Świat za pół ceny, czyli sprawdzone sposoby na tanie podróże

Autor tekstu: , Data publikacji:

Któż z nas nie chciałby wsiąść do pociągu byle jakiego i zrealizować swoich marzeń o podróżowaniu? Co prawda istnieje wiele ograniczeń utrudniających ich spełnienie, lecz z pewnością nie można zaliczyć do nich wysokich kosztów wypraw w nieznane. Rozwój technologii, globalizacja i ludzka pomysłowość sprawiły, że finanse nie muszą stanowić przeszkody w realizacji marzeń podróżniczych - przedstawiamy kilka sposobów na tanie zwiedzanie świata.

Elastyczność to podstawa

Dla osób chcących zobaczyć konkretne miejsce na globie, które, prócz jasno sprecyzowanego celu, mają ograniczoną dyspozycyjność, znalezienie taniej wycieczki może być nie lada wyzwaniem. Wystarczy jednak nieco odejść od swoich założeń i pozwolić losowi zdecydować za nas. Istnieje wiele pięknych miejsc i okazji, by się w nich znaleźć, dlatego nie warto się ograniczać. Nie oznacza to wcale, że jeśli marzy Ci się dwutygodniowy urlop w Tajlandii, to nie będziesz mieć szans na odwiedzenie jej za niewielką cenę! Warto jednak docenić fakt, że świat pełen jest pięknych, mało obleganych miejsc, do których można dotrzeć bez nadwyrężania budżetu i to nawet w szczycie sezonu turystycznego. Bo dlaczego by nie pokusić się o podróż do finlandzkiego Turku, skoro bilety lotnicze w tym kierunku kosztują niewiele ponad 80 zł? Elastyczność jest więc cechą pozwalającą na wzbogacanie swoich doświadczeń niewielkim kosztem. Cierpliwość popłaca – jeśli dodać do niej determinację, to regularne odwiedzanie stron przewoźników czy wyszukiwarek lotów na pewno zakończy się spontaniczną wyprawą w nieznane.

Odkryj nowoczesne rozwiązania

Skoro już mowa o narzędziach pomocnych przy organizacji wakacji w rozsądnej cenie, warto poświęcić trochę więcej uwagi temu tematowi. Każdy podróżnik – łowca okazji wie, że jedną z bardziej istotnych kwestii jest regularne przeglądanie ofert. Brzmi przerażająco? Niekoniecznie! Bycie na bieżąco nie musi wiązać się z codziennym odświeżaniem kilkunastu stron przewoźników.

Po pierwsze – warto obserwować ich oficjalne konta na portalach społecznościowych. Wtedy informacje o promocjach dotrą do Ciebie same, więc nie przegapisz żadnej wyjątkowej okazji. Jeszcze większą szansę na zaplanowanie niedrogiej podróży będziesz mieć wówczas, gdy zapiszesz się do newslettera przewoźnika – codzienne sprawdzanie poczty jest przecież nawykiem wielu osób, dlatego prawdopodobieństwo otrzymania interesującej oferty we właściwym czasie wzrasta o 100%. Gwarancją na znalezienie tanich podróży jest z kolei korzystanie z wyszukiwarek lotów. Jedną z nich jest portal www.infoloty.pl, który zbiera informacje o przelotach w interesującym Cię terminie i kierunku z wielu źródeł i przedstawia je w jednym miejscu. Uwzględnia ceny, przewoźników, liczbę pasażerów mających razem podróżować, informuje o ewentualnych przesiadkach i dostępnych klasach na pokładzie danego samolotu. Tego rodzaju rozwiązania zostały stworzone z myślą o naszej wygodzie – dlaczego by więc z nich nie skorzystać?

Poznawaj i daj się poznać

Powodów, dla których kochamy podróżować, jest bez liku: poznawanie nowych miejsc, smaków, ucieczka od brzydkiej pogody, codzienności czy chęć zaznajomienia się z nową kulturą. Definicja idealnego wypoczynku nie będzie więc jednoznaczna dla każdego z nas, jednak jeśli ma łączyć się z niewygórowaną ceną, to trudno będzie użyć w niej zwrotu all inclusive.

Tanie podróżowanie jest opcją dla tych, którzy są w stanie wyjść poza własną strefę komfortu i skorzystać z niedrogich ofert noclegowych. Warto poszukać schludnego hostelu, zarezerwować lokum na portalu typu Airbnb lub w kwaterach oferowanych przez miejscowych mieszkańców. Ostatni wariant jest najtańszy, a jednocześnie najbardziej przybliżający nas do kultury danego miejsca. Pozwala dowiedzieć się rzeczy, których na próżno szukać w przewodnikach, a ponadto poszerza krąg znajomości i pozostawia niezapomniane wspomnienia.

Jedz, śmiej się i… płać

Na zorganizowanych przez siebie wyjazdach trzeba żywić się we własnym zakresie. Każdy kraj ma swoje popisowe dania, a jednym z celów podróży wielu osób jest rozsmakowanie się w miejscowych specjałach. Będąc w Chorwacji nie można zapomnieć o tamtejszych ćevapčići, z kolei Gruzini uraczą nas daniami takimi jak lobio, chinkali czy chaczapuri z serem. Dobrą praktyką jest więc zrobienie przedwyjazdowego researchu, dzięki któremu stanie się jasne, czego i gdzie najlepiej spróbować oraz jaki przedział cenowy można uznać za standardowy. To ważne przede wszystkim dlatego, że w miejscach szczególnie chętnie odwiedzanych przez turystów posiłki są dużo droższe od tych serwowanych w lokalach znanych miejscowym. Obecność lokalnych mieszkańców we właśnie mijanej knajpce jest najlepszym wyznacznikiem tego, że zjemy tam tanio i smacznie. Ciągłe stołowanie się na mieście może jednak znacząco nadwyrężyć budżet, dlatego częstą praktyką jest zabieranie z Polski produktów spożywczych niepodatnych na psucie się (np. konserw czy zupek w proszku).

Podróże nie mają być drogie, a jedynie pełne niezapomnianych przeżyć. Dziś możliwe jest zwiedzenie świata za niewielkie pieniądze, jeśli tylko będzie się uważnym obserwatorem i sprytnym łowcą okazji. Wyszukiwarki lotów, rozsądne gospodarowanie budżetem, a także otwartość na nowe doświadczenia zwiększają szansę na znalezienie ciekawych ofert, którymi nie pogardzi żaden podróżnik żądny nowych wrażeń. Wakacje rozpoczną się lada moment, dlatego warto skorzystać z wyszukiwarek, które proponują promocyjne oferty lotnicze. Wylot z Gdańska do Szwecji, Holandii lub Norwegii, a może z Katowic prosto do niemieckich landów? Wybierz miejsce swojej podróży i leć już za 82 zł w dwie strony!