Korea Południowa. Miejsca, które warto odwiedzić

Korea Południowa, nazywana jednym z azjatyckich tygrysów, należy do wysoko rozwiniętych krajów. To miejsce słynie nie tylko z nieustającego rozwoju technologicznego, ale też z bogatej kultury i historii. Co warto zobaczyć podczas wizyty w Korei?

Jest to kraj znajdujący się w centrum Azji Północno-Wschodniej, pomiędzy Chinami a Japonią. Dzięki swoim zabytkom i wieloletnim tradycjom ma do zaoferowania sporo atrakcji dla wszystkich odwiedzających. W 2019 roku do Korei przyjechało około 17,5 mln zagranicznych turystów. Przede wszystkim oprócz stolicy Korei chętnie odwiedzali m.in. pałace królewskie, spędzali czas na wyspie Czedżu oraz w miastach takich jak Pusan, Gyeongju czy Pjongczang.

Seul

Stolica Korei Południowej należy do jednego z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Zaliczana jest również do grona miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów. Powierzchnia metropolii zajmuje ponad 600 kilometrów kwadratowych. Znajduje się w pobliżu granicy z Koreą Północną i dawniej była stolicą zjednoczonego państwa. Seul jest miejscem, gdzie nowoczesne wieżowce przeplatają się z typowo azjatycką dawną zabudową. W mieście w ciągu roku odbywa się ponad 100 różnego rodzaju festiwali. Podczas wizyty warto wybrać się nie tylko do muzeów i pałaców, ale też centrum oraz miejsc handlowych tętniących życiem zarówno w dzień, jak i w nocy.

Czedżu

Czedżu nazywana inaczej „koreańskimi Hawajami” jest największą wyspą, która znajduje się u wybrzeży Korei Południowej. Z Seulu najłatwiej dostać się na nią samolotem, lot trwa jedynie 45 minut. Wyspa należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w kraju. Oprócz pięknych plaż ma do zaoferowania strome klify, jaskinie, wulkany czy też wodospady. Ukształtowanie terenu i naturalny krajobraz Czedżu sprawia, że piesze zwiedzanie jest najlepszym sposobem na zapoznanie się z okolicą. Z nietypowych atrakcji na wyspie wciąż kultywowana jest tradycja połowów owoców morza przez kobiety. Nazywane są Haenyeo (kobieta morza) i potrafią wstrzymać oddech nawet na dwie minuty, by móc zanurkować na morskie dno.

Pusan

Pusan jest największym miastem portowym w Korei Południowej, a także drugim co do wielkości w kraju. To jedno z nielicznych miejsc, które podczas wojny koreańskiej nie zostały zniszczone. W mieście znajduje się siedem publicznych plaż, a latem odbywają się tam liczne festiwale i koncerty. Za symbol Pusanu uważana jest znajdująca się na wzgórzu wieża telewizyjna – Pusan Tower. Jej dach uformowany został w kształcie dachu pagody świątyni Bulguksa. Na szczycie znajdują się dwa tarasy widokowe. Oprócz plaż i szklanych wieżowców Pusan może pochwalić się wieloma zielonymi terenami. Najpopularniejszym takim miejscem jest Park Miejski, gdzie znajduje się około miliona drzew. Natomiast do głównych zabytków architektury zaliczana jest buddyjska świątynia Haedonga
Yonggungsa.

Gyeongju

Miasto należące do jednego z najważniejszych miejsc historycznych w Korei. Między VII a X wiekiem w czasach Trzech Królestw Korei, Gyeongju było stolicą państwa Silla. Tam też znajduje się wioska Yangdong, którą w 2010 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wioska ma już ponad 500 lat i mieści około 160 charakterystycznych domków. Oprócz tego w Gyeongju znajduje się wiele pozostałości z czasów starożytnych, m.in. dawne obserwatorium astronomiczne, starożytne groby czy też kamienna pagoda Punhwangsa z VII wieku. Wśród najważniejszych zabytków w okolicach miasta jest świątynia Bulguksa. Klasztor został wybudowany w około 528 roku i uznawany jest za arcydzieło sztuki buddyjskiej w królestwie Silla.

Pjongczang

Pjongczang położone jest w północno-wschodniej części kraju. Miasto, na terenie którego znajduje się gmina, będąca największym w całym państwie ośrodkiem sportów zimowych. Na popularności zyskało dzięki Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w 2018 roku. W mieście można odkryć wiele historycznych świątyń, a na wschodnim zboczu góry Odaesan położony jest buddyjski klasztor – Wolchong, który został założony w VII wieku przez mnicha Chajanga.

Aktualne zasady wjazdu do Korei Południowej

Polacy wybierający się w podróż do Korei Południowej nie muszą posiadać wizy. Wjazd do kraju (do 90 dni) jest możliwy na podstawie ważnego paszportu.
Należy posiadać elektroniczne potwierdzenie podróży – K-ETA. Formularz jest dostępny on-line, a opłata za złożenie wniosku wynosi około 33 zł. Wniosek należy złożyć co najmniej 72 godziny przed wylotem do Korei Południowej. https://www.k-eta.go.kr/portal/apply/index.do
Obowiązuje także wykonanie testu PCR na Covid-19 na 48 godzin przed przylotem oraz po przylocie.