Żeby lecieć, trzeba siedzieć. Przewodnik po kabinach Air France/KLM

Co zrobić, aby wybrać wygodne miejsce w samolocie i jak oraz kiedy to zrobić? Jakie opcje „na naszą kieszeń” mamy do wyboru, jeśli niekoniecznie stać nas na lot w fotelu klasy biznes? Czym różnią się od siebie poszczególne miejsca i ile trzeba dopłacić za ekstra komfort. Wszystko to znajdziecie w mini-przewodniku po miejscach w samolotach Air France KLM.

Podróż Air France

Pasażerowie klasy ekonomicznej podróżujący Air France mają do wyboru miejsca standardowe oraz kilka typów tzw. „miejsc specjalnych”.

Standardowe miejsca w klasie ekonomicznej

Miejsca standardowe są przydzielane pasażerom automatycznie, niemniej jednak możemy samemu zmienić przyznane nam miejsce, na takie, które nam bardziej odpowiada. Samodzielny wybór miejsca jest bezpłatny o ile zrobimy to nie wcześniej niż przed rozpoczęciem odprawy online, na 30 godzin przed odlotem*. Jeśli chcemy wybrać sobie miejsce wcześniej niż 30 godzin* przed lotem, to musimy uiścić opłatę, która wynosi:

– 10 Euro za lot (w jedną stronę) w Europie oraz do Afryki Północnej, Izraela i Ammanu
– 20 Euro za lot (w jedną stronę) na trasach międzykontynentalnych.

Pasażer płaci równowartość Euro w swojej walucie (PLN). Członkowie Flying Blue mogą też zapłacić swoimi Milami.
Bezpłatnie i to w dowolnym momencie, miejsca standardowe mogą wybierać posiadacze kart Flying Blue na poziomie Silver, Gold i Platinum, opiekunowie dzieci podróżujących samodzielnie (Kids Solo), pasażerowie z biletami w taryfie full fare (w pełni modyfikowalne) oraz pasażerowie o ograniczonej mobilności.

Wybór miejsca jest możliwy po zalogowaniu się do „Twoje rezerwacje” lub „Odprawa online” na stronie www.airfrance.pl, a także dzwoniąc do call center Air France lub biura podróży.

Miejsca dla rodzin

Rodzinom podróżującym z dzieckiem (dziećmi) poniżej 12 lat Air France przydziela bezpłatnie miejsca obok siebie na dwa dni przed lotem. Ważne jest więc, aby nie dokonywać osobnych rezerwacji dla poszczególnych członków rodziny, tylko rezerwować podróż całej rodziny wspólnie. W większości przypadków rodziny mogą też samodzielnie zmienić przyznane im miejsca – bezpłatnie na 30 godzin* przed lotem.

Miejsca specjalne, dodatkowo płatne

Air France oferuje następujące typy miejsc „specjalnych:
Seat plus; Duo Seat – dwa miejsca obok siebie w rzędzie z dwoma miejscami;
Duo seat A380 – dwa miejsca obok siebie na górnym pokładzie Airbusa A380; oraz
miejsce w przedniej części kabiny ekonomicznej.

Wszystkie miejsca specjalne w Air France można dokupić podczas rezerwacji biletu, w sekcji „Twoje rezerwacje” lub podczas odprawy online.

Koszt to 15-70 Euro za odcinek lotu w zależności od trasy, typu miejsca oraz terminu rezerwacji.** Posiadacze kart w programie lojalnościowym Flying Blue korzystają ze specjalnych zniżek przy zakupie: Ivory (poziom podstawowy) – 10%, Silver – 25%, Gold – 50%, a najwyższy poziom karty – Platinum – bezpłatnie.

Dokładne ceny w przeliczeniu na PLN można sprawdzić na mapce samolotu dostępnej online po zalogowaniu się do naszej rezerwacji (w sekcji „Twoje rezerwacje” na www.airfrance.pl). Należność za dodatkowy komfort można też uregulować w Milach Flying Blue. Należy pamiętać, że miejsc specjalnych (niezależnie od typu) jest na pokładzie zaledwie kilka, decyduje kolejność zgłoszeń.

SEAT PLUS

Zalety: więcej miejsca na nogi (przy takim samym odchyleniu oparcia)
Lokalizacja: zazwyczaj przy wyjściach awaryjnych i innych częściach samolotu, gdzie jest więcej miejsca (np. brak fotela poprzedzającego)
Dostępność: na wszystkich lotach międzykontynentalnych, europejskich i krajowych (poza lotami obsługiwanymi przez samolot Airbus A340).

DUO SEAT (w rzędzie z 2 miejscami)

Zalety: Dwa miejsca obok siebie w rzędzie, w którym są tylko dwa siedzenia, gwarancja braku sąsiada obok – dobre dla par. Pasażer zajmuje miejsce przy oknie lub przy przejściu (brak miejsca środkowego w rzędzie).
Lokalizacja: kilka ostatnich rzędów w tylnej części samolotu.
Dostępność: na prawie wszystkich lotach międzykontynentalnych***, przy czym ten tym miejsca nie występuje w pewnych typach samolotu (np. Boeing 787).

