Termy z przyjazną akustyką

Autor tekstu: , Data publikacji:

Rozwijająca się w Polsce moda na nowoczesne parki wodne sprawia, że powstające obiekty są coraz nowocześniejsze, a przebywanie w nich sprawia prawdziwą przyjemność. Jednak nie tylko woda daje relaks. Równie ważna jest akustyka wnętrz rekreacyjnych. Komfort przebywania podnoszą akustyczne sufity podwieszane i panele ścienne.

Historia rekreacji i terapii w oparciu o lecznicze działanie zabiegów wykonywanych przy użyciu wody i aktywności ruchowych w basenie sięga początków nowożytnej cywilizacji. Zaskakujące rozmiarami i różnorodnością form termy rzymskie służyły nie tylko dbaniu o formę i kondycję, ale przede wszystkim były miejscem spotkań i relaksu. Szereg basenów, łaźni, stref masażu, uzupełniały obiekty sportowe, a różnorodność funkcji przyciągała chętnych z całego miasta. Dobre samopoczucie zapewniała również architektura z imponującymi sklepieniami, której jakość zachwyca po dziś dzień. Nie dziwi, że antyczny wzorzec przeżywa dziś swój renesans. Zespoły basenowo-sportowe stanowią współcześnie doskonałe uzupełnienie oferty rekreacyjnej dla mieszkańców dużych i mniejszych miast, których codzienny kontakt z naturą jest znacznie ograniczony.

Jednym z najnowszych takich obiektów są Termy Jakuba w podwrocławskiej Oławie, otwarte z końcem minionego roku. Trójkondygnacyjny obiekt ma powierzchnię prawie 20 tys. m kw. Wewnątrz znalazły się: sześciotorowy basen o wymiarach 25 na 16 m z trybuną na 200 osób, mniejszy basen do nauki pływania (12 na 6 m) oraz brodzik. Nie zabrakło dodatkowych udogodnień jak 60-metrowa zjeżdżalnia, jacuzzi, sauny, grota solna i pomieszczenia do rehabilitacji. Obiekt kosztował 26 mln zł.

Z zewnętrz, horyzontalna bryła inwestycji zwraca uwagę wyważonymi proporcjami, subtelnymi wysunięciami, wyeksponowanymi na tle drzew. Zastosowane materiały o surowym charakterze: blacha, szkło, tynki malowane na biało, zostały ocieplone przez okładziny w kolorze drewna. Odchylone od pionu, prostokątne przeszklenia wprowadzają w fasady dynamiczny rytm, podobnie jak pochylnie umożliwiające dostęp osobom niepełnosprawnym.

Tak rozległy, wielofunkcyjny i interesujący kompleks wymaga również odpowiedniej oprawy rozwiązań wnętrzarskich, które jak w starożytnym Rzymie będą sprzyjać uprawianiu sportów, wypoczynkowi i relaksowi oraz umożliwiać komfortową rozmowę. Biała i szara ceramika hali basenowej, zestawiona została z ciepłym drewnem dźwigarów dachowych i bielą sufitów podwieszanych. Te ostatnie pochodzą z oferty Rockfon i są to produkty z grupy Koral w dwóch typach krawędzi: widoczną typu A, oraz z częściowo ukrytą konstrukcją typu E. Sufitom w takich warunkach stawia się bardzo duże wymagania użytkowe, ponieważ muszą one zachować wszystkie swoje parametry i idealny wygląd w środowisku wilgotnym. Należy tu wspomnieć, że rozwiązania Rockfon mogą utrzymywać stabilność wymiarową nawet w warunkach 100 proc. wilgotności względnej powietrza.

W przestrzeni hali basenowej istotna jest również akustyka. Duże, twarde, płaszczyzny odbijają dźwięki. Sprzyjają nadmiernie wydłużonemu czasowi pogłosu, echu, a co za tym idzie potęgują odczucie głośności i hałasu. Na to nakładają się jeszcze odgłosy aktywności sportowej, a w czasie imprez także dźwięki związane z obecnością publiczności. – Na szczęście inwestorzy obiektów basenowych coraz częściej dbają nie tylko o stronę techniczną związaną z wodą, ale także o inne elementy wpływające na jakość obiektu i komfort relaksu – zauważa Maria Chudkiewicz, Marketing Manager CEE firmy Rockfon.

Przykładem nowoczesnego podejścia są właśnie Termy Jakuba. Zastosowanie w obiekcie pochłaniających powierzchni na sufitach – w formie wysp – wydaje się rozwiązaniem optymalnym, które spełnia również wymogi higieniczne. W przypadku sufitów Koral właściwości akustyczne są podyktowane grubością płyty wybranych modułów oraz konfiguracją, w jakiej zostaną zainstalowane. Te właśnie panele Rockfon charakteryzuje najwyższa klasa pochłaniania dźwięków – współczynnik 0,9 lub 1 αw.

W realizacji Term Jakuba sufity Rockfon znalazły się nie tylko w strefach mokrych, ale też w biurach i częściach uzupełniających. Były to rozwiązania z grupy Tropic z gładką, białą powierzchnią o wysokiej estetyce. Również te materiały są dedykowane wnętrzom o podwyższonych wymogach akustycznych.

Modułowy system sufitów Koral i Tropic sprzyja wygodnemu oraz efektywnemu stosowaniu w kompleksach sportowo-basenowych, gdzie ważna jest odporność na wilgoć, trwałość, ochrona pożarowa i bezpieczeństwo użytkowników. Właściwości wymiarowe, estetyczne i akustyczne będą zapewniać doskonałą architektoniczną oprawę sufitów i sprzyjać toczeniu swobodnych rozmów niczym w termach starożytnego Rzymu.