Do wyboru do koloru, czyli najbardziej malownicze miejsca w Republice Dominikany

Majestatyczne górskie widoki, bajeczne plaże, soczyście zielone dżungle i zapierające dech w piersiach bogactwo fauny i flory. Zapraszamy do przedsionka raju, czyli Republiki Dominikańskiej. Malownicze krajobrazy Dominikany to idealna propozycja zarówno dla urlopowiczów, jak i osób podróżujących służbowo, niezależnie od tego czy przybywają tu w poszukiwaniu wypoczynku czy też dawki adrenaliny.

Moc akcji na północno-wschodnim wybrzeżu

Region północno-wschodniego wybrzeża Dominikany to prawdziwy ukryty klejnot tego karaibskiego kraju. Miłośnicy przyrody powinni obowiązkowo odwiedzić półwysep Samaná, gdzie mieści się Park Narodowy Los Haitises. Można tu m.in. udać się kajakiem do tutejszych lasów namorzynowych, a także zwiedzić liczne jaskinie, w których w zachowały się piktogramy Indian z plemienia Taíno. Od końca grudnia do marca, w zatoce Samaná można obserwować gigantyczne wieloryby humbaki, które przybywają tu na gody. Kolejną wyjątkową i niezapomnianą atrakcją na półwyspie Samaná są wycieczki konne nad wodospad Salto El Limón.

Góry w centralnym regionie kraju

Centralna część kraju wraz z jego najważniejszym miastem Constanza, to tereny leżące z dala od plaż i miejscowości wypoczynkowych. Region ten jest głównym ośrodkiem rolniczym kraju i przyciąga turystów za sprawą malowniczych górskich krajobrazów i niskich temperatur, przez co zyskał on przydomek „Szwajcarii Karaibów”. Okolice Constanzy można zwiedzać pieszo albo szlakiem rowerowym, który wiedzie wśród lokalnych plantacji i pól uprawnych.

Krajobraz górski regionu mocno kontrastuje z widokami charakterystycznymi dla dominikańskich plaż. Co więcej, zdarzają się tu nawet opady śniegu. To właśnie tutaj leży najwyższy szczyt Karaibów o nazwie Pico Duarte, a także przepiękne dzikie wodospady Aguas Blancas i Jimenoa. W tutejszym parku narodowym znajdziemy również kamienne piramidy, które wyznaczają geograficzne centrum kraju, a także stanowisko archeologiczne o nazwie La Piedra Letrada, czyli ogromną skałę z wyrzeźbionymi w petroglifami z czasów ludu Taino.  La Piedra Letrada mieści się 1635 m n.p.m, około 18 km od miasta Constanza.

Dziewiczy południowy-zachód

Jedną z największych atrakcji południowo-zachodniej części kraju jest bajeczna plaża Bahia de las Aguias o długości ponad 8 km. Warto wybrać się w to miejsce, choćby dlatego, że oprócz złocistego piasku i krystalicznie czystych wód, możemy tu rozkoszować się ciszą i spokojem, jakiego nie zaświadczymy nigdzie indziej.

Oddalone o 200 km od Santo Domingo miasto Barahona jest mekką dla poszukiwaczy przygód. Jedną z najpopularniejszych tutejszych atrakcji jest malowniczy szlak turystyczny wiodący do Jaskini Dziewicy (Cave of the Virgin). Przebiega on przez pasmo górskie Bahoruco, skąd rozciąga się niezrównany widok na tropikalny las deszczowy i rzeki Bahoruco i Larimer. W bliskim sąsiedztwie Jaskini Dziewicy znajduje się wodospad zwany Piekielną Gardzielą (Throat of Hell).

Zabytkowy urok

Santo Domingo, czyli stolica Republiki Dominikańskiej, jest niezwykle ciekawą mieszanką historii i nowoczesności. Z jednej strony, jest to najbardziej rozwinięta metropolia na Karaibach, a z drugiej, miejsce, w którym znajduje się zabytkowe, XV-wieczne Miasto Kolonialne (Colonial City), wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto przespacerować się tutejszymi brukowanymi uliczkami, by zobaczyć jedne z pierwszych budowli, jakie powstały w Nowym Świecie, w tym przepastną katedrę wzniesioną w stylu gotyckim.

120 km na wschód od Santo Domingo znajduje się replika XVI-wiecznej wioski o nazwie Altos de Chavón, a także popularne pola golfowe Teeth of the Dog i Dye Fore. Co ciekawe, tutejsze malownicze widoki, a zwłaszcza krajobraz okolic rzeki Chavón, zostały uwiecznione w kilku hollywoodzkich produkcjach filmowych, takich jak „Czas Apokalipsy”, „Rambo” i „Park Jurajski”.

Nieopodal wschodniego wybrzeża Punta Cana w miasteczku Higüey mieści się oryginalnie wyglądająca katedra o betonowej fasadzie i charakterystycznym, potężnym łuku, wyprofilowanym na kształt dłoni złożonych do modlitwy. Wnętrze świątyni jest równie zachwycające. Szczególnie interesująco prezentuje się ołtarz umieszczony pod wspomnianym wcześniej łukiem, a także wielkie kolorowe witraże.

Leżące na północnym wybrzeżu miasto Puerto Plata przyciąga turystów za sprawą wiktoriańskich budynków oraz twierdzy San Felipe, będącej jednym z pierwszych europejskich fortów wzniesionych na kontynentach Amerykańskich.

Aby dowiedzieć się więcej o atrakcjach Dominikany i zaplanować podróż, odwiedź stronę www.GoDominicanRepublic.pl