Na narty do Czech!

Autor tekstu: , Data publikacji:

Polski rząd zdecydował o zamknięciu naszych stoków oraz hoteli od 28 grudnia. Tymczasem nasi południowi sąsiedzi, Czesi, właśnie otworzyli swoje stoki. Można więc wybrać się tam na jednodniowe narty, pod warunkiem zachowania szeregu zasad bezpieczeństwa oraz okazania negatywnego testu.

Właściciele ośrodków znając zawczasu warunki i standardy obowiązujące w wyniku obostrzeń mających zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, zainwestowali miliony koron i dostosowali swoją działalność do nowej rzeczywistości. Ograniczyli dzienną liczbę narciarzy i snowboardzistów, oraz zmniejszyli liczbę miejsc w hotelach, restauracjach i barach. A co najważniejsze złożyli deklaracje, że zrobią wszystko, aby utrzymać ceny z zeszłego sezonu.

Całkowite inwestycje w czeskich ośrodkach narciarskich wyniosły w tym roku 750 milionów koron (około 127 milionów zł). Środki te przeznaczono głównie na budowę kolejek linowych, rozszerzenie i poprawę efektywno- ści zaśnieżania, nowe ratraki i technologię Snowsat, oraz rozszerzenie usług on-line i zaplecza.

W nadchodzącym sezonie zimowym 2020/21 narciarze, tak jak co roku, będą mogli skorzystać z oferty Czech Skipass – całosezonowego karnetu do największych ośrodków narciar- skich w całych Czechach. Jego posiadacze będą mieć do dyspozycji 147 kolejek linowych i wyciągów w 19 największych czeskich ośrodkach narciarskich.

Czech Skipass umożliwia narciarzom korzystanie z ogółem 195 km tras zjazdowych, 39 ko- lejek linowych i 108 wyciągów. Karnet można zakupić w kasach we wszystkich ośrodkach narciarskich, które są włączone do projektu Czech Skipass. Obowiązuje przez cały sezon, obejmuje także wieczorne zjazdy (oprócz Szpindlerowego Młyna), może być używany wy- łącznie przez osobę, na którą został wystawiony.

Cena karnetu dla osoby dorosłej wynosi 11 950 koron (około 2 000 zł), plus opłata za kartę 50 lub 100 koron, w zależności od miejsca zakupu. Seniorzy powyżej 63 lat zapłacą 9 000 koron (1 530 zł), juniorzy od 12 do 17 lat 9 950 koron (około 1 700 zł). Skipass dla dzieci od 6 do 11 lat kosztuje 8 950 koron (1 520 zł). Skipass jest imienny, przy zakupie należy dostarczyć fotografię.

Czech Skipass obowiązuje w następujących ośrodkach narciarskich: Szpindlerowy Młyn, Skiresort Černá hora – Pec (obejmujący stacje: Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou i Černý Důl), Malá Úpa, Dolní Dvůr, Herlíkovice i Bubákov, Vítkovice w Karkonoszach, Klínovec, Plešivec, Špičák, Lipno, Dolní Morava, Deštné, Kohútka, Monínec i Bílá.

Poniżej prezentujemy zasady, jakie obowiązują w czeskich kurortach narciarskich:

  • Jeśli zdecydujesz się podróżować do ośrodka narciarskiego, spróbuj zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19, wybierając samochód, jako środek transportu. Kilkunastogodzinna podróż autokarem nie jest teraz najlepszym wyborem.
  • Jeśli to możliwe, zarezerwuj zakwaterowanie blisko stoków, by nie korzystać ze skibusa.
  • Często dezynfekuj ręce. W kurortach narciarskich środki dezynfekcyjne znajdować się będą przy wejściu do wszystkich zamkniętych pomieszczeń, jak stacje kolei linowych, czy restauracje i schroniska.
  • Zachowuj dystans społeczny, zarówno w budynkach, jak i na stokach. Nie we wszystkich krajach i regionach obowiązujący dystans wynosi 2 metry, dlatego zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w regionie, w którym szusujesz.
  • Na lunch wybieraj mniej popularne godziny, gdy w restauracjach i schroniskach jest mniej ludzi. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, korzystaj ze stolików na świeżym powietrzu.
  • Zarezerwuj swój sprzęt narciarski z wyprzedzeniem, abyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu w wypożyczalni.
  • Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym, które obejmuje również ryzyko zakażenia Covid-19, lub inne ryzyka związane z wystąpieniem koronawirusa. Większość firm ubezpieczeniowych dostosowała już swoją ofertę ubezpieczeń turystycznych do warunków pandemii.