Od 9 listopada nowe zasady wjazdu do Republiki Czeskiej

Autor tekstu: , Data publikacji:

Od poniedziałku, 9 listopada zaczną obowiązywać nowe zasady obowiązujące podróżujących do Republiki Czeskiej. Zgodnie z oświadczeniem MSZ Czech, nowe wytyczne będą obowiązywać zarówno obywateli czeskich podróżujących za granicę jak i obcokrajowców przyjeżdżających do Czech.

Jest to pierwszy krok do wdrożenia ujednoliconych zasad według zaleceń Komisji Europejskiej przez rząd Republiki Czeskiej. Wszystkie kraje europejskie odtąd będą klasyfikowane jako należące do stref czerwonej, pomarańczowej, zielonej lub szarej. Na chwilę obecną negatywny rozwój sytuacji w Europie powoduje, że wszystkie kraje europejskie, z wyjątkiem Watykanu, od poniedziałku będą klasyfikowane jako należące do strefy pomarańczowej lub czerwonej.

Co to oznacza?

Strefa pomarańczowa: Podróże są dozwolone, po przyjeździe lub powrocie do Czech obowiązują testy (wymóg ten nie dotyczy osób dojeżdżających do pracy, pracowników transgranicznych i sezonowych). Na chwilę obecną do strefy pomarańczowej należą następujące kraje: Niemcy, Estonia, Litwa, Łotwa, Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Islandia, Cypr, Grecja.

Strefa czerwona: Wszyscy, którzy spędzili więcej niż 12 godzin w kraju należącym do strefy czerwonej, mają obowiązek poddać się obowiązkowym testom dla cudzoziemców przyjeżdżających do Czech; należy również wypełnić specjalny wniosek czeskiego sanepidu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej nie zaleca podróży, za wyjątkiem sytuacji losowych oraz innych powodów, kiedy podróży nie da się uniknąć.

Republika Czeska jest kolejnym, obok Litwy, krajem UE który zaczął wdrażać stosowne zalecenia Komisji Europejskiej.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie czeskiego >> MOZ:

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji