Na narty do Austrii samochodem

, Data publikacji:

Na narty do Austrii samochodem

Austria bardzo często wybierana jest przez miłośników narciarstwa i innych sportów zimowych. Tutaj znajdą Państwo ośrodki narciarskie z różnymi stopniami zaawansowania: dla początkujących oraz dla tych bardziej zaawansowanych.  Nawet letnią porą w Austrii można jeździć na lodowcach. Ten najbliżej położony od Polski to Kitzsteinhorn. Cieszy się on dużą popularnością wśród turystów. Najcieplejszy miesiąc na narty w Austrii to sierpień, zaś od maja do lipca spodziewać się możemy najbardziej słonecznej pogody. Najchłodniej jest w okolicach stycznia.

Jak przygotować się do wyjazdu na narty?

  • Zakup odpowiedni sprzęt oraz ubranie: Narty, buty narciarskie, kijki oraz kask i gogle narciarskie są niezbędne (można je wypożyczyć także na miejscu).
  • Przed wyjazdem sprawdź warunki pogodowe na czas, kiedy planujesz wyjazd.
  • Ubezpieczenie – warto je wykupić szczególnie jeśli jest to wycieczka, podczas której planujecie Państwo aktywność fizyczną.
  • Plan trasy – przed wyjazdem należy się zapoznać z trasą, przez którą chcieliby Państwo dotrzeć do celu. Należy wziąć pod uwagę obowiązujące w danym kraju przepisy drogowe, wyposażenie samochodu oraz zakup winiet.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Austrii:

St. Anton am Arlberg

St. Anton am Arlberg to renomowany ośrodek narciarski, uznawany za jeden z najlepszych w Alpach. Jest bardzo popularnym miejscem wśród narciarzy, a chwalą je oni sobie za wspaniałe warunki i malownicze widoki. Ten ośrodek oferuje trasy z różnym stopniem zaawansowania. W 2001 roku odbywały się tutaj Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim.

Bardziej zaawansowanym narciarzom polecamy wybór trasy Gampen- to na niej głównie były rozgrywane konkurencje podczas Mistrzostw. Trasa Gampen i Galzig wymaga dobrej kondycji i dużych umiejętności.

Dla średniozaawansowanych dobrym wyborem będzie trasa Albony- nie jest tam tak tłoczno i zjazdy są dużo łagodniejsze.
Istnieje też dużo stoków dla początkujących w tym sporcie. Takie strefy wyznaczone są przy większości stacji dolnych kolejek.
St. Anton nie należy do najtańszych ośrodków, jednak są turyści, którzy mimo wysokich cen regularnie wracają w to samo miejsce.
Najszybszym dojazdem będzie trasa przez Czechy i całą Austrię. Z południowej polski samochodem to około 13 godzin (1200 km).

Ischgl

Ischgl jest szczególnie znany przez trasy narciarskie w ośrodku Silvretta Arena. To ponad 200 kilometrów tras i 44 wyciągi, które tworzą jeden z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich w Austrii. Sezon trwa od początku listopada do końca kwietnia, a rozpoczęciu sezonu towarzyszą ciekawe koncerty i przedstawienia. Wiele narciarzy uznaje to miejsce za wymarzone do uprawiania tego sportu ze względu na rozległe, bezdrzewne trasy, ośnieżone korony drzew. Trzeba niestety przyznać, że miejsce to jest znacznie zatłoczone, bogate w różne hotele, pensjonaty i restauracje. Zaletą tamtejszych tras jest wysokie położenie – 1400 m n.p.m., dlatego sezon narciarski jest tutaj dłuższy niż zwykle. Do Ischgl przyjeżdżają tłumy turystów z różnych krajów. Miejscowość zapewnia wiele atrakcji takich jak np. tory saneczkowe.

Jeżeli zależy Państwu na znalezieniu tańszego noclegu, warto zatrzymać się w pobliskich miejscowościach np. Pfunds.

Sölden

Ośrodek ten, tak jak większość swój sezon zaczyna w okolicach listopada. Kupując dwudniowe karnety narciarskie, stacja umożliwia korzystanie ze 144 km tras oraz z 31 wyciągów. Narciarze bardzo chętnie wybierają Sölden i uznają za jeden z najciekawszych miejscowości Alp, ponieważ zawiera aż trzy trasy powyżej 3000 m n.p.m.

Stacja gondoli Gaislachkogel oferuje jedną z najlepszych górskich restauracji ce Q-Restaurant & Lounge, w której mogą Państwo spróbować regionalnych dań.

Wiele tras w tym ośrodku narciarskich umożliwia jazdę nocną, często dłużej niż inne kurorty. Trasy na to są odpowiednio przygotowane i oświetlone. W okolicach marca dla turystów odwiedzających stok, przygotowane są atrakcje: przedstawienia i show prezentowane na scenie, zakończone pokazem fajerwerków.

Saalbach-Hinterglemm

To znana baza i ośrodek sportowy. W 1991 roku odbyły się tutaj Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i będą się odbywać ponownie w 2025 roku. Ten fakt przyciąga w to miejsce sporą grupę turystów. Ten ośrodek składa się z kilku terenów narciarskich, które zawierają również tory saneczkowe, czy trasy do narciarstwa biegowego. To miejsce jest dobrym wyborem dla większej grupy znajomych lub rodziny z tego względu, że do wyboru jest więcej sportów- nie tylko narciarstwo. Maksymalna wysokość n.p.m. to 2096. Otwarcie trasy przypada na początek grudnia, a korzystać z niej można do połowy kwietnia. Polecamy Państwu sprawdzenie kamerek, które przedstawiają jak na żywo wygląda dana trasa czy stok – większość popularnych ośrodków transmituje taki widok na oficjalnych stronach.

Kitzbühel

Kitzbühel to jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich na świecie! Turyści w opiniach piszą, że dzięki nowoczesnym usprawnieniom, na zjazdy nie trzeba długo czekać, a personel jest bardzo pomocny i przyjaźnie nastawiony. Dla każdego narciarza znajdzie się tu dogodna trasa narciarska z dopasowanym stopniem zaawansowania: jest stok ćwiczebny- dla początkujących oraz więcej bardziej stromych zjazdów. Ceny noclegów oraz samych karnetów na trasy zjazdowe są korzystniejsze, niż w innych np. wyżej wymienionych ośrodkach.

Zell am See-Kaprun

Zell am See-Kaprun to popularny region turystyczny w Austrii obejmujący kilka miasteczek. W regionie Zell am See-Kaprun znajdują się trzy główne stacje narciarskie: Schmittenhöhe, Kitzsteinhorn i Maiskogel. Schmittenhöhe to największa z nich i oferuje 77 km tras narciarskich o różnych stopniach zaawansowania. Kitzsteinhorn to stacja znajdująca się na lodowcu, z której można korzystać w przeciwieństwie do innych przez większość roku. Ta ostatnia wymieniona- Maiskogel to najmniejsza stacja i oferuje krótsze trasy dla początkujących.

Dodatkowo w okolicy są możliwości do uprawiania innych sportów takich jak: saneczkarstwo, łyżwiarstwo czy snowboarding. Dla dzieci często organizowane są szkółki narciarskie, gdzie młodsi uczą się sportu pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

W tym rejonie znajduje się duża liczba hoteli, pensjonatów, apartamentów oraz restauracji do dyspozycji turystów.

Mayrhofen

To popularny ośrodek narciarski w Tyrolu, w zachodniej Austrii. Znajduje się on na wysokości 630 metrów nad poziomem morza, znany wśród miłośników sportów zimowych. Ośrodek ten oferuje 136 km tras narciarskich o każdym stopniu zaawansowania. Znajduje się tu kilka mniejszych tras narciarskich, a kilka z nich to: Penken, Ahorn i Rastkogel. 

Jak większość takich ośrodków, Mayrhofen oferuje także inne atrakcje takie jak: jazda na sankach, czy łyżwiarstwo. 

Opłaty drogowe

Winiety Austria

Posiadanie winiet jest obowiązkowe, jeżeli chcą Państwo poruszać się autostradami lub drogami szybkiego ruchu na terenie Austrii. My polecamy zakup winiet przez internet winiet austriackich. Jest to najwygodniejszy sposób na ich nabycie i coraz większa ilość turystów już z niego korzysta.

Mandaty

Jeżeli będziemy podróżować bez ważnych winiet, może to skutkować mandatem. Wysokość kary za brak posiadania winiety w przypadku samochodów to 120 euro, a w przypadku motocykli to 65 euro.

Podsumowanie

Wybór austriackich Alp dla miłośników narciarstwa będzie strzałem w dziesiątkę. W podanych przez nas ośrodkach narciarskich istnieje szeroki wybór tras o różnym stopniu zaawansowania oraz innych atrakcje, także dla młodszych. Szeroka baza hoteli, pensjonatów i apartamentów sprawia, że każdy z turystów znajdzie coś w swoim standardzie. Pamiętajmy jednak o odpowiednim przygotowaniu do wyjazdu, które pozwoli nam ze spokojną głową cieszyć się urlopem.