Właściciele ośrodków znając zawczasu warunki i standardy obowiązujące w wyniku obostrzeń mających zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19, zainwestowali miliony koron i dostosowali swoją działalność do nowej rzeczywistości. Ograniczyli dzienną liczbę narciarzy i snowboardzistów, oraz zmniejszyli liczbę miejsc w hotelach, restauracjach i barach. A co najważniejsze złożyli deklaracje, że zrobią wszystko, aby utrzymać ceny z zeszłego sezonu.
Całkowite inwestycje w czeskich ośrodkach narciarskich wyniosły w tym roku 750 milionów koron (około 127 milionów zł). Środki te przeznaczono głównie na budowę kolejek linowych, rozszerzenie i poprawę efektywno- ści zaśnieżania, nowe ratraki i technologię Snowsat, oraz rozszerzenie usług on-line i zaplecza.
W nadchodzącym sezonie zimowym 2020/21 narciarze, tak jak co roku, będą mogli skorzystać z oferty Czech Skipass – całosezonowego karnetu do największych ośrodków narciar- skich w całych Czechach. Jego posiadacze będą mieć do dyspozycji 147 kolejek linowych i wyciągów w 19 największych czeskich ośrodkach narciarskich.
Czech Skipass umożliwia narciarzom korzystanie z ogółem 195 km tras zjazdowych, 39 ko- lejek linowych i 108 wyciągów. Karnet można zakupić w kasach we wszystkich ośrodkach narciarskich, które są włączone do projektu Czech Skipass. Obowiązuje przez cały sezon, obejmuje także wieczorne zjazdy (oprócz Szpindlerowego Młyna), może być używany wy- łącznie przez osobę, na którą został wystawiony.
Cena karnetu dla osoby dorosłej wynosi 11 950 koron (około 2 000 zł), plus opłata za kartę 50 lub 100 koron, w zależności od miejsca zakupu. Seniorzy powyżej 63 lat zapłacą 9 000 koron (1 530 zł), juniorzy od 12 do 17 lat 9 950 koron (około 1 700 zł). Skipass dla dzieci od 6 do 11 lat kosztuje 8 950 koron (1 520 zł). Skipass jest imienny, przy zakupie należy dostarczyć fotografię.
Czech Skipass obowiązuje w następujących ośrodkach narciarskich: Szpindlerowy Młyn, Skiresort Černá hora – Pec (obejmujący stacje: Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką, Velká Úpa, Svoboda nad Úpou i Černý Důl), Malá Úpa, Dolní Dvůr, Herlíkovice i Bubákov, Vítkovice w Karkonoszach, Klínovec, Plešivec, Špičák, Lipno, Dolní Morava, Deštné, Kohútka, Monínec i Bílá.
Poniżej prezentujemy zasady, jakie obowiązują w czeskich kurortach narciarskich:
- Jeśli zdecydujesz się podróżować do ośrodka narciarskiego, spróbuj zmniejszyć ryzyko zachorowania na Covid-19, wybierając samochód, jako środek transportu. Kilkunastogodzinna podróż autokarem nie jest teraz najlepszym wyborem.
- Jeśli to możliwe, zarezerwuj zakwaterowanie blisko stoków, by nie korzystać ze skibusa.
- Często dezynfekuj ręce. W kurortach narciarskich środki dezynfekcyjne znajdować się będą przy wejściu do wszystkich zamkniętych pomieszczeń, jak stacje kolei linowych, czy restauracje i schroniska.
- Zachowuj dystans społeczny, zarówno w budynkach, jak i na stokach. Nie we wszystkich krajach i regionach obowiązujący dystans wynosi 2 metry, dlatego zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w regionie, w którym szusujesz.
- Na lunch wybieraj mniej popularne godziny, gdy w restauracjach i schroniskach jest mniej ludzi. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, korzystaj ze stolików na świeżym powietrzu.
- Zarezerwuj swój sprzęt narciarski z wyprzedzeniem, abyś nie musiał spędzać zbyt dużo czasu w wypożyczalni.
- Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym, które obejmuje również ryzyko zakażenia Covid-19, lub inne ryzyka związane z wystąpieniem koronawirusa. Większość firm ubezpieczeniowych dostosowała już swoją ofertę ubezpieczeń turystycznych do warunków pandemii.