W najnowszym rankingu World Airport Awards, przeprowadzonym przez londyński instytut Skytrax, port w Monachium zdobył tytuł „Najlepszego Lotniska w Europie w roku 2017”. Co więcej, Terminal 2 monachijskiego lotniska został także uznany za najlepszy terminal lotniczy na świecie. Rankingi publikowane przez instytut Skytrax oparte są na ankietach przeprowadzonych wśród 14 milionów pasażerów na całym świecie. Częścią uruchomionego w 2003 roku Terminalu 2, jest nowy budynek satelitarny, oddany do użytku w kwietniu 2016 roku. T2 obsługiwany jest wspólnie przez spółkę Munich Airport oraz linię Lufthansa, na zasadzie partnerstwa biznesowego w relacji 60:40.
W najnowszym audycie przeprowadzonym przez instytut Skytrax, bawarski port lotniczy obronił tytuł pierwszego i jedynego lotniska pięciogwiazdkowego na Starym Kontynencie. Lotnisko w Monachium po raz pierwszy uzyskało to prestiżowe wyróżnienie w 2015 roku. Wcześniej jedynymi portami, które mogły pochwalić się pięcioma gwiazdkami były azjatyckie lotniska w Singapurze, Seulu, Hongkongu i Tokio. Port w Monachium oferuje podróżnym szereg pięciogwiazdkowych udogodnień, takich jak wygodne miejsca siedzące, strefy relaksu, kabiny do spania, czytelne oznakowanie, darmowy internet WiFi, gniazdka elektryczne, kabiny prysznicowe, oraz szeroki wachlarz usług, takich jak np. opieka nad dziećmi. Nie brakuje tu również wyśmienitych sklepów i lokali gastronomicznych. Wiele lotnisk może pochwalić się wydajną obsługą pasażerską i szybkimi procedurami. Jednak pasażerom często zależy na miłych doświadczeniach wyniesionych z wizyty w porcie lotniczym. To właśnie ten wyjątkowy „swojski duch” wyróżnia port Monachium na tle innych obiektów tego typu i gwarantuje mu status lotniska pięciogwiazdkowego. Sztandarowym tego przykładem może być Airbräu – jedyny na świecie browar lotniskowy, w którym podróżni mogą poczuć prawdziwą bawarską gościnność.
Sklepy i gastronomia
Każdy, kto choć raz rozpoczynał lub kończył swą podróż na lotnisku w Monachium, dobrze wie, jak bogatą ofertą handlową mogą pochwalić się oba terminale. Od garniturów i luksusowych walizek, przez perfumy i kosmetyki po okazyjnych cenach, po pamiątki. Jednym słowem, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Swoje sklepy mają tu zarówno znane sieci międzynarodowe, jak i tradycyjne bawarskie marki. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu także sklepu z pamiątkami klubu FC Bayern. Dodatkową atrakcją jest pasaż „Kleine Maximillianstrasse”, nazwany tak na cześć legendarnej ulicy handlowej w Monachium i znajdujący się na Poziomie 5 Terminalu 2. Mieszczą się tu sklepy 14 luksusowych marek międzynarodowych. Warto nadmienić, że ceny w sklepach lotniskowych nie są wyższe od tych oferowanych w centrum Monachium.
Fascynująca podróż po kuchniach świata
Lotnisko w Monachium słynie z ogromnego wyboru lokali gastronomicznych. W tutejszych restauracjach, kawiarniach i bistrach można zjeść smaczny posiłek i zrelaksować się przed podróżą. Wybór opcji kulinarnych jest przeogromny: od azjatyckich przysmaków w restauracjach Mangostin i Bamee, przez kuchnię śródziemnomorską w Bagutta, świeże sałatki i zdrowe soki w Cloud 7 na tarasie dla odwiedzających, po sycące dania kuchni bawarskiej serwowane w towarzystwie piwa wytwarzanego w jedynym na świecie browarze lotniskowym Airbräu.
Nowe sklepy i lokale gastronomiczne z bawarskim akcentem w terminalu satelitarnym
Otwarty niedawno budynek satelitarny Terminalu 2 jeszcze bardziej wzbogacił ofertę kulinarną lotniska. W samym centrum nowego obiektu znajduje się plac przypominający słynny monachijski targ Viktualienmarkt i na którego kilkunastu stoiskach można zakupić rozmaite przekąski i posiłki na wynos. Podróżni, którzy mają nieco więcej czasu, mogą udać się na prawdziwą ucztę w słynnej restauracji Speisekammer należącej do znanego niemieckiego szefa kuchni Alfonsa Schuhbecka lub kupić świeże kanapki z piekarni o tej samej nazwie. W wykwintnej burgerowni Hans im Glück, która jest pierwszym lotniskowym lokalem tej marki, goście mogą delektować się pysznymi hamburgerami, obserwując przez okno płytę lotniska. Aby poczuć atmosferę nowoczesnej kawiarni, najlepiej udać się do lokalu Sissi & Franz, który łączy w sobie tradycje kuchni bawarskiej i austriackiej. Bogatą listę lokali gastronomicznych w monachijskim porcie zamyka Seafood Bubbles & Wine Bar, z którego okien rozciąga się spektakularny widok na wschodnią płytę lotniska. Restauracja oferuje wykwintne dania z owocami morza oraz szeroki wybór dobrych win. W nowym terminalu satelitarnym, oprócz luksusowych marek z Niemiec i zagranicy, swoje sklepy otworzyły także firmy lokalne, oferujące produkty najwyższej jakości. Na uwagę zasługują także trzy przestronne strefy Travel Value & Duty Free, których wystrój nawiązuje do znanych miejsc i motywów Monachium.
Ekscytujące całoroczne imprezy w terminalach lotniska w Monachium
Lotnisko w Monachium nieustannie zaskakuje i zachwyca podróżnych, organizując na terenie portu liczne ciekawe imprezy i wydarzenia. Przez cały rok dzieje się tu coś ciekawego: od transmisji meczów Euro 2016 i rozgrywek tenisowych na kortach między terminalami, przez imprezy surfingowe i rowerowe, po kiermasze bożonarodzeniowe. Warto również wziąć udział w licznych wydarzeniach odbywających się w Munich Airport Center Forum – największej w Europie zadaszonej przestrzeni.
Idealne miejsce na spotkania biznesowe i konferencje
Municon Conference Centre, które mieści się między terminalami T1 i T2, posiada 30 świetnie wyposażonych sal konferencyjnych oraz rozbudowane zaplecze do organizacji kongresów i innych wydarzeń. Równie nowoczesnym zapleczem konferencyjnym może pochwalić się hotel lotniskowy Hilton Airport Hotel.