Przed początkiem sezonu. Nowości narciarskie w Południowym Tyrolu

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nowe superszybkie gondole w Alta Badia i Val Gardenie, grudniowe cykle Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim czy Festiwal Balonów w Dobiacco. To tylko niektóre z nowości, które czekają w tym sezonie narciarzy, udających sie do Południowego Tyrolu.

W nadchodzącym sezonie Południowy Tyrol / Südtirol oferuje wiele atrakcji oraz nowych udogodnień. Narciarze będą mogli korzystać z nowych kolejek linowych, połączyć jazdę na nartach z odwiedzinami w nowym Muzeum Reinholda Messnera na szczycie Kronplatz, wybrać się na jeden z licznych narciarskich eventów czy spędzać miło czas przy lokalnych smakołykach.

Nowe gondole i wyciągi

W Alta Badia zacznie funkcjonować nowa ekspresowa kolejka linowa La Fraina, składająca się z sześcioosobowych gondoli, które zastąpiły poprzednie czteroosobowe. Inwestycja pozwoli skrócić czasu przejazdu pomiędzy szczytami Piz la Ila i Piz Sorega.
Na Kronplatz narciarze będą mieli do dyspozycji nowe kabiny Belvedere, wyposażone w miejsca do siedzenia dla 15 osób oraz wi-fi.
W Racines/Ratsching (Valle Isarco / Eisacktal) zostanie otwarty nowy kryty wyciąg Kalcheralm z czteroosobowymi gondolami.
Z Kolei w Val Gardenie ruszy odnowiona ekspresowa kolejka linowa o nazwie Comici II, z sześcioosobowymi gondolami. Nowością w ośrodku jest również Paprika – czarna trasa zjazdowa, która połączy szczyt Piz Sella z trasą zjazdową zlokalizowaną na Plan de Gralba (długość 1050 m).

Puchary świata w Południowym Tyrolu

W tym sezonie do Południowego Tyrolu zawitają zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim, które odbędą się w Val Gardenie (18–19 grudnia – supergigant i zjazd mężczyzn) i w sąsiedniej Alta Badii (20-21 grudnia – slalom gigant i slalom gigant równoległy mężczyzn). Zarówno trasa zjazdowa w Val Gardenie jak i Gran Risa w Alta Badia są uznawane zawsze stanowią wyzwanie także dla najlepszych zawodników.
Na obiektach nieopodal ośrodka Kronplatz co roku w styczniu rozgrywane są zawody Pucharu Świata w biathlonie. W bieżącym sezonie zawody odbędą się od 21 do 24 stycznia 2016 r.

Foto HMG

Nocne zawody biegaczy w Alpe di Siusi

Alpejskie pastwisko Alpe di Siusi / Seiser Alm słynie z tego, że jest idealnym ośrodkiem dla rodzin z dziećmi. Wszystko to dzięki licznym udogodnieniom dla najmłodszych, szerokim łagodnym trasm i wielu szkółkom narciarskim. Jednak ośrodek jest też doskonały dla miłośników narciarstwa biegowego. Olbrzymią wysokogórską halę przecinają trasy biegowe o różnym poziomie trudności i łącznej długości ponad 80 km. Ponadto co roku odbywają się tu wyjątkowe zawody Moonlight Classic. Zawodnicy biegną przy świetle księżyca na trasach o długości 15 km lub 30 km, wytyczonych za pomocą pochodni. W tym sezonie biegbędzie miał miejsce 22 stycznia 2016 r.

Taste for skiing w Alta Badia

W tym roku odbędzie się kolejna edycja projektu kulinarnego „Sciare con gusto”(ang. Taste for skiing) w ośrodku narciarskim Alta Badia. Tej zimy hasłem przewodnim jest „Południe” – w menu 14 schronisk zlokalizowanych przy trasach zjazdowych znajdziemy dania łączące tradycje kulinarne z południa Włoch z tym z Południowego Tyrolu. Będzie to zderzenie północy z południem w wykonaniu najlepszych włoskich szefów kuchni – każdy z nich stworzy specjalne danie, które potem będzie serwowane w wybranym schronisku

Festiwal Balonów w Alta Pusteria i Muzea Reinholda Messnera

Ciekawe przeżycia oferuje dolina Alta Pusteria / Hochpustertal. W dniach od 8 do 17 stycznia 2016 r. w miejscowości Dobbiaco/Toblach odbędzie się Festiwal Balonów. Każdy będzie mógł wznieść się nad ziemię! Cena za godzinę lotu: 290 euro.

W tym roku zostało otwarte szóste górskie Muzeum Reinholda Messnera (ang. Messner Mountain Museum) MMM Corones. Znajduje się na szczycie najbardziej rozbudowanej stacji narciarskiej w Południowym Tyrolu – Kronplatz / Plan de Corones. Budynek muzeum, zwany „muzeum w chmurach”, zaprojektowała wybitna architektka Zaha Hadid. Przez samego Messnera nazywana jest jego „piętnastym ośmiotysięcznikiem”(Messner jako pierwszy zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników na świecie). Wejście do MMM Corones przypomina majestatycznie ociosaną bryłę lodu.

MMMCorones_C_KRONPLATZ-ZAHAHADID-05_Schnitt_006_lr