Śnieżne polo w Szpindlerowym Młynie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Już 3 i 4 lutego na stokach Szpindla będzie miała miejsce tegoroczna edycja Czech Snow Polo Masters. Te niezwykłe zawody zapewniają mocne wrażenia, świetną atmosferę a także udział znamienitych gości.

Ponad 30 lat temu, na zamarzniętej tafli jeziora St Moritz rozegrano pierwszy na świecie „śnieżny” mecz polo. Biała forma tej najstarszej na świecie jeździeckiej konkurencji tak przypadła publiczności i zawodnikom do gustu, że obecnie zawody polo na śniegu są rozgrywane w wielu zakątkach naszego globu – Polo nazywane jest „królem sportów i sportem królów” To jeden z najdzikszych i zarazem najbardziej widowiskowych sportów na świecie. Nie mogło więc tej dyscypliny zabraknąć i w Czechach – co roku zawodnicy ze swoimi wierzchowcami walczą o zwycięski tytuł Czech Snow Polo Masters w jednym z najpiękniejszych czeskich kurortów narciarskich – w Szpindlerowym Młynie. – mówi Rene Hrones dyrektor marketingu ośrodka.

Pierwsze mecze polo rozegrano grubo ponad 2 tys. lat temu, w antycznej Persji. Perscy żołnierze przez tę grę przygotowywali swoje konie do udziału w walkach. Choć etymologia nazwy dyscypliny nie jest jasna, przyjęło się, że pochodzi od tybetańskiego słowa “pulu”, które oznacza piłkę.
Polo to sport drogi. Zawodnicy w czasie jednego meczu często zmieniają swoje wierzchowce (przeważnie posiadają cztery konie w jednej grze), gdyż każda minuta oznacza duży wysiłek dla zwierzęcia. Klasyczne polo doczekało się wielu odmian. Obok najpopularniejszej wersji na śniegu, uprawiane są również takie dyscypliny jak: kajak polo, polo na rowerach, polo na wielbłądach, słoniach, jakach a także golfcart polo i segway polo. Jednak żadna z tych odmian nie cieszy się takim zainteresowaniem co śnieżne polo, w które dziś, obok pionierskiego St Moritz gra się w tak znanych narciarskich kurortach jak amerykańskie Aspen czy włoskie Cortina d’Ampezzo jak i w wielu innych miejscowościach na całym świecie.

W Czechach w tym roku czeka nas już czwarta edycja Czech Snow Polo Masters. Odbędzie się 3-4 lutego w karkonoskim Szpindlerowym Młynie, przy zjeździe ze stoków w ośrodku Svatý Petr.
– Polo na śniegu w tym znanym czeskim kurorcie narciarskim to niezwykłe połączenie królewskiego sportu z urokami zimowych Karkonoszy. Ta ekskluzywna dyscyplina sportowa zapewnia widzom mocne wrażenia i oczywiście dobrą zabawę. W czasie dwóch dni Czech Snow Polo Masters zostanie rozegranych kilka meczy. I jak na prawdziwe zawody polo przystało, impreza w Szpindlerowym Młynie przyciąga wiele prestiżowych marek i znanych osobistości – opowiada Čeněk Jílek.

cspm-2016-46