Odkryj słowackie miasta z etykietą UNESCO 

Zaskoczą Cię podziemnymi przejściami, unikatowymi drewnianymi kościołami lub… niewidzialnym hotelem. 

Niezapomniana Bańska Szczawnica

Pośrodku gigantycznego wygasłego wulkanu na Wzgórzach Szczawnickich znajduje się urocza miejscowość Bańska Szczawnica. Dzięki bogatej przeszłości górniczej znana jest jako Srebrne Miasto, a dziś można wejść do dawnych tunel kopalńi i poznać życie ówczesnych górników, wydobywających cenne kruszce. Spaceruj wzdłuż historycznego chodnika, wyłożonego kawiarniami i sklepami. W Bańskiej Szczawnicy odkryjesz także historię światowej sławy fotografa Dežo Hoffmanna, który pracował z Hemingwayem i zrobił więcej zdjęć Beatlesów niż ktokolwiek inny na świecie.

Za kamiennymi murami ostatniego renesansowego pałacu, zachowanym w jego oryginalnym stanie, można odświeżyć się w RUINbar, jednym z najbardziej oryginalnych bistro w Europie. W środku miasta znajduje się również Ogród Botaniczny z rzadkimi drzewami, mamutowymi sekwojami i cedrami, które zostały posadzone w XIX wieku. Najbardziej romantyczny zachód słońca można podziwiać ze szczytu barokowej Kalwarii.

Fot. SLOVAKIA TRAVEL

Fot. SLOVAKIA TRAVEL

Średniowieczny Kieżmark

Zachowane średniowieczne kościoły, unikalne katedry i średniowieczne uliczki na tle tatrzańskich szczytów oczarują Cię w Kieżmarku. W jego siedemsetletnim historycznym centrum pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest charakterystyczny Nowy Kościół Ewangelicki, zbudowany w XIX wieku. Tuż obok niego od kilku stuleci stoi jeden z najbardziej imponujących słowackich kościołów, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego wnętrze zapiera dech w piersiach dzięki bogatej barokowej dekoracji, mistrzostwu rzeźbiarskiemu, freskom i malowidłom na całym suficie. Legenda głosi, że obiekt ma okrągłe okna dlatego, iż szwedzcy żeglarze pomagali w jego budowie. Został zbudowany w mniej niż trzy miesiące i mieści ponad 1500 osób. W samym sercu Kieżmarku odkryjesz gotycką Bazylikę Mniejszą i piękną spiską renesansową dzwonnicę z ozdobną attyką. Spacer wzdłuż deptaka z kawiarniami i sklepikami z pamiątkami doprowadzi Cię do XV-wiecznego Zamku Kieżmarskiego, jedynego w pełni zachowanego zamku na Spiszu.

Fot. SLOVAKIA TRAVEL / Martin Šopinec

Fot. SLOVAKIA TRAVEL / Martin Šopinec

Energetyczne Koszyce

Metropolia Wschodu zaskoczy Cię połączeniem historii, tętniącej życiem kultury i nowoczesnej sztuki. Koszyce były pierwszym słowackim miastem, które znalazło się w prestiżowym Klubie Miast Kreatywnych UNESCO. W poszukiwaniu sztuki, dyskusji lub koncertów warto odwiedzić dawną fabrykę tytoniu Tabačky Kulturfabrik i kino Úsmev. Szerokie tarasy kawiarni na Placu Dominikańskim są regularnie wypełnione gośćmi w weekendy, którzy przychodzą tu na słynny brunch. Gotycka katedra św. Elżbiety, zbudowana w 1508 roku, jest największą katedrą na Słowacji z powierzchnią 1200 metrów kwadratowych. Znajdują się w niej wspaniałe zabytki sakralne czy bogato zdobione ołtarze. W Koszycach można również przeżyć niekonwencjonalny nocleg w jednym z tematycznych pokoi The Invisible Hotel, znajdujących się w różnych budynkach w całym mieście.

Fot. Invisible Hotel Košice

Fot. Visit Košice

Odwiedź inne słowackie miasta wpisane na listę UNESCO. Znajdziesz je na stronie www.slovakia.travel, w tym Lewoczę z renesansowym rynkiem i najwyższym na świecie gotyckim drewnianym ołtarzem oraz uzdrowisko Bardejów z rzadkimi zabytkami żydowskimi.

art sponsorowany