DUO SEAT na górnym pokładzie Airbusa A380

Zalety: Dwa miejsca obok siebie w rzędzie tylko z dwoma fotelami, gwarancja braku sąsiada siedzącego obok. Podróż w kameralnej, mniejszej kabinie na górnym pokładzie gigantycznego Airbusa A380.
Lokalizacja: kilka ostatnich rzędów w tylnej części górnego pokładu.
Dostępność: na lotach międzykontynentalnych, na których aktualnie lata A380.***

MIEJSCE W PRZEDNIEJ CZĘŚCI KABINY EKONOMICZNEJ

Zalety: Siedząc z przodu kabiny pasażerowie mają możliwość szybszego wyjścia z samolotu.
Lokalizacja: przednie rzędy kabiny  ekonomicznej.
Dostępność: na lotach międzykontynentalnych.***

Podróż KLM

Pasażerowie klasy ekonomicznej podróżujący KLM mają do wyboru miejsca standardowe oraz następujące „miejsca specjalne”: Economy Comfort, Extra Legroom (miejsca z większą przestrzenią na nogi) oraz Preferred seats (miejsca preferowane).

Standardowe miejsca w klasie ekonomicznej

Podobnie jak w Air France, dla lotów KLM wybór standardowego miejsca jest bezpłatny z chwilą rozpoczęcia odprawy (od 30 godzin* przed lotem). Standardowe miejsce można też wybrać wcześniej. Ta usługa jest odpłatna, ale niektórzy pasażerowie są zwolnieni z opłat. Są to między innymi: posiadacze kart Flying Blue na poziomie Silver, Gold i Platinum, pasażerowie z biletami w taryfie full fare (w pełni modyfikowalne bilety), osoby podróżujące na biletach nagrodowych Flying Blue (Elite), grupy turystyczne.

Jeśli decydujemy się na wcześniejszy (zanim ruszy odprawa online na 30 godzin* przed lotem) wybór miejsca standardowego, to musimy zapłacić:

– 5 Euro za lot (w jedną stronę) w Europie
– 20 Euro za lot (w jedną stronę) na trasach międzykontynentalnych.
Pasażer płaci równowartość w swojej walucie (PLN). Członkowie Flying Blue mogą też zapłacić swoimi Milami.

Miejsca specjalne, dodatkowo płatne

KLM oferuje następujące typy miejsc „specjalnych:
Economy Comfort,
Extra Legroom (miejsca z większą przestrzenią na nogi) oraz
Preferred seats (miejsca preferowane).
Miejsca specjalne w KLM kosztują od 6 do 180 Euro za odcinek lotu w zależności od trasy, typu miejsca oraz terminu rezerwacji.** Dokładne ceny w przeliczeniu na PLN można sprawdzić na klm.pl, w sekcji „Moja podróż”. Płatność w PLN lub w Milach Flying Blue. Wszystkie miejsca specjalne KLM można dokupić we wspomnianej sekcji, jak też podczas rezerwacji biletu lub podczas odprawy online. KLM także przewidział zniżki dla członków Flying Blue: Ivory (poziom podstawowy) – 10%, Silver – 25%, Gold – 50%. Posiadacze kart Platinum mogą wybrać miejsce specjalne bezpłatnie.

ECONOMY COMFORT

Zalety: Więcej miejsca na nogi, dzięki większym odstępom między rzędami siedzeń (84 cm) oraz większy kąt odchylenia oparcia (13 cm). Możliwość szybszego wejścia i wyjścia z samolotu, dzięki lokalizacji z przodu kabiny, bliżej wyjścia.
Lokalizacja: w przedniej części kabiny ekonomicznej.
Dostępność: na wszystkich lotach międzykontynentalnych w samolotach Airbus A330, Being B777 oraz B747, a także na lotach europejskich w samolotach Boeing B373 oraz Embraer 190.

EXTRA LEGROOM – więcej miejsca na nogi
Zalety: Więcej miejsca na nogi, ponieważ przestrzeń na fotel wynosi do 97 cm.
Lokalizacja: przy wyjściach awaryjnych. Uwaga – te miejsca mogą zajmować osoby pełnoletnie, sprawne fizycznie i mówiące w języku angielskim.
Dostępność: na wszystkich lotach międzykontynentalnych i europejskich i we wszystkich typach samolotów KLM.

PREFERRED SEATS – miejsca, preferowane przez podróżnych
Zalety i lokalizacja: Miejsca, które nie wyróżniają się dodatkową przestrzenią na nogi lub dodatkowym odchyleniem oparcia, ale są preferowane przez pasażerów z uwagi na inne cechy. KLM oferuje dwa rodzaje „miejsc preferowanych”:****
– dwa miejsca obok siebie, w rzędzie bez środkowego miejsca – więcej prywatności dla par
– miejsce z przodu kabiny, zaraz za strefą Economy Comfort, co umożliwia szybsze wejście i wyjście z samolotu
Dostępność: na wszystkich lotach międzykontynentalnych, z wyłączeniem lotów do Tel Avivu.

*w przypadku niektórych lotów odprawa rozpoczyna się na 24 godziny przed lotem
** ceny mogą ulec zmianie
***z wyłączeniem lotów do/z Seulu, Mauritius, Bombaju i Bejrutu.
****niektóre „preferred seats” w KLM charakteryzują się większą przestrzenią na nogi, inne mogą mieć mniejsze odchylenie oparcia.