Tajlandia. Rajskie plaże i najlepsza kuchnia na świecie

Autor tekstu: , Data publikacji:

To jeden z najpiękniejszych egzotycznych krajów, kuszący wspaniałą przyrodą, wyjątkowymi pejzażami i jedną z najlepszych na świecie kuchni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a wspomnienia, które ze sobą zabierze, będą niezapomniane.

Najpopularniejszą częścią Tajlandii są wyspy, króluje wśród nich Phuket. To tu znajdziemy najpiękniejsze na południu Tajlandii piaszczyste plaże w malowniczych zatokach, otoczone bujną, tropikalną roślinnością, lazurową, czystą wodę i przepiękne rafy koralowe Morza Andamańskiego.

Wyspa oferuje wiele atrakcji – wiele zabytków i atrakcji kulturalnych, bajeczne hotele, wśród których godnymi polecenia są te umiejscowione nad zatokami Nakalay Bay i Nai Harn oraz stojące wzdłuż pięknych plaż Nai Yang Beach i Bang Tao Beach , liczne bary, dobre restauracje i mnóstwo sklepików. Jest tu też sporo szkół nurkowania, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, z których większość umiejscowiona jest przy plaży Kata Beach, należącej do najpiękniejszych krajobrazowo na wyspie.

Co jeszcze warto zobaczyć na Phuket? W samym jej centrum znajdziemy miasteczko Thalang, w którym znajduje się muzeum bogatej historii wyspy. Zajrzyjmy do Old Town, najcenniejszego historycznie miejsca na wyspie, wypełnionego muzeami umiejscowionymi w małych uliczkach, wśród których naprawdę warto się zgubić. Najpiękniejszą z nich jest Thalang Road, zachwycająca każdym detalem.

Obowiązkowym punktem pobytu na Phuket jest też wycieczka wynajętą łodzią na wyspę Phi Phi. Podczas rejsu możemy oglądać przepiękne jaskinie, wspaniałe plaże i zanurkować wśród raf koralowych i bogactwa ryb. To wyjątkowe doświadczenie, bo woda ma temperaturę ok. 28 stopni i jest bardzo przejrzysta, koralowce są przepiękne w tej części świata, a dno oceanu malowniczo ukształtowane.  Dodatkową atrakcją może być spotkanie z rekinem wielorybim, który, choć groźnie wygląda, nie jest niebezpieczny dla człowieka.

Sześć kilometrów na południe od stolicy wyspy znajdziemy przepiękną buddyjską świątynię Wat Chalong. Na jej zwiedzanie warto zarezerwować ok. trzech godzin. Wstęp jest bezpłatny. Z kolei miłośnicy natury nie mogą zapomnieć o wycieczce do puszczy Khao Phra Thaeo, gdzie oprócz tropikalnej, wspaniałej roślinności, można spotkać niedźwiedzie, gibbony i jeżozwierze.

Mówiąc o Tajlandii nie sposób nie wspomnieć o jej kuchni, jednej z najwspanialszych na świecie – niezwykle aromatycznej, pikantnej i wyrazistej, a przy tym bardzo świeżej.  Flagowym tajskim daniem jest oczywiście pad thai – smażony makaron ryżowy z warzywami, aromatyzowany sosem rybnym i pastą z tamaryndowca, podawany najczęściej z kawałkami kurczaka lub tofu. Danie to zostało uznane za narodowe dziedzictwo Tajlandii.

Na drugim miejscu znajduje się klasyczne tajskie curry – czerwone, zielone i żółte, gdzie każdy kolor oznacza inny stopień ostrości dania. Najostrzejsze jest zielone. Danie o kremowej konsystencji opartej na mleku kokosowym, podawane praktycznie z każdym rodzajem mięsa lub z krewetkami, a dodatkowo z ryżem i zielonymi bananami. Tajowie rozkochują turystów również w lokalnych zupach, takich jak tom kha kai na bazie mleka kokosowego i kurczaka czy tom yum, przygotowywana na wywarze z krewetkami, bardzo pikantna.

Nie dość, że Tajlandia szczyci się jedną z najlepszych na świecie kuchni, to kuchnia ta  dostępna jest przede wszystkim… na ulicy. Tajowie mają jeden z najlepszych street foodów na świecie. Możemy z niego korzystać bez obaw i to tu znajdziemy najbardziej autentyczne, fenomenalne jedzenie.

Tajlandia to wspaniały, jeżeli nie jeden z najlepszych wakacyjnych kierunków. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – wielbiciele spokoju – spokój, miłośnicy imprezowania miejsca, gdzie naprawdę zaszaleją, ci, którzy kochają naturą – wspaniałą przyrodę, a amatorzy nurkowania zapierające dech w piersiach rafy koralowe. Nie sposób też nie wspomnieć o wspaniałej, tajskiej kuchni. Można by tak wymieniać bez końca. Jednak zamiast wyliczać kolejne atrakcje, warto po prostu zarezerwować wycieczkę do Tajlandii!