Wystawa dzieł Alfonsa Muchy w Pradze

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tej okazji po prostu nie wolno przegapić. Turyści, którzy do końca lipca tego roku odwiedzą Pragę, powinni obowiązkowo wygospodarować sobie przynajmniej wolne popołudnie, by zwiedzić wyjatkową wystawę dzieł secesyjnego malarza.

 Koneserów malarstwa nie trzeba do tego zachęcać. Wielu z nich zapewne wybierze się do Pragi tylko w jednym celu – by skorzystać z niepowtarzalnej szansy zwiedzenia unikatowej wystawy dzieł słynnego malarza Alfonsa Muchy, pochodzących ze zbiorów legendarnego czeskiego tenisisty Ivana Lendla.

Ekspozycja została po raz pierwszy zaprezentowana publiczności w Miejskim Domu Reprezentacyjnym (Obecní dům) w Pradze 10 kwietnia. Jest to pierwsza wystawa wszystkich dzieł Muchy z kolekcji światowej sławy tenisisty, pochodzących ze wszystkich trzech okresów twórczości artysty – paryskiego, amerykańskiego i czeskiego.

Lendlowi udało się do tej pory zgromadzić 151 plakatów słynnego secesyjnego artysty, wszystkie po raz pierwszy w historii zostaną udostępnione zwiedzającym. Legendarny tenisista gromadził je przez trzydzieści lat. Wartość artystyczna tej kolekcji jest niemal niemożliwa do ocenienia, wartość finansowa – astronomiczna.

Wystawę można oglądać do końca lipca 2013 r., codziennie od godz. 10 do 19.

Więcej informacji o wystawie na stronie www.lendl­mucha.cz
Informacje turystyczne o Czechach: www.czechtourism.com