Republika Dominikańska: Nowości ze świata kultury

W Republice Dominikańskiej można zobaczyć najstarsze zabytki Nowego Świata, zatańczyć do ekscytującej muzyki merengue czy rozkoszować się pyszną dominikańską kuchnią.

Stolica kraju, nadmorskie Santo Domingo, leży na południowym wybrzeżu Republiki Dominikany i zaskakuje turystów swoją czystością i zachowaną architekturą. Miasto zostało założone w 1496 r. przez Bartolomeo Kolumba, brata słynnego Krzysztofa, odkrywcy wyspy Hispaniola.

Stąd Santo Domingo często nazywane jest „Mia­stem Kultury”. Kolonialna dzielnica stolicy Dominikany wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Santo Domingo zobaczyć można pierwszą katedrę, Primada de Americas, pierwszy uniwersytet i pierwszy szpital w Ameryce.

Kolonialna stolica

Miasto wkrótce zostało reprezentacyjną siedzibą królewskiego dworu hiszpańskiego. Jest to najstarsze miasto Karaibów, w sercu którego mieści się historyczny obszar kolonialny, do którego turyści zwykle kierują swoje pierwsze kroki.

Główne atrakcje obejmują: katedrę Primada de Americas, pierwszy szpital i uniwersytet Nowego Świata oraz Palace Alcázar de Colón, w którym żył Diego, syn Krzysztofa Kolumba, i jego żona, Maria de Toledo. Ten kamienny budynek można znaleźć na placu Plaza de Espana, skąd podziwiać można wspaniały widok na rzekę Ozama. Odbudowany pół wieku temu, dziś mieści w sobie muzeum.

Ulice w dzielnicy Las Damas pełne są kafejek, restauracji i sklepów z pamiątkami. Od stycznia 2014 historyczne centrum jest obszarem ruchu jedynie pieszego. Kolejny znany monument to Faro a Colón, czyli Latarnia Kolumba, obecnie centrum kul­tury i edukacji. Miano latarni budynek zdobył dzięki efektownej iluminacji. Konstrukcję ukończono w 1992 roku, w 500 rocznicę odkrycia Ameryki.

Dominikańska metropolia jest również popularnym przystankiem podczas rejsów po Karaibach. Santo Domingo, dzięki swojej stra­tegicznej lokalizacji, jest nie tylko „portem matką”, skąd turyści podróżują na inne wyspy Karaibów, ale także stacją tranzytową podczas eksploracji wybrzeża Dominikany. Terminal Don Diego daje bezpośredni dostęp do dzielnicy kolonialnej miasta z jego wieloma zabytkami. Drugi terminal, Sans Souci, uważany jest za najbardziej nowoczesny w regionie Karaibów.

Festiwale muzyczne

Turyści odwiedzający Santo Domingo na wiosnę mogą w każdy piątek i w sobotę wziąć udział w święcie Santo Domingo de Fiesta. Wieczór taneczno-muzyczny odbywa się w rytmach merengue i bachaty. Można także spróbować wyśmienitych miejscowych dań i lokalnego rumu. Święto zaczyna się zawsze o godzinie 20:00 na Plaza España w Dzielnicy Kolonialnej.

Zawsze w poniedziałek wieczorem w jednej z najsłynniejszych restauracji Santo Domingo  Lulú Tasting grają na żywo dominikańskie zespoły. We wtorki można wybrać się na koncert na targ Mercado Colón.

Z kolei czwartki w uliczkach Santo Dominigo rozbrzmiewają dźwięki Jazzowych Nocy. Poza jazzem usłyszeć będzie można także merengue, bachatę, rumbę oraz son. Koncerty zaczynają się o 20:00 w punkcie widokowym Escalinatas del Conde.

Koncerty Son a la roca w rytmach merengue, jazzu i sonu gra zespół Bonyé co niedzielę od  17.00 do 22.00 w ruinach klasztora San Francisco.

Na przełomie października i listopada w Republice Dominikańskiej odbędzie się XXI edycja Festiwalu Jazzowego. Wieczór inauguracyjny festiwalu odbędzie się w duchu francuskim w niedzielę 29.10 w Santo Domingo. Następnie festiwal przeniesie się do miasta Santiago w centralnej części wyspy, a dalej na wybrzeże północne do miast Sosúa, Puerto Plata i Cabarete. Usłyszeć będzie można style jazzowe z Argentyny, Izraela, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Portoryko, Włoch, a na sam koniec także z Republiki Dominikańskiej. Wstęp na wszystkie koncerty, z wyjątkiem strefy VIP, jest bezpłatny.

Aby dowiedzieć się więcej o atrakcjach Dominikany i zaplanować podróż, odwiedź stronę www.GoDominicanRepublic.pl