Przydatne zwroty i słówka dla opiekunek seniorów w Niemczech

Autor tekstu: , Data publikacji:

Znajomość języka niemieckiego, choć w podstawowym stopniu, to warunek podjęcia pracy jako opiekun seniora w Niemczech. Kurs języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych online będzie nieprzecenioną pomocą w przygotowaniu do wyjazdu. Podpowiadamy na co jeszcze zwrócić uwagę, by dogadać się z podopiecznym i jego bliskimi, a także z łatwością zacząć funkcjonować w nowym (także językowo) otoczeniu.

Autoprezentacja

Tuż po przyjeździe do pracy w charakterze opiekuna seniora w Niemczech, czeka spotkanie z podopiecznym i jego bliskimi. To moment, w którym silne emocje mogą sprawić, że komunikacja jest utrudniona, nawet jeśli opiekun na co dzień biegle mówi po niemiecku. Rodzina podopiecznego i on sam będą z pewnością ciekawi opiekunki, a ona będzie chciała zaprezentować się z jak najlepszej strony. Przygotowując się do wyjazdu warto więc przygotować na tę okazję krótką autoprezentację po niemiecku i przećwiczyć choć kilka zdań, których można użyć podczas przywitania, pożegnania czy przedstawienia się. Szykując się do tego spotkania można spodziewać się pytań o życie osobiste, przyzwyczajenia czy doświadczenie w pracy jako opiekun seniora – dobrze mieć na nie gotową odpowiedź.

Sprawy organizacyjne

Pierwsze chwile w domu seniora to nie tylko czas na zrobienie dobrego wrażenia, ale także na ustalenia z nim i jego bliskimi podstawowych kwestii organizacyjnych. Tego, rzecz jasna, nie sposób zrobić bez znajomości związanych z tym słów i zwrotów. Szczególnie, jeśli podopieczny mieszka sam, a opiekun lada chwila zostanie z nim w domu. Trzeba wykorzystać każdy kontakt z rodziną seniora, by dowiedzieć jak najwięcej i wyjaśnić, że zadawane pytania nie wynikają z impertynencji czy wścibstwa, ale troski o dochowanie najwyższych możliwych standardów opieki.

Zwroty grzecznościowe

W niemieckim kręgu kulturowym wielką wagę przykłada się do uprzejmości i grzeczności. Jednym ze związanych z tym zwyczajów jest mówienie per pan/pani, używając nazwiska, zarówno do osób obcych, jak i bliskich, ale niespokrewnionych, czyli także seniora i jego rodziny. Trzeba nie tylko zapamiętać dokładnie nazwisko rozmówcy, ale także przećwiczyć różne formy grzecznościowe i zwroty. Dbałość o to powinna być tym większa, że będziemy mieli do czynienia z osobami starszymi i ich bliskimi. Ostatnim, na co można sobie pozwolić w tej sytuacji jest sprawienie wrażenia osoby nonszalanckiej czy wręcz niekulturalnej.

Słownictwo zawodowe w pracy jako opiekun seniora

Chcąc nauczyć się, czy też podnieść kompetencje w zakresie znajomości języka obcego, z myślą o podjęciu pracy jako opiekun seniora, wiele osób trafia do szkół językowych. Szukając sposobu na efektywne przygotowanie do wykonywania zawodu, lepiej postawić na kurs niemieckiego dla opiekunek osób starszych. Jego materiał został stworzony na bazie wieloletnich doświadczeń opiekunek, które używały języka obcego w pracy. Dzięki temu, kurs jest nastawiony na praktyczny niemiecki dla osób pracujących jako opiekun seniora, z uwzględnieniem słownictwa, z którego korzysta się podczas opieki nad osobą starszą lub chorą, i przygotowuje je do wykonywania zawodu.

Gdy zabraknie słowa

W nowej, stresującej sytuacji, każdemu zdarza się zapomnieć słowa nawet w ojczystym – a co dopiero obcym – języku. Rodzina podopiecznego i on sam wiedzą, że dla opiekunki język niemiecki nie jest tym, którego dotąd używała w codziennej komunikacji, można więc liczyć na ich wyrozumiałość. By jednak ograniczyć związany z tym stres do minimum, niezależnie od stopnia zaawansowania znajomości języka niemieckiego, warto mieć przy sobie podręczny słownik lub rozmówki polski-niemieckie. Osoby wyjeżdżające do pracy z Promedica24 otrzymują także „Poradnik dla Opiekunów, Seniorów i Rodzin”, w którym zamieszczono minirozmówki polsko-niemieckie.

Pierwsza pomoc w rozmowie

Mnogość rozmaitych dialektów i gwar, którymi posługują się Niemcy, w zależności od miejsca zamieszkania, regionu, landu czy nawet miasta może nastręczać trudności komunikacyjnych. Nie trzeba się tego wstydzić, ale warto umieć sobie poradzić. Nawet jeśli opiekunka sprawnie posługuje się językiem niemieckim, bo nauczyła się go na kursie, wciąż nie jest to jej język ojczysty, może więc się zdarzyć, że nie zrozumie rozmówcy. Pierwszą pomoc w takiej sytuacji stanowić będą takie zwroty, jak prośba o powtórzenie, wolniejsze mówienie czy powiedzenie czegoś ponownie, ale nieco innymi słowami, choć uwaga – to wszystko nadal w grzecznym, uprzejmym tonie.

Ćwiczenie czyni mistrza

Nawet już będąc na miejscu, w domu podopiecznego i porozumiewając się z nim i jego bliskimi dość swobodnie, warto otworzyć od czasu do czasu darmowy kurs języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych online, który udostępnia na swojej stronie internetowej (https://promedica24.com.pl/kursy-dla-opiekunek/darmowe-lekcje-z-jezyka-niemieckiego) Promedica24. Tu zebrano 21 uporządkowanych tematycznie lekcji, które pozwolą rozszerzyć słownictwo. Nauka każdej z lekcji zajmuje ledwie kilkanaście minut, a na koniec można rozwiązać krótki test i sprawdzić swoje umiejętności. Strona ta okaże się także nieprzecenionym wsparciem również na etapie przygotowania do wyjazdu do pracy jako opiekun seniora.