem edycją Freeride World Qualifier (FWQ). W tym roku weźmie w nich udział 80 zawodników z całego świata a główna nagroda wynosi 10 tys. euro.

Na liście startowej znajdują się przedstawiciele 17 krajów, nawet tak egzotycznych jak Nowa Zelandia, Argentyna czy płaskiej jak pustynia Holandii. Od kilku lat brakuje w nich reprezentanta Polski. Zawodnicy z najwyższą punktacją podczas FWQ będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w kwietniu 2017 r. podczas finałowych zawodów FWT w Verbier.

CGC Jasna Adrenalin już po raz kolejny organizowane jest w żlebach Lukovej Doliny, gdzie przewyższenie sięga 400 metrów a nachylenie terenu to 35-53˚ (%). Obecnie na tym odcinku Chopoka znajduje się od 50 do 150 cm świeżego śniegu.
– Nasze zawody stają się bardzo ważnym elementem w cyklu światowych zawodów. Doceniają nas najlepsi zawodnicy. W tym roku gościć będziemy takie gwiazdy jak narciarze Ivan Malakhov (RUS); Sam Lee (Nowa Zelandia), narciarka  Lotten  Rapp (FIN) czy snowboardzistka Michaela Hollsten (FIN). Jako gospodarze możemy pochwalić się naszymi  zawodnikami Ján Tajboš czy Martinem Labuda a także naszą top gwiazdą, znaną też w Polsce – snowboardzistą Markiem Gazdą.. Publiczność będzie mogła na żywo śledzić umiejętności narciarskich sław. Strefa dla kibiców zostanie zorganizowana przy stacji Rovná Hoľa na Konskom Grúni – opowiada Ladislav Mrava dyrektor zawodów CGC Jasna Adrenalin na Chopoku.

W czwartek 2  marca zawodnicy podczas dnia technicznego, zapoznali się z trasą oraz poćwiczyli na stokach Chopoka. Zasadnicze zawody rozpoczynają się w piątek 3 marca o godz. 10.00.
– Zawodnicy będą startować z tzw. „Siodełka”, tuż przy górnej stacji Funitela na wysokości 2 002 metrów n.p.m. Trasa będzie prowadzić północną ścianą Chopoka do wysokości 1602 m.n.p.m. Na liście startowej w kategorii SKI figuruje 15 narciarek i 37 narciarzy a w kategorii Snowboard: 10 zawodniczek i 18 zawodników. Sędziami w zawodach są m.in. niegdysiejszy zwycięzca zawodów Jasna Adrenalin George Rodney oraz Connor Pelton. W przypadku ewentualnych problemów pogodowych lub technicznych, kolejny dzień czyli sobota 4 marca jest dedykowana jako tzw. dzień rezerwowy. Zawody, to nie wszystkie atrakcje Jasna Adrenalin. Przy stacji PRIEHYBA A1 (dolna stacja kolejki Funitel) od piątku 3 marca  zacznie działać freeridowa wioska  gdzie odbywać się będą pokazy i zabawy dla kibiców, którzy m.in. mogą obejrzeć i przetestować najnowszy sprzęt freeridowy marek DPS, VOLKL, ELAN, FORREST, czy zabawić się w Apres Ski Barze  Wieczorem natomiast można się spotkać z zawodnikami i społecznością freeridową w klubie „Happy End” – dodaje  Juraj Meško z Tatry Mountain Resorts a.s.

ZOBACZ WIDEO

 

Zawody organizowane są przez Słowackie Stowarzyszenie Freeride (SAFL), która odpowiada za organizację zawodów freeride i promocję sportu na terenie Słowacji.