Zanurz się w leczniczych uzdrowiskach Słowacji!

Zaskoczą Cię łaźnią parową w tureckim Hammamem, odmładzającą złotą kuracją lub wyjątkowym błotem siarkowym.

Ulubione miejsce cesarzowej Sissi

Wybierz się na dwóch kółkach i odkryj wyjątkowe właściwości lecznicze źródeł mineralnych. Dwustu trzydziestokilometrowa ścieżka rowerowa Aquavelo łączy polskie i słowackie uzdrowiska. Zabierze Cię również do uzdrowisk w pobliżu polskiej granicy, znanych w całej Europie. Zacznij od średniowiecznego, królewskiego miasta Bardejov w północno-wschodniej Słowacji. Cesarzowa Sissi leczyła się w tutejszym uzdrowisku: źródła lecznicze mają korzystny wpływ na problemy trawienne i oddechowe. W nowoczesnym centrum balneoterapii lekarze przepisują kuracje pitne, kąpiele mineralne lub inhalacje. Do uzdrowiska można udać się nie tylko dla zdrowia, ale także dla urody. W kompleksie wellness Beauty Studio można zafundować sobie kąpiel, której odmładzające działanie kryje się w połączeniu piwa i bardejowskiej wody mineralnej. Wybierz się też na spacer po najstarszym parku uzdrowiskowym w Europie, tak jak robiła to cesarzowa Austro-Węgier.

Pachnący Czerwony Klasztor

Kolejnym przystankiem jest Czerwony Klasztor nad brzegiem Dunajca. Wieś w Pieninach pod Trzema Koronami stała się znana dzięki XIV-wiecznemu klasztorowi. Podczas zwiedzania interaktywnego muzeum o życiu w klasztorze opowiedzą sami mnisi. W trakcie spaceru po terenie klasztoru poznasz zioła rozsławione przez „latającego” mnicha Cypriana, autora rzadkiego zielnika. Do dziś fascynuje on botaników. Mieszankę ziół z oparami soli można wdychać w miejscowym uzdrowisku, które znajdziesz w pobliżu źródła Smerdžonka. Ta woda jest dobra dla skóry, narządów oddechowych, a także pomaga w depresji.

Foto: Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka

Krater termalny w Rużbachach

Przez Wyżne Rużbachy przebiega również trasa rowerowa Aquavelo. Znajduje się tu niezwykły krater termalny, który nie zamarza nawet zimą. Biały Dom, majestatyczny budynek z lat trzydziestych XX wieku, przypomina o wspaniałych latach świetności tutejszego uzdrowiska. Polski szlachcic Zamoyski podarował dom swojej żonie, księżniczce Izabeli Hiszpańskiej. Zabiegi spa w Vyšnoružbaž są dobre dla serca i nerwów oraz pomagają przywrócić równowagę hormonalną. Na terenie uzdrowiska znajduje się również wodospad z wodą mineralną. Do źródeł Ružbaš można również dotrzeć dzięki ciekawemu projektowi turystycznemu o nazwie Szlak Źródeł Mineralnych. Trasa turystyczna łączy 12 źródeł mineralnych na całym północnym Spiszu.

Foto: Ján Saloň @jan_salon_fotograf

Lecznicza para w Sklenych Teplicach

Wyjątkowe europejskie uzdrowisko z ponad 500-letnią historią znajduje się w Sklenych Teplicach w samym sercu Słowacji. W górskiej dolinie w pobliżu Bańskiej Szczawnicy, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zanurzysz się w łaźni parowej „Parenice” w naturalnej jaskini. Woda o temperaturze 42 ⁰C jest bogata w magnez i wapń i dosłownie postawi Cię na nogi.

Pieszczany [Piešt’any]

Miasto w regionie Považie z dwustuletnią tradycją uzdrowiskową nazywane jest również kolebką światowej balneologii. Słynie przede wszystkim z leczniczego błota, które zawiera aktywną siarkę i około dwudziestu szczepów bakterii siarkowych, które nie zostały odkryte nigdzie indziej na świecie. W połączeniu z unikalnym składem wody termalnej i specjalistycznymi zabiegami ma korzystny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy, układ nerwowy i odporność. Lecznicza terapia błotna, która jest jednym z najbardziej poszukiwanych zabiegów uzdrowiskowych w Pieszczanach, wykonywana jest w pięknej scenerii, pod kopułą w stylu art deco. Nic dziwnego, że Pieszczany oczarowały niegdyś bułgarskiego cara Ferdynanda I, indyjskich maharadżów czy słynnego czeskiego malarza Alfonsa Muchę. W podzięce za uzdrowienie córki namalował czterometrowy alegoryczny obraz. Wisi on w restauracji secesyjnego hotelu Thermia Palace, który był pierwszym pięciogwiazdkowym hotelem na Słowacji.

Foto: Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a. s.

 

Foto: SLOVAKIA TRAVEL, Martin Šopinec

Turczańskie Teplice [Turčianske Teplice]

Do uzdrowiska Turczańskie Teplice w górach Wielkiej Fatry przyjeżdżają pacjenci z chorobami układu ruchu, neurologicznymi, ginekologicznymi, urologicznymi lub problemami z układem trawiennym. Tutejsza woda lecznicza jest również zalecana jako leczenie wspomagające po leczeniu chorób onkologicznych. W XV wieku podobno leczył się nią również król Zygmunt Luksemburski. Według legendy nie zdjął on swojej złotej korony nawet podczas kąpieli i to właśnie połączenie złota i leczniczej wody przyczyniło się do jego cudownego wyzdrowienia. W miejscu pierwotnego królewskiego źródła znajduje się elegancki pięciogwiazdkowy Royal Bath Hotel and Spa Centre, a złoto jest nadal używane w spa do specjalnych zabiegów odmładzających.

Foto: Kúpele Turčianske Teplice

Uzdrowisko Brusno

Oazę zdrowia i spokoju w Niskich Tatrach można znaleźć w uzdrowisku Brusno, zrekonstruowanym w stylu rzymskich łaźni. Tamtejsze źródła mineralne mają podobny skład do tych w Karlowych Warach. Bąbelki ze źródła Ondrej, które wypełniają butelki Brusnianki, pobudzają ludzki metabolizm. Kąpiel mineralna z ekstraktami z eukaliptusa poprawia krążenie krwi. Można skorzystać z pakietów zabiegowych z kąpielami wirowymi, masażami olejowymi, okładami parafinowymi lub saunami. W dolinie Rudaw Słowackich, która otacza uzdrowisko, znajduje się również 30 km tras rowerowych.

Foto: Kúpele Brusno

Trenczańskie Teplice [Trenčianske Teplice]

Trenczańskie Teplice są niepowtarzalne nie tylko dzięki siarkowym źródłom termalnym i leczniczemu błotu, ale także historycznemu Hammamowi w stylu mauretańskim z 1888 roku. Jest to wierna kopia oryginalnego projektu, przygotowanego dla egipskiego króla Ishmaita na jego letnią rezydencję. Dziś jego pomieszczenia są wykorzystywane jako pokój wypoczynkowy po najpopularniejszym zabiegu – kąpieli Sina. Tutejsza woda lecznicza pomaga w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego, stanów po operacjach i urazach, przewlekłym chorobom reumatycznym, a także chorobom ginekologicznym i skórnym.

Foto: Kúpele Trenčianske Teplice

Więcej wskazówek dotyczących uzdrowisk można znaleźć na stronie www.slovakia.travel.