Praga świętuje. Sto lat temu powstała Czechosłowacja

Autor tekstu: , Data publikacji:

Przez cały rok 2018 w Pradze odbywają się wyjątkowe uroczystości, wystawy, koncerty oraz wydarzenia społeczno‑kulturalne, upamiętniające stulecie powstania Czechosłowacji.

Galeria Narodowa w Pradze przygotowała z tej okazji kilka nowych ekspozycji, które zajęły całe dwa piętra Pałacu Targowego. Wystawa pod tytułem: „1918–1938: Pierwsza Republika”, poświęcona jest sztuce z okresu od powstania Czechosłowacji do 1938 roku. Na wystawie można zobaczyć eksponaty nie tylko z zakresu sztuk plastycznych, ale też z innych dziedzin kultury okresu dwudziestolecia Pierwszej Republiki, np. książki i przykłady designu czy grafiki użytkowej.

W Narodowym Muzeum Techniki prezentowana jest wystawa Made in Czechoslovakia (19.10.2018-30.06.2019), która prezentuje rozwój techniki i przemysłu w Czechosłowacji oraz wyjątkowe produkty z tamtego okresu, które zawojowały świat.

W zachodnich Czechach, w Pilznie odbywają się wycieczki po mieście w stylu Pierwszej Republiki. W ratuszu wystawiono oryginalny rękopis czeskiego hymnu państwowego. Setną rocznicę obchodzi również morawskie Brno. Muzeum Miasta Brna na zamku Špilberk organizuje wystawę o nazwie „Rok 1918. Co nam wojna przyniosła, a co zabrała”, gdzie do końca 2018 roku można zobaczyć 9 z 20 obrazów słynnego cyklu „Słowiańska Epopeja” znanego malarza Alfonsa Muchy.

czechtourism.com