Zgubiony portfel… czyli ranking uczciwości na świecie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nietypowy eksperyment przeprowadzili dziennikarze amerykańskiego czasopisma Reader’s Digest. Reporterzy wyrzucali na ulicach miast portfele, a następnie obserwowali zachowanie przechodniów.

Na ulicach każdego z 16 krajów wytypowanych do rankingu dziennikarze wyrzucili 12 portfeli. Łączna liczba „zgubionych” wyniosła zatem 192 sztuki. W każdym znajdował się pięćdziesięciodolarowy banknot, rodzinne zdjęcie, wizytówka oraz informacja z danymi kontaktowymi do właściciela „zguby”.  Przeprowadzone doświadczenie przyniosło ciekawe rezultaty. Poniżej przedstawiamy zestawienie wyników stworzone w oparciu o wyniki eksperymentu.

Zwycięzcą testu okazali się mieszkańcy Helsinek. Obywatele tego fińskiego miasta zwrócili dziennikarzom 11 zgubionych portfeli. Jak tłumaczy kilku Finów znalazców – uczciwość jest główną cechą mieszkańców Finlandii.

Drugą pozycję z wynikiem 9 zwróconych właścicielom „zgub” zajęły Indie. Sześciu znalazców zgodziło się odpowiedzieć dziennikarzom na kilka pytań. Mieszkańcy Mumbaju (miasta, w którym przeprowadzony został eksperyment) zgodnie oświadczyli, że nie wyobrażają sobie, aby mogli przywłaszczyć taką zgubę. Ponadto dodali, że w dzieciństwie byli uczeni uczciwości i cechę tą chcieli by zaszczepić również swoim dzieciom.

Trzecie miejsce na podium zajęły ex aequo Węgry i Stany Zjednoczone. W Budapeszcie i Nowym Jorku zwrócono 8 spośród 12 zagubionych portfeli. Najuczciwszym znalazcą na Węgrzech okazała się siedemnastoletnia mieszkanka tego kraju, która niezwłocznie po znalezieniu „zguby” skontaktowała się z jej „właścicielem”.     

Na czwartym miejscu z wynikiem  7 zwrotów uplasowała się Moskwa oraz Amsterdam. W Berlinie i Ljubljanie znalazcy zwrócili dziennikarzom już tylko 6 zgubionych portfeli plasując się tym samym na piątej pozycji w rankingu.

Szóste miejsce w zestawieniu przypadło Warszawie i Londynowi. Mieszkańcy tych miast skontaktowali się z pięcioma spośród dwunastu poszkodowanych.

W Rumunii, Brazylii oraz w szwajcarskim Zurichu do rąk poszkodowanych wróciły już tylko cztery portfele. 

Rankingową szesnastkę zamykają Czechy, Hiszpania i Portugalia. Obywatele Czech zwrócili trzy „zguby”, a Hiszpanii dwie. Najmniej uczciwymi okazali się być mieszkańcy stolicy Portugalii – Lizbony. Z wynikiem jednego zwróconego portfela Portugalczycy zajęli szesnaste miejsce w rankingu uczciwości.