Rajskie Malediwy teraz dostępne w ITACE!

Urlop w raju? Tylko na Malediwach! Romantyczna sceneria koralowych wysp z bajkowymi plażami w otoczeniu przejrzystych wód Oceanu Indyjskiego – takiej propozycji nie można odrzucić.

Malediwy – pocztówkowe widoki na żywo

Jak najłatwiej opisać Malediwy? To idealny kierunek wakacyjny. Tak idealny, że wygląda jak żywcem przeniesiony z marzeń do rzeczywistości. Błękit nieba i oceanu uroczo kontrastuje z białym, miękkim i ciepłym piaskiem plaż uznawanych za jedne z najpiękniejszych na świecie. Gorące słońce uprzyjemnia pływanie i opalanie. Hamaki pod palmami przy plaży to tutaj standard, a odpoczynek w nich można sobie uprzyjemnić popijaniem drinków na bazie rumu. Przejrzysta woda w oceanie pozwala podglądać podwodny świat. Nieduże, aczkolwiek romantyczne laguny zachęcają do spędzenia tu miesiąca miodowego. Dopełnieniem idyllicznego obrazka są luksusowe domki na wodzie. Po schodkach można zejść z tarasu prosto na dno oceanu. Chyba nigdzie indziej na świecie nie da się mieszkać bliżej oceanu.

Malediwy – małe jest piękne

Malediwy to kraj, który bije wiele rekordów. Najniższy kraj na świecie? Oczywiście Malediwy. Najniższy szczyt na świecie? 2, 3 m n.p.m. oczywiście na Malediwach. Zarazem jest to najwyższy szczyt Malediwów, jest jednak tak mały, że nikt nie nadał mu nazwy. Male – stolica Malediwów jest najmniejszą stolicą świata – 2 km długości i kilometr szerokości to naprawdę nie dużo. W dużych polskich miastach taka powierzchnia nie zasługuje nawet na miano dzielnicy. Powierzchnia kraju to zaledwie 297,8 km². To prawie o połowę mniej niż wynosi powierzchnia Warszawy! Przy tym Malediwy to kraj wyspiarski, składa się z ponad tysiąca wysp, z czego zamieszkałych jest około dwustu. Jeśli wierzyć legendzie, wyspy to nic innego jak gwiazdy, które spadły prosto z nieba do Oceanu Indyjskiego. Biorąc pod uwagę, że Malediwy nie bez racji nazywane są rajem na ziemi, może być to prawda…

Nurkujesz? Udaj się na Malediwy!

To właśnie tu przejrzystość wody w Oceanie Indyjskim miejscami sięga aż 50 metrów. Jeśli dodamy do tego, że Malediwy to wyspy koralowe, a nurkując, mamy szansę obejrzeć bajkowe widoki, jasnym się staje, dlaczego to właśnie Malediwy pojawiają się regularnie na listach najlepszych na świecie miejsc do nurkowania. 187 gatunków koralowców, podwodne jaskinie, niezwykłe kolorowe ryby i olśniewające podwodne kolory – tak wygląda nurkowanie na Malediwach. Za najlepsze miejsca do nurkowania na Malediwach uznaje się Atol Baa, Atol Addu, Atol Male i Atol Ari.

Niezwykła plaża na Malediwach

Właściwie to określenie doskonale pasuje do każdej malediwskiej plaży. Wszystkie zachwycają czystością, wygodą i luksusem. Jednak jedna jest szczególna. W atolu Baa, na wyspie Mudhdhoo znajduje się plaża, która świeci w nocy. Dosłownie wygląda, jakby ktoś rozsypał na niej co najmniej diamenty, albo może szafiry, biorąc pod uwagę kolor poświaty. W rzeczywistości efekt ten dają organizmy roślinne zdolne do bioluminescencji. Odrobina szczęścia i można nacieszyć oczy niezwykłym widokiem. To tak jakby wszystkie gwiazdy z nieba nagle postanowiły zejść z firmamentu i pójść na plażę.

Malediwy to nie tylko plaże

Chociaż nie ma co ukrywać, to właśnie dla tych bajkowych plaż i niebiańskiego oceanu wybieramy ten kierunek urlopowych wojaży. Jednak warto choć na moment opuścić plaże (a są piękne i jest ich tu naprawdę dużo), by wzbić się w niebo. Dosłownie tak, bo jedną z lokalnych atrakcji jest przelot awionetką nad wyspami. Widok jest naprawdę niezwykły. Patrząc z góry łatwiej uwierzyć, że Malediwy to okruchy gwiazd spadłych z nieba. Na tle turkusowobłękitnej wody wyglądają wręcz nierzeczywiście.

Druga atrakcja związana jest z lądem. Miejscowa ludność cyklicznie organizuje pokazy tańca i gry na bębnach – bodu beru. Natrafić na taki pokaz jest stosunkowo łatwo – wystarczy udać się wieczorem do baru na kolację lub drinka.

Smaki świata na Malediwach

Kuchnia Malediwów zasługuje na miano światowej. Bez trudu odnajdziemy tu elementy kuchni indyjskiej, afrykańskiej i arabskiej. Jak na nadmorski kraj przystało, kuchnia opiera się na rybach, prym wiedzie tuńczyk. Zazwyczaj towarzyszy mu ryż przyrządzany na różne sposoby. Z kolei najpopularniejszym owocem na wyspach jest kokos. Wiórki kokosowe znajdziemy niemal w każdym daniu, a sam sok z kokosa po prostu wypijemy. Owoce są bardzo popularne na Malediwach. Podaje się je nie tylko w całości, ale też jako składniki sałatek i dodatki do różnorakich deserów, także lodowych.

Chcesz zobaczyć Malediwy? Spiesz się!

Malediwy jako kraj położony praktycznie na poziomie morza jest zagrożony zalaniem. Efekt cieplarniany powoduje stałe podnoszenie się poziomu wody w Oceanie Indyjskim, a te zalewają plaże. Co prawda rafa koralowa stale przyrasta, niestety – na razie wygrywa ocean. Jeśli taki stan będzie się utrzymywał nadal, prawdopodobnie już za 20 lat Malediwy będą tylko pięknym wspomnieniem. Dlatego nie ma sensu zwlekać z decyzją. Wycieczkę na lato 2019 w Biurze Podróży ITAKA możesz kupić już dziś.