LOT poleciał do Astany

Autor tekstu: , Data publikacji:

LOT uruchomił pierwsze bezpośrednie połączenie pomiędzy Polską a Kazachstanem. Od teraz, nowe samoloty we flocie polskiego przewoźnika - Boeingi 737-800 NG – będą wykonywały rejsy na trasie Warszawa - Astana 4 razy w tygodniu. Astana to siódmy kierunek LOT-u uruchomiony w tym roku i pierwszy w Azji Centralnej.

Pierwszy rejs do Astany wystartował około godziny 22:50 i po niespełna 5-godzinnym rejsie wylądował w stolicy Kazachstanu. Tym samym samolot pokonał odległość ok 3,5 tys. km. Jest to najdłuższe połączenie, jakie LOT realizuje samolotami z rodziny Boeing 737.

Połączenie z Warszawy do Astany jest realizowane 4 razy w tygodniu, w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Rejsy powrotne z Astany do Warszawy startują we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Rozkład został przemyślany tak, by zapewnić wygodna podróż nie tylko pasażerom podróżującym między Polską a Kazachstanem, ale również między Kazachstanem a innymi krajami Europy i Ameryki Północnej.

– Jak dotąd nie mieliśmy bezpośredniego szlaku komunikacyjnego łączącego Polskę z Azją Centralną. Kazachstan to obecnie najdynamiczniej rozwijający się ośrodek gospodarczy w całym regionie. Eksport do Republiki Kazachstanu odgrywa znaczącą rolę w polskiej sprzedaży za granicę, co powoduje, iż kraj ten jest dla Polski strategicznym partnerem gospodarczym wśród krajów Azji Centralnej. Polsko-kazachstańska wymiana handlowa utrzymuje się na wysokim poziomie i w 2016 roku sięgnęła 759,4 mln USD. Jestem pewien, że bezpośrednie rejsy między Warszawą a Astaną sprawią, iż wkrótce te wskaźniki będą jeszcze wyższe – tłumaczy Rafał Milczarski, Prezes LOT-u.

Czas rejsu z Warszawy do Astany i z Astany do Warszawy to niespełna 5 godzin. Pasażerowie podróżujący z Kazachstanu, poza Warszawą będą mogli odwiedzić pozostałe miasta w Polsce, w tym Kraków, Wrocław, Gdańsk czy Poznań. Najkrótszy czas przesiadek już od 40 minut przez hub w Warszawie, zapewni pasażerom najlepszą ofertę podróży do Brukseli, Budapesztu, Bukaresztu, Hamburga, Mediolanu, Monachium, Pragi, Rygi, Sztokholmu czy Wilna. Z drugiej strony również Kazachstan stanie się bardziej dostępny dla mieszkańców ponad 70 miast w Europie i Ameryce Północnej, do których lata LOT.

Kazachstan to obecnie najdynamiczniej rozwijający się ośrodek gospodarczy w Azji Centralnej, a nowoczesna Astana należy do najważniejszych stolic biznesowych regionu. Od 10 czerwca w Astanie rozpocznie się Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017, której tematem będą innowacje w zakresie energii odnawialnej i technologii. LOT jako oficjalny Partner Expo 2017, dzięki ofercie krótkich i wygodnych przesiadek przez hub na lotnisku w Warszawie zapewni najdogodniejszą podróż pasażerom odwiedzającym tegoroczną wystawę EXPO. Nowe połączenie będzie też znaczącym wsparciem dla obecności Polski na wystawie, która w ramach swojego pawilonu zaprezentuje polskie innowacje. Jesienią w ramach EXPO 2017, 6 września odbędzie się w Astanie Forum Gospodarcze, a 7 września – Dzień Polski.

Na pokładzie Boeingów 737-800 NG wykonujących połączenia między Warszawą a Astaną LOT oferuje trzy  klasy podróży – klasę biznes, ekonomiczną premium i ekonomiczną. Docelowo połączenie będzie obsługiwane najnowocześniejszym samolotem wąskokadłubowym świata – Boeingiem 737 MAX 8.