Odwiedź wyjątkowe wybrzeże północne w Republice Dominikańskiej

Na spektakularny krajobraz północnej części Republiki Dominikańskiej składa się ponad 100 km rajskich plaż, rozległe pasmo górskie z malowniczymi, zielonymi dolinami, rzeki i wodospady, jak również hotele zdolne zadowolić gusta każdego turysty.

Kiedy w 1492 roku, podczas podróży przez Atlantyk, Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeża Karaibów, niemal od razu wiedział, że rejon ten będzie prawdziwym rajem dla odkrywców. Urzeczony widokiem chmur wiszących nad górą Mount Isabel de Torres i malowniczym wybrzeżem Puerto Plata, Kolumb nazwał to miejsce „Srebrnym Portem”, osiedlając się w La Isabela, gdzie wzniósł kościół, a także swój pierwszy dom na kontynencie amerykańskim. Turyści mogą wybrać się szlakiem Kolumba, zwiedzając ruiny budowli z tamtego okresu, które obecnie stanowią część tutejszego parku narodowego.

La Isabela

La Isabela

W Puerto Plata znajduje się największe skupisko świetnie zachowanych, XIX-wiecznych domów wiktoriańskich, a w tutejszym Muzeum Bursztynu można podziwiać najstarsze na świecie bursztynowe skamieliny na świecie. W mieście znajduje się także jedna z pierwszych kolonialnych fortec w regionie, o nazwie Fortaleza San Felipe (1577).

Puerto Plata

Puerto Plata

Warto odwiedzić lokalne plantacje kakao i kawy, oraz Brugal Ron Factory – największą fabrykę tradycyjnego rumu, gdzie oprócz przyglądania się procesowi produkcji tego wyjątkowego trunku, można wziąć udział w jego degustacji i zakupić go w dobrej cenie.

Północne wybrzeże Dominikany to idealne miejsce do poznania kultury wyspy. Można tu zwiedzać rodzinne plantacje kakao i kawy, a wieczorami pobierać u mieszkańców darmowe lekcje tańca merengue. Czekają tu na nas także liczne doznania kulinarne: od smakowitych przekąsek z przydrożnych straganów, po pyszne owoce morza serwowane w restauracjach dla smakoszy.

Ocean Atlantycki i klimat wyspy sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Niecałe pół godziny drogi od Puerta Plata znajduje się nadmorskie miasteczko Sosúa, słynące z malowniczych plaż i podwodnych kąpielisk z kolorową fauną morską.

Inne miasteczko, o nazwie Cabarete jest znanym na całym świecie ośrodkiem windsurfingu i kiteboardingu. Playa Dorada to stylowa podmiejska plaża, której złociste piaski kuszą wielbicieli promieni słonecznych oraz miłośników aktywnego wypoczynku: od spływów kajakowych przy 27 Wodospadach Damajagui po nurkowanie podpowierzchniowe w Cayo Arenia, jak również zwiedzanie parku wodnego Ocean World, gdzie można podziwiać delfiny, lwy morskie, rekiny, płaszczki i niezliczone gatunki tropikalnego ptactwa.

Piesze wycieczki, górskie wyprawy rowerowe, kąpiele w słodkowodnych lagunach i zwiedzanie jaskiń – wszystkie te atrakcje czekają w Parku Narodowym El Choco. Warto wybrać się tu również do pobliskiego sanktuarium ssaków morskich Estero Hondo Marine Mammal Sanctuary, gdzie znajduje się największe na świecie skupisko zagrożonych wyginięciem manatów.

Głównymi hubami transportowymi w Puerto Plata są: lotnisko międzynarodowe Gregorio Luperón International Airport oraz port pasażerski Amber Cove Cruise Center w pobliskim miasteczku Maimón.

Zdjęcia: Ministry of Tourism of the Dominican Republic
Więcej informacji na www.GoDominicanRepublic.pl