Karyntia na zimę, czyli nie tylko narty

Autor tekstu: , Data publikacji:

Umiarkowany klimat nawet w zimie, najdłuższa liczba słonecznych dni w całej Austrii oraz gorące źródła i sporty niekoniecznie związane stricte z narciarstwem – to atuty Karyntii, austriackiego kraju związkowego. Jej przedstawiciele spotkali się z dziennikarzami w środę w Warszawie, by przedstawić ofertę na nadchodzący sezon.

Skończony właśnie letni sezon był dla Karyntii, najdalej wysuniętego na południe austriackiego kraju związkowego, bardzo łaskawy – region odwiedziło ponad 1,8 miliona turystów. Coraz więcej jeździ też do Karyntii Polaków – w tym roku liczba naszych rodaków wzrosła o 20 procent.

Narciarsko Karyntia to ponad trzydzieści regionów narciarskich. Oprócz najlepiej przygotowanych tras mamy tu także rozrywki nieco wykraczające poza standardowe narciarstwo – przede wszystkim trasy i szlaki do freeride’u i skitouringu. Z plecakiem można wędrować na nartach tourowych z fokami np. po Wysokich Taurach, Nockberge albo dolinie Lesachtal. Nową atrakcją są trekkingowe wyprawy skitourowe po Nockberge Trail, trasie łączącej pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim / St. Oswald. Trasa ta będzie znakomita dla skitourowców, którzy mają już trochę doświadczenia i dobrą kondycję, ale na razie nie chcą się jeszcze mierzyć z odcinkami typowo wysokogórskimi. Na pokonanie jednego etapu należy zaplanować do sześciu godzin. Dzięki wyciągom i kolejkom można też wygodnie pokonać wiele stromych odcinków i skrócić ten czas. Jedną z największych, zimowych atrakcji jest tez możliwość organizowania wycieczek po Parku Narodowym Wysokich Taurów, który wieńczy najwyższy szczyt w Austrii, Grossslockner.

Na gości w nadchodzącym sezonie zimowym czeka też wiele imprez rangi międzynarodowej. 13 i 14 stycznia w Bad Kleinkirchheim zostaną po raz kolejny rozegrane zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet. Najlepsze zawodniczki będą rywalizować w zjeździe i supergigancie. Oprócz tego czeka na nas najdłuższy na świecie zjazdowy wyścig narciarski „Schlag das ASS“ w Nassfeld (na trasie o długości 25,6 km i różnicy wysokości 6400 m – 26/27 stycznia 2018, może w nim wziąć udział każdy), Full Metal Mountain Nassfeld (2-8 kwietnia 2018) oraz zimowy triathlon Weissensee (28 stycznia 2018).

Bo Karyntia słynie z ponad 40 zamarzających na zimę górskich jezior, które zamieniąją się w wielkie, naturalne lodowiska. Właśnie na Weissensee odbywają się także największe na świecie zawody w łyżwiarstwie szybkim, czyli alternatywny holenderski Wyścig Jedenastu Miast, na który do południowej Austrii przybywa każdorazowo co najmniej 5000 Holendrów, by rywalizować na królewskim dystansie 200 kilometrów. W 2018 roku odbędzie się już 30. edycja tej imprezy. Pierwotnie wyścig rozgrywano na zamarzniętych kanałach w Holandii. Ponieważ jednak w ostatnich latach kanały nie zamarzają, postanowiono poszukać alternatywnego rozwiązania i znaleziono je właśnie nad Weissensee – największą naturalnie zamarzającą taflą lodową Europy. Tegoroczny maraton odbędzie się między 20 stycznia do 3 lutego.

Wiele ośrodków i atrakcji w Karyntii proponuje duże zniżki lub darmowe karnety narciarskie na początku i na koniec nadchodzącego sezonu. Oto wybór najciekawszych ofert:

Hermagor – Nassfeld
„SkiHits for Kids PREMIUM” — dla dzieci do 10 lat (07.12.-23.12.2017 oraz 06.01. – 20.01. oraz 17.03. – 08.04.2018)
4 = 3  10.-21.12.2017, 7.-18.1., 18.3.-5.4.2018
www.nassfeld.at

Weissensee
Park przyrody Weissensee oferuje swoim gościom zimą 2017/2018 specjalny rarytas: 06.-20.1.2018 karnet narciarski gratis — wystarczy zarezerwować urlop w jednym z 40 ośrodków partnerskich
www.weissensee.com

Weissbriach
„Ski for free” w Weissbriach
W ośrodkach objętych promocją „Ski for free” goście otrzymują już od pierwszej nocy bezpłatny karnet narciarski ważny w ośrodku Weissbriach, a w przypadku rezerwacji na tydzień — możliwość jazdy na nartach w Weissbriach przez 5 dni oraz 1 dzień w Nassfeld.
www.skifahren-gratis.at

Kötschach Mauthen
Promocja „Śnieżynka” — dzieci poniżej 10 lat jeżdżą gratis — dzieci od 10 lat, ale poniżej 15 lat jeżdżą z dużymi rabatami specjalnymi
www.koemau.com

Sportberg Goldeck
Dzieci do 14 lat jeżdżą bezpłatnie w przypadku rezerwacji w jednym z ośrodków karuzeli narciarskiej. Okres rezerwacji: od 07.01.2017 do 23.03.2018 r.
www.millstaettersee.com

Gerlitzen/Dreiländereck
Karyncka terma — 20% rabatu na wejście wieczorne z ważnym jednodniowym lub wielodniowym biletem Dreiländereck/Gerlitzen
www.region-villach.at

Bad Kleinkirchheim/St. Oswald
„Familien €uro – Elternfreundlich” — karnet narciarski dla dzieci za 1 euro/dzień*
6 .1.-9.3.2018, Dla dzieci do 12 lat od 6-dniowego karnetu narciarskiego wykupionego przez osobę dorosłą za pełną cenę.

„Tygodnie Ski Thermen” od 10 marca do 2 kwietnia 2018 r.
Karnet narciarski gratis, terma za pół ceny
www.badkleinkirchheim.com

Grossglockner Heiligenblut
Bonus rodzinny BILET BAŁWANA
Dzieci do 10 lat (w tym rocznik 2008) jeżdżą za cenę tylko 3 euro/dzień przy jednoczesnym zakupie biletu dla rodzica razem z Biletem Bałwana.
www.gross-glockner.at
www.nationalpark-hohetauern.at

Lodowiec Mölltaler/Ankogel
Zniżka rodzinna w ofercie SkiHit — rodzina (2 rodziców) z 2 dzieci (6 – 18 lat), a każde kolejne dziecko do 18 lat jeździ za darmo
www.gletscher.co.at
www.nationalpark-hohetauern.at

Klippitztörl
Karnety narciarskie gratis w przypadku noclegów w wielu ośrodkach noclegowych.
Okres obowiązywania: 3.-22.12.2017 i w  3.-22.03.2018
www.klippitz.at

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji