Świątynia lodowa na słowackim Hrebienoku

Autor tekstu: , Data publikacji:

Kolejna atrakcja w słowackich Wysokich Tatrach. Na Hrebienoku została otwarta Tatrzańska Świątynia Lodowa. W zeszłym roku świątynia była jedna z największych atrakcji turystycznych na Słowacji.

Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana została na Hrebienoku ponad miejscowością Stary Smokowiec na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa bazyliki trwała dwa tygodnie. To pomysł siedmiu artystów pod kierownictwem czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka, który w ubiegłym roku w lodowej świątyni zorganizował swój nietypowy ślub.

Slowacja_Hrebienok, Lodowa Bazylika4

Do budowy Światyni wykorzystanych zostało 47,5 ton surowego lodu w postaci 380 wielkich bloków o wadze 125 kg każdy. W tym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Belgii (ubiegłoroczny pochodził z Polski). Tegoroczną nowością w bazylice będą kolorowe witraże, wykonane przez znanego słowackiego artystę, fotografa, malarza, rzeźbiarza i muzyka Viktora Freša.Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 100 tysięcy osób. Przez 82 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego.

Podobnie jak w  poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i  spotkania. W każdą niedzielę o godz. 15.30 odbywać się będą przedstawienia aktorów z Teatru Nowa Scena z Bratysławy. W najbliższą niedzielę 21 grudnia w lodowej świątyni zapalone zostanie Światełko Betlejemskie.

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie codziennie do marca 2015 r. Na Hrebienok można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokovca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym.

katedra3