Na wakacje w słowackie Tatry!

Miłośnicy nart i snowboardu doskonale znają najlepszy narciarski ośrodek na Chopoku. Jednak także i latem słowackie Niskie Tatry i szerzej – cały region Liptov – to miejsce warte niejednego grzechu. Warto przy tym pamiętać, że Słowacja otworzyła ostatnio dla Polaków swoje granice. Jest też jednocześnie jednym z europejskich krajów, które doskonale radzą sobie z pandemią koronawirusa – według najnowszych lipcowych statystyk przypadków nowych zakażeń jest jedynie kilka dziennie.

Turystyka piesza i wspinaczka, przepiękne jeziora, bogata flora i fauna i sprzyjający klimat – to pięć głównych powodów, dla których warto wybrać Niskie Tatry latem. Dlatego warto, szczególnie tym, którzy po raz pierwszy wybierają się w to miejsce, polecić Liptov, najciekawszy słowacki region, leżący w dorzeczu Wagu. Atrakcje czekają tam i na doświadczonych taterników i rodziny z dziećmi.

Największe tutejsze atrakcje to naturalnie Demianowska Dolina (wraz ze znajdującymi się tutaj jaskiniami), kończąca się górą Chopok, słynny aquapark Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu (tatralandia.sk) oraz w Besenovej (besenova.com). To także zalew Liptovska Mara oraz wspaniałe trasy dla rowerzystów. Jest ich aż 800 kilometrów, dobrze oznakowanych. Niech nie martwią się ci ze słabszą kondycją – na wzniesieniach pomogą nam wspomagane elektrycznie rowery, które stały się tutaj hitem.

Chopok nie tylko na narty

Choć typowemu polskiemu narciarzowi Chopok kojarzy się z najdłuższymi trasami w środkowej Europie, to góra ma do zaoferowania równie wiele w ciągu wakacji, przede wszystkim idealne szlaki trekkingowe o różnym stopniu trudności, także dla rodzin z dziećmi. W wersji light możemy wjechać na szczyt Chopoka nowoczesną gondolą, by wybrać się na spacer po grani Tatr na wysokości ponad 2000 m.n.p.m.Dla rodzin z dziećmi przygotowana została specjalna ścieżka edukacyjna ,,Smoczy szlak na Chopok”.

Turyści z mniejszym zacięciem sportowym mogą skorzystać z menu panoramicznej restauracji Rotunda, która jest kulinarną wizytówką hotelu o tej samej nazwie. Specjalnością Chopoka jest usługa nazwana sky picnic – organizatorzy zapewnią nam specjalną kabinę piknikową i dosknałe menu z widokiem na panoramę Tatr.
Amatorzy mocnych wrażeń mogą pojeździć na gokartach górskich w Jasnej (od 12 roku życia) i poskakać na bungee trampolinie (stacja przesiadkowa Priehyba). Na najmłodszych czeka Maxiland Summer parku na Bielej Púti.

Informacje: www.jasna.sk

Gorące wody termalne

W Liptovie mamy do dyspozycji zbiornik wodny Liptovská Mara, nad którym poczujemy się jak nad morzem. Będziemy mogli też skorzystać z mineralnych źródeł, jak np. Liptovský Ján i Lúčky Spa.
Jednak najlepszą aquaparkową wizytówką regionu jest Tatralandia. Mamy tam do dyspozycji mnówstow basenów, 28 rur i zjeżdżalni, wellness&SPA. To atrakcje, którymi kusi turystów aquapark Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu. Dzięki przeźroczystemu dachowi wczasowicze mogą cieszyć się letnią i tropikalną temperaturą przy każdej pogodzie. Tutaj także możemy spróbować swoich sił na flow riderze, czyli symulatorze jazdy na surfingu.

Z kolei aquapark Bešeňová szczyci się największą liczbą basenów, najdłuższym saneczkarstwem, największą sauną, a także basenem z falami morskimi. Ogromną atrakcją są lokalne ceremonie sauny, zarówno codzienne, jak i nocne.

Informacje: www.tatralandia.sk,  www.besenova.com

Vlkolínec, perełka architektury ludowej UNESCO

Kto ma ochotę na nieco historii i poznanie lokalnego kolorytu, musi odwiedzić wieś Vlkolínec. Osada została ufundowana przed 1376 rokiem. Do dziś, jako jedyna wieś na Słowacji, zachowała w stu procentach swój pierwotny układ.
Na podstawie badań porównawczych ICOMOS (Międzynarodowa Rada Zabytków i Zespołów Zabytków) została uznana za najlepiej zachowaną osadę tego typu w Łuku Karpackim.
W czasach swojego wczesnego rozwoju mieszkali tu drwale, pasterze i rolnicy. Unikalny układ 45 domostw sprawił, że w 1993 roku Vlkolínec została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Demianowska Jaskinia Wolności

Prawdziwym creme de la creme regionu jest Dolina Demianowska, część Parku Narodowego Tatr Niskich. Jej perełka to słynna Demianowska Jaskinia Wolności, która nie bez kozery uważana jest za jedną z najpiękniejszych europejskich jaskiń. Przez komory i olbrzymie sale jaskiniowe o przepięknym wystroju kalcytowym przepływa rzeczka Demianówka. Przy trasie leżą jeziorka jaskiniowe, z których największe osiąga godną podziwu długość 52 m i głębokość 7 m. Oprócz niej w regionie Liptov udostępnione do zwiedzania turystom są: Demianowska Jaskinia Lodowa, Jaskinia Važecka i Jaskinia Stanišovska.

Jezioro Vrbickie

Nie tylko Polacy mają swoje przepiękne tatrzańskie jeziora. Słowacy szczycą się swoim przepięknym jeziorem Vrbickim. To największe jezioro w Tatrach Niskich, które leży na wysokości ponad 1100 m.n.p.m, ma ponad 100 metrów długości i ponad 60 szerokości.
To typowe jezioro morenowe, które powstała po zejściu lodowców z północnych stoków Chopoka.
Z jeziora wypływa Otupnianka, dlatego aby zapewnić stały poziom wody zbudowano zapory. Do Jeziora Vrbickiego prowadzi kilka szlaków turystycznych. Jezioro stopniowo porasta roślinnością. Na jego brzegach znajdują się obiekty ośrodka rekreacyjnego Jasná.

Dodatkowe informacje

Warto wiedzieć, że bogatą bazą turystyczną w postaci hoteli dysponuje spółka Tatry mountain resorts, a.s. (TMR). (www.tmrhotels.com) Więcej informacji na temat Liptova i atrakcji, które oferuje ten region znajdziemy na stronie internetowej (visitliptov.sk).