Zagraniczne wakacje pod żaglami. Jak je zorganizować w 5 krokach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Marzy Ci się rejs na południu Europy? Chcesz opalać się na dziobie i wsłuchiwać się w szum fal i wiatr trzepoczący żaglem? A możesz śnisz o relaksie w tropikach? Poczuj wolność, jaką dają wakacje pod żaglami. Odkryj bezludne wyspy, zarzuć kotwicę w zacisznej zatocei zrelaksuj się na plaży z dala od hotelowych kurortów.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom czarter jachtu oraz inne niezbędne rezerwacje możesz załatwić przez internet. Przekonaj się, że od wakacji pod żaglami dzieli Cię zaledwie 5 kroków.

1.  Wybierz kierunek

Wybierając miejsce, w którym będziesz żeglować weź pod uwagę panujące tam warunki pogodowe i żeglarskie oraz ceny. Od lat faworytem wśród polskich żeglarzy jest czarter jachtu w Chorwacji. Ten kraj zachwyca bogactwem naturalnym i niesamowitą linią brzegową. Zaletą jest też łatwy dojazd, bliskość kulturowa i atrakcyjne ceny.

Jeżeli marzą Ci się bardziej egzotyczne warunki lub planujesz wyjazd w miesiącach zimowych, gdy w Europie temperatury nie rozpieszczają, możesz zdecydować się na rejs katamaranem w jednym z odległych miejsc, takich jak: Karaiby lub Seszele.


2.  Zarezerwuj czarter jachtu

Gdy już wiesz, gdzie będziesz żeglować, możesz przystąpić do najważniejszego etapu w organizacji każdego rejsu. Wybór odpowiedniego jachtu to kluczowa kwestia. Zadbaj o to, żeby był odpowiednio duży dla planowanej załogi i wyposażony we wszystko, co uważasz za niezbędne podczas rejsu. Zwróć też uwagę na sprzęt ułatwiający prowadzenie jachtu, np. ster strumieniowy czy elektryczną windę kotwiczną.

Postaw na jednostkę od zaufanego armatora. Tu z pomocą przychodzi serwis Click&Boat, który umożliwia rezerwację czarteru przez internet od najlepszych armatorów na całym świecie. Dokonując wyboru możesz kierować się opiniami pozostawionymi przez poprzednich czarterujących. To ułatwia podjęcie decyzji i umożliwia wybranie sprawdzonej oferty, polecanej przez innych żeglarzy. Wśród ponad 30 tysięcy łodzi z pewnością znajdziesz swoją wymarzoną jednostkę.

3.  Zorganizuj dojazd

Zagraniczne wakacje wiążą się często z długą podróżą. Do krajów takich jak Chorwacja czy Włochy można dojechać samochodem. Ten środek transportu sprawdzi się zwłaszcza w przypadku, gdy cała załoga podróżuje wspólnie. Obecnie jednak oferty lotów są na tyle atrakcyjne, że może się okazać, że lot będzie nie tylko szybszym sposobem na dostanie się na miejsce, ale także tańszym. W znalezieniu korzystnego połączenia pomogą porównywarki lotów. Warto też sprawdzić strony internetowe tanich linii lotniczych, które organizują wyprzedaże i wakacyjne promocje.

4.  Zaplanuj trasę rejsu

Warto przed rejsem zorientować się, w których miejscach warto zacumować i co zobaczyć w okolicy. Możesz skorzystać z książkowych locji i przewodników. Dużo przydatnych informacji dostarczają też fora i blogi żeglarskie. To doskonałe źródło wiedzy o przystaniach, kotwicowiskach i warunkach do żeglugi. Planując nawigację warto też zorientować się w cenach marin, a niektóre z nich nawet zarezerwować z wyprzedzeniem. Tutaj z pomocą przychodzą aplikacje mobilne oferujące takie usługi.

5.  Spakuj się

Wszystko już zorganizowane? Pozostało tylko pakowanie. Jadąc na żagle postaw na  torbę bez stelaża lub worek żeglarski. Zabierz niezbędne dokumenty, nie zapomnij też o tych, które potwierdzają Twoje uprawnienia żeglarskie.

Pakując się na wakacje pod żaglami, zwróć uwagę na obuwie. Po jachcie nie należy poruszać się w butach na ciemnej podeszwie. Ze względów bezpieczeństwa lepiej postawić też na obuwie, które nie będzie ślizgać się na mokrej powierzchni. Oczywiście,  miej też na uwadze panujące warunki pogodowe. Zabierz coś wodoodpornego i zapewniającego ochronę przed wiatrem. Nie zapomnij też o ochronie przed słońcem. Wrzuć do torby okulary przeciwsłoneczne i krem do opalania.