Siedem najpiękniejszych ogrodów świata

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ogród to miejsce, w którym można zrelaksować się, odpocząć od trudów dnia codziennego i nawiązać kontakt z naturą. Pomimo że jest to „twór” człowieka, rządzi się swoimi prawami i tętni życiem. Zielony zakątek może urządzić każdy. Jednak ogrody stworzone przez profesjonalistów mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki.

Zakładając ogród, warto posiłkować się literaturą, ciekawymi stronami internetowymi i radami znajomych ogrodników. Na rynku dostępnych jest wiele produktów i roślin dekorujących ogród (np. w OBI), które można zaaranżować we własnym zakątku. Potrzeba do tego przynajmniej podstaw fachowej wiedzy, pomysłu i regularnych nakładów pracy. Na początku najlepiej korzystać ze sprawdzonych schematów. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze ogrody świata, które mogą być inspiracją dla każdego.

Keukenhof w Lisse (Holandia)

Każdy, kto interesuje się ogrodami, powinien chociaż raz w życiu wybrać się wiosną do holenderskiego ogrodu w Keukenhof. To najczęściej fotografowane miejsce na świecie (według portalu zielonyogrodek.pl). Na powierzchni 32 hektarów corocznie zakwita kilka milionów roślin cebulowych. W ogrodzie można więc spotkać morze tulipanów, krokusów, narcyzów i hiacyntów. Dodatkową atrakcją jest rejs elektryczną łodzią po kanałach otoczonych kwietnymi polami. W ogrodzie znajduje się także największy park rzeźb w Holandii.

Kew Garden w Londynie (Anglia)

Królewskie Ogrody Botaniczne Kew słyną z największej na świecie kolekcji roślin pochodzących z różnych części globu. Większość z nich rośnie na otwartej przestrzeni, natomiast gatunki tropikalne są uprawiane w szklanych cieplarniach podzielonych tematycznie (pustynie, lasy deszczowe, mokradła, palmiarnie). Na 122 hektarach można podziwiać ponad 30 tysięcy różnych gatunków roślin. Widoki można oglądać również z dużej wysokości (w 2008 roku oddano do użytku kładkę znajdującą się na poziomie koron drzew).

Butchart Gardens w Vancouver (Kanada)

To najpiękniejszy ogród w Kanadzie. Szczególnie chętnie odwiedzany jest jesienią, gdy liście drzew przebarwiają się na żółto, pomarańczowo, czerwono i fioletowo. Podzielony jest tematycznie na mniejsze ogrody. Ogromny podziw budzi ogródek z różami, ziołowy oraz stylizowany na styl japoński. Ogród Butchartów jest bogaty także w faunę – można w nim spotkać liczne ptactwo od kaczek, po papugi i flamingi. Dla zwiedzających jest otwarty od 1904 roku – podaje historicplaces.ca.
The Garden of Cosmic Speculation w Dumfries (Szkocja)
„Ogród Kosmicznych Spekulacji” założony w 1989 roku przez Charlesa Jencksa jest gratką dla pasjonatów sztuki awangardowej i modernizmu. To osobliwa próba przedstawienia wszechświata w postaci ogrodu. Na dużej powierzchni obsadzonej trawą i innymi roślinami znajdują się rzeźby posegregowane tematycznie. Prywatny zielony zakątek jest otwierany raz do roku. Dochód z biletów jest przeznaczany na cele charytatywne.

Jardin Majorelle w Marrakeszu (Maroko)

Rajski ogród w Marrakeszu spodoba się miłośnikom egzotyki. Ten schowany za czerwonym murem palmowy zakątek jest sercem marokańskiego miasta. Zbudowano go w latach dwudziestych XX wieku. Słynie z charakterystycznych arabskich fontann i budowli, setek odmian i gatunków kaktusów, strzelistych palm oraz licznych oczek wodnych. To jednocześnie raj dla ptaków – można tam zobaczyć rzadkie gatunki, które nie występują w innych częściach świata.

Kenroku-en w Kanazawie (Japonia)

Jeśli ktoś zastanawia się, jak wygląda wzorcowy ogród japoński, powinien wybrać się do Kenroku-en. To wizytówka nie tylko miasta położonego na wyspie Honsiu, ale całej Japonii. Na ponad 114 hektarach uprawiane są przynajmniej 183 gatunki roślin. Dominują drzewa – w całym ogrodzie ich liczba przekracza osiem tysięcy. Nie zieleń jest jednak najważniejsza, lecz harmonia wszystkich elementów i dążenie do doskonałości. W ogrodzie można trafić na charakterystyczne dla stylu akcenty – latarenki, stawy, wodospady, wijące się strumyki, mostki i orientalne budowle.

Suan Nong Nooch (Tajlandia)

Ogród Suan Nong Nooch, określany „perłą Tajlandii”, otwarto dla publiczności dopiero w 1980 roku. Na powierzchni 240 hektarów zwiedza się sieć labiryntów z żywopłotów, plantacje egzotycznych drzew i krzewów owocowych, tajskie budowle. Występuje tam także duże zróżnicowanie gatunkowe storczyków oraz palm. Jednocześnie jest to „ogród kultury”, w którym organizowane są uroczystości państwowe i religijne, pokazy sztuk walki, tańca, a nawet wystawy słoni.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji