Od 1 stycznia na Słowacji elektroniczne winiety za przejazd autostradami

Autor tekstu: , Data publikacji:

Spora zmiana u naszych południowych sąsiadów. To wiadomość szczególnie istotna dla tych, którzy w nowym roku będą się wybierać przez Słowację na narty do Włoch lub Austrii. Od 1 stycznia na słowackich autostradach winiety – naklejki zastąpią winiety elektroniczne.

1 stycznia 2016 roku na Słowacji wprowadzone zostaną winiety elektroniczne, które zastąpią klasyczne winiety naklejane na przednią szybę samochodu. Winiety elektroniczne można od 1 grudnia 2015 roku kupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży i samoobsługowych automatach na przejściach granicznych, poprzez stronę internetową www.eznamka.sk albo za pomocą smartfonu lub tabletu przez aplikację mobilną „eznamka”.

Strona internetowa www.eznamka.sk opracowana została w 6 wersjach językowych, w tym także w języku polskim. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj, w którym zarejestrowany jest samochód oraz podać dane karty płatniczej. Jeżeli chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie ewiniety, trzeba podać także adres e-mail. Przy zakupie e-winiety na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży na przejściach granicznych możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą.

Ceny winiet elektronicznych w 2016 roku będą takie same jak w latach poprzednich. Najkrótsza 10-dniowa e- winieta kosztować będzie 10 €, miesięczna – 14 € a roczna – 50 €.  Motocykle zwolnione są z opłat drogowych po słowackich autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Więcej informacji na stronie www.eznamka.sk

Mapa słowackich autostrad i dróg szybkiego ruchu

Slowacja, mapa platnych odcinkow drog do 3,5 tony_2015

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji