Jaki jest najsłynniejszy język świata?
Angielski? A może chiński? Otóż nie! Najsłynniejszym językiem na świecie jest Trolltunga, czyli Język Trolla. Jest to formacja skalna, która swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi. Zdobycie Trolltungi to marzenie każdego doświadczonego piechura – atrakcja leży ok. 1100 m n.p.m. i zachwyca niesamowitymi widokami. Trzeba jednak pamiętać, że dotarcie na szczyt jest wymagające, a najkrótsza trasa zajmuje 7-10 godzin w obie strony (20 km). Trolltunga znajduje się ok. 17 km od Oddy. Można tam dojechać nie tylko samochodem – wiele razy dziennie w obie strony kursuje komunikacja publiczna z Oddy. Jeśli chcesz się wspiąć na Język Trolla, zadbaj o kondycję i odpowiednie wyposażenie, w tym buty trekkingowe, odzież wodoodporną i ochronę UV. Najlepszy czas na trekking przypada na okres między 1 czerwca a 30 września.
W krainie wodospadów
Oddadalen nie bez powodu bywa nazywana „krainą wodospadów” – w niewielkiej odległości znajdziemy kilka imponujących cudów natury. Najsłynniejszym z nich jest 165-metrowy bliźniaczy wodospad Låtefossen, który już w XIX wieku przyciągał turystów z Anglii i Niemiec. Wodospad składa się z dwóch oddzielnych strumieni, łączących się pod zabytkowym kamiennym mostem. Przez ten most wiedzie droga krajowa nr 13, która niemal zawsze jest mokra, dlatego przejazd tą trasą to naprawdę niesamowite przeżycie! Wodospad Låtefossen leży ok. 18 km na południe od miasta Odda, a 50-60 metrów od mostu znajdziemy drogę kończącą się punktem widokowym.
Park narodowy z lodowcem
Trzecią największą atrakcją w okolicach Oddy jest Park Narodowy Folgefonna z lodowcem o tej samej nazwie. Park o powierzchni 545 km² swoim zasięgiem obejmuje cały lodowiec wraz z otaczającym go krajobrazem. Folgefonna jest trzecim największym i jednym z najbardziej wysuniętych na południe lodowców w Norwegii. Ma on kilka odgałęzień, a zaledwie 8 km od Oddy znajduje się odgałęzienie o nazwie Buarbreen. Lodowiec nie jest pozostałością po epoce lodowcowej, lecz powstał ok. 5000 lat temu w czasie wzmożonych opadów i spadających temperatur. Ok. 15 km od centrum miasta rozpoczyna się pieszy szlak, który wiedzie prosto do lodowca. Trzeba jednak pamiętać, że trasa jest dość krótka, ale wymagająca. Nawet jeśli wybierasz się do Oddy w środku lata, weź ze sobą ciepłą odzież, gdyż nad lodowcem zawsze jest zimno – to świetna lokalizacja na letnie upały. Dodatkową atrakcją w lipcu i sierpniu jest możliwość skorzystania z oferty wspinaczkowej.
Co jeszcze zobaczyć w Oddzie i okolicy?
Przy okazji wizyty w Oddzie warto wybrać się do wsi Røldal (ok. 40 km od Oddy), gdzie znajduje się jeden z 28 zachowanych norweskich kościołów klepkowych – najstarszych drewnianych zabytków w Europie. Kościół klepkowy Røldal pochodzi z XIII wieku, a w jego wnętrzu znajduje się słynny krucyfiks, któremu przypisywane są moce uzdrawiające. W średniowieczu ta niewielka wioska była jednym z najważniejszych celów pielgrzymek, tuż po katedrze Nidaros leżącej w obecnym Trondheim.
Na szczególną uwagę zasługuje też elektrownia wodna w Tyssedal, zaledwie 6 km na północ od Oddy. Jej historia sięga 1906 roku, kiedy to rozpoczęła dostarczanie energii elektrycznej do huty w Oddzie. Od 2000 roku elektrownia jest objęta ochroną i stanowi część Norweskiego Muzeum Energii Wodnej i Przemysłu. Obiekt prezentuje historię przemysłową regionu, a także dostarcza wiedzy na temat produkcji energii wodnej i elektryczności.
Największym miastem w pobliżu Oddy jest Bergen (ok. 130 km), dlatego jeśli planujesz dłuższy pobyt, warto zarezerwować dzień na wycieczkę na zachodnie wybrzeże. Będąc w Bergen, koniecznie odwiedź zabytkową dzielnicę Bryggen, by zobaczyć szereg hanzeatyckich budynków handlowych, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Jak dotrzeć do Oddy?
Sposoby na dotarcie do Oddy są dwa: samochodem lub samolotem. Jeśli zależy Ci na mobilności i chcesz wziąć ze sobą rowery, namiot czy własny prowiant, dobrą opcją będzie podróż drogą morsko-lądową. Najpopularniejsze są rejsy ze Świnoujścia do Trelleborga – stamtąd wystarczy kierować się zachodnim wybrzeżem Szwecji na północ, aż do granicy z Norwegią. Po jej przekroczeniu trzeba odbić na zachód, jadąc w kierunku norweskiego wybrzeża. Rejsy ze Świnoujścia do Trelleborga obsługuje Unity Line, popularny operator promowy, który w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.
Nie jest to krótka droga, lecz warto ją wybrać ze względu na imponujące krajobrazy. Zarówno w Szwecji, jak i w Norwegii obowiązuje tzw. prawo wszystkich ludzi (allemansrätten), dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić na noclegu, po drodze bez większych przeszkód możesz rozbić namiot niemal w dowolnym miejscu – bez żadnych opłat.
art. sponsorowany