Wybierz się na Bałkany samolotem

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na Bałkanach znajdują się jedne z najpiękniejszych obszarów w całej Europie, urzekające spektakularnymi krajobrazami. To właśnie tutaj można podziwiać należącą do Czarnogóry Zatokę Kotorską, czyli najbardziej wysunięty na południe europejski fiord. Ponadto w Czarnogórze znajduje się drugi pod względem długości kanion na świecie. Oszałamiający kanion Tara ustępuje majestatem i wielkością jedynie Wielkiemu Kanionowi w Ameryce Północnej. Albańska Riwiera, ze swymi turkusowymi wodami i piaszczystymi plażami, zaliczana jest do najbardziej urokliwych europejskich wybrzeży. Jednakże na Bałkanach pięknych linii brzegowych jest całe mnóstwo, od nieco surowych brzegów Chorwacji, przez szerokie plaże Bułgarii, aż po niezwykłe greckie wyspy.

W regionach oddalonych od morza także nie brakuje wyjątkowych miejsc. Półwysep Bałkański ma do zaoferowania bardzo różnorodne krajobrazy, od majestatycznych masywów górskich, po wspaniałe rzeki i jeziora, wśród których wyróżnia się zwłaszcza oszałamiające Jezioro Ochrydzkie, stanowiące granicę między Macedonią a Albanią. Bałkany znajdują się stosunkowo niedaleko od Polski i z uwagi na niezliczone atrakcje są bardzo często wybierane na cel wakacyjnych wojaży. Teraz wyjazd w ten region Europy jest jeszcze prostszy, dzięki licznym połączeniom lotniczym dostępnym w naszej ofercie.

Odwiedź wspaniałe miasta Bałkanów – jedne z najstarszych stale zamieszkałych miast na Ziemi

Wszystkie kraje bałkańskie mają niezwykle długą i bogatą historię, której ślady widać na każdym kroku. Półwysep Bałkański od czasów starożytnych znajdował się w centrum zainteresowania wielkich imperiów, które walczyły o wpływy i władzę w regionie. Do dziś istnieją tu miasta zaliczane do najstarszych na świecie. Płowdiw, drugie pod względem wielkości miasto w Bułgarii, jest zamieszkałe nieprzerwanie od ponad 8 000 lat. Pierwotnie miasto założyli Trakowie, później znajdowało się między innymi pod rządami perskimi, greckimi, rzymskimi i tureckimi. Jednym z najstarszych miast w Europie jest również przepiękna Ochryda, malowniczo położona nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica.

W Czarnogórze szczególnie dwa miasta zachwycają swym tajemniczym pięknem. Pierwszym z nich jest Budva, usytuowana malowniczo między przepięknym brzegiem Adriatyku a górami. Warto udać się na Stare Miasto, położone na wysuniętym w głąb morza cyplu i wspiąć się na pobliskie wzgórza, z których rozciąga się niesamowity widok na bajkową Riwierę Budvańską. Zaledwie kilkanaście kilometrów na południowy wschód od miasta znajduje się urocza wyspa św. Stefana. Drugim miastem wartym uwagi jest z pewnością Kotor. Przepiękne miasto portowe, położone nad Zatoką Kotorską, jest z trzech stron otoczone masywami górskimi, co sprawia, że plasuje się w czołówce najbardziej malowniczych europejskich miast.

Również Chorwacja może pochwalić się kilkoma naprawdę pięknymi miastami, w których wyjątkowa architektura współgra z oszałamiającymi krajobrazami, tworząc unikatowe obrazy. Jednym z takich miast jest niewątpliwie Korcula położona u stóp wapiennych grzbietów Alp Dynarskich. To stare portowe miasto ma niezwykłą atmosferę i lokalny koloryt, na które składają się szumiące fale Adriatyku, gaje oliwne i lasy sosnowe, a także charakterystyczna zabudowa, w której kryją się wspaniałe restauracje serwujące owoce morza i ryby. Wiele atrakcji czeka na turystów również w Trogirze, Splicie i Dubrowniku. Średniowieczna Starówka Trogiru, położona na wyspie, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Historyczne centrum połączone jest z częścią kontynentalną mostem. Drugi most prowadzi na wyspę Čiovo, słynącą z malowniczych plaż. Zobacz więcej na stronie: https://r.pl/chorwacja.

Niezależnie od tego, które z państw bałkańskich postanowisz odwiedzić, możesz być pewien, że będziesz miał niezapomniane wakacje, pełne słońca, przygód na świeżym powietrzy, fascynującej historii i pysznej, lokalnej kuchni. Połączenia samolotowe z najważniejszymi ośrodkami na Półwyspie Bałkańskim sprawiają, że podróż stała się jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza.