Zegarek dla miłośników gór

Autor tekstu: , Data publikacji:

Firma Garmin prezentuje pierwszy zegarek GPS dla entuzjastów gór i poszukiwaczy przygód – fēnix.

Urządzenie oferuje zaawansowane funkcje nawigacji satelitarnej, szerokie możliwości pomiarów i jest wyposażone w wysokościomierz, barometr i kompas. Wyznacza nowe standardy dla zegarków turystycznych.

Wbudowane czujniki zapewniają dostęp do takich informacji, jak kierunek, wysokość czy ciśnienie i pomagają przewidywać zmiany pogody. Wykorzystując nowoczesne technologie GPS, fēnix gwarantuje pewność i bezpieczeństwo niezbędne przy wyznaczaniu trasy w trudnych górskich warunkach, zdobywaniu szczytów i spokojnym powrocie do schroniska. Zamknięty w klasycznej okrągłej obudowie wykonanej z trwałych materiałów i wyposażony w wyświetlacz odporny na zadrapania, fēnix doskonale sprawdzi się nawet w najcięższych warunkach. Przy tym, dzięki prostemu i stylowemu wzornictwu może również posłużyć jako codzienny zegarek.

Zaplanuj, Wyznacz i Śledź trasę

Zegarek fēnix oferuje zaawansowane narzędzia nawigacyjne, pozwalające na planowanie wycieczek, wyznaczanie tras i zapisywanie punktów orientacyjnych, czyli waypointów. Umożliwia nawigację do wyznaczonych współrzędnych geograficznych, wzdłuż określonej ścieżki czy trasy, do waypointów, innego wybranego punktu lub na azymut. Strzałka nawigacyjna kieruje do celu, a najnowsza funkcja Garmin TracBack® gwarantuje szybkie wyznaczenie bezpiecznej drogi powrotnej. Dzięki temu podróżnicy górscy mogą czuć się pewnie i ze spokojem osiągać wyznaczone cele i szczyty.

Korzystając z aplikacji BaseCampTM, użytkownicy zegarka fēnix mogą z łatwością zaplanować z wyprzedzeniem swoje wycieczki i wyznaczyć trasy do pokonania, dzieląc się jednocześnie swoimi przygodami z przyjaciółmi i rodziną. W urządzeniu znajdziemy również wgraną podstawową mapę świata. Zegarek fēnix, za pomocą systemu ANT+ oraz technologii Bluetooth, może bezprzewodowo łączyć się z komputerem i kompatybilnymi urządzeniami Garmin oraz współdzielić zaplanowane trasy czy wyznaczone waypointy. Aplikacja mobilna Basecamp pozwala na bezproblemowy transfer danych z zegarka do wybranych modeli smartfonów[1], co pozwala nam na analizę mapy i tras na większym ekranie i z lepszą dokładnością.

Wysokościomierz, Barometr, Kompas

Wbudowane czujniki – wysokościomierz, barometr i kompas zapewniają użytkownikowi ciągły dostęp do aktualnych informacji. Wysokościomierz pokazuje dane o wysokości n.p.m., co pozwala na dokładną analizę wspinania się i schodzenia. Barometr, dzięki opcji analizy krótkoterminowych trendów zmian ciśnienia, może być wykorzystywany do prognozowania zmian pogody. 3-osiowy kompas określa dokładny kierunek niezależnie od tego, czy stoimy w miejscu czy jesteśmy w ruchu. Za pomocą odbiornika GPS, fēnix automatycznie kalibruje czujniki i ustawia aktualny czas na podstawie lokalizacji. We współpracy z tempe, zewnętrznym czujnikiem temperatury od Garmina, fēnix jest pierwszym na rynku zegarkiem z opcją podawania dokładnej temperatury otoczenia.

Zaawansowane możliwości pomiaru

Analogicznie do zegarków Garmin dla biegaczy, fēnix oferuje zaawansowane opcje pomiarowe dla entuzjastów górskich wycieczek, narciarstwa wysokogórskiego czy biegów przełajowych. Ambitni amatorzy sportów górskich mogą śledzić swoje postępy także podczas codziennych treningów, nie tylko w górach. Zegarek liczy okrążenia i kontroluje dystans, prędkość pionową (wznoszenia/opadania), tempo i inne.  Jest również kompatybilny z monitorem pracy serca Garmin oraz czujnikami prędkości i kadencji do jazdy na rowerze. Dane wyświetlane na zegarku można personalizować zależnie od potrzeb i preferencji.

Zaprojektowany do przetrwania w najcięższych warunkach

Zegarek fēnix sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Wytrzymała obudowa chroni przed wstrząsami, a ekran wykonany jest z materiału odpornego na zadrapania. Zegarek jest wyposażony w duży wyświetlacz LCD z podświetleniem LED i solidny poliuretanowy pasek. Urządzenie jest także wodoodporne do głębokości 50 metrów. W trybie GPS, fēnix pracuje na baterii do 16 godzin, a nowa funkcja UltraTrac® wydłuża ten czas aż do 50 godzin (zależnie od ustawień). W trybie zegarka akumulator fēnixa wytrzymuje nawet do 6 tygodni, oferując funkcje budzika, alarmów wibracyjnych, wyboru dźwięku, stopera i zegarka pokazującego kilka stref czasowych jednocześnie.

Garmin fēnix pojawi się w sprzedaży w Polsce jeszcze w trzecim kwartale 2012 roku w sugerowanej cenie detalicznej 399,99 euro brutto. Czujnik temperatury tempeTM jest opcjonalnym akcesorium w sugerowanej cenie detalicznej 29,99 euro. Poliuretanowy pasek do zegarka dostępny jest w dwóch kolorach – oliwkowym i pomarańczowym. Dodatkowo użytkownik może nabyć pasek skórzany